21.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/Andrea Piacquadio).
Aké sú vlastnosti inteligentných ľudí? Aký majú štýl bytia, ako milujú zvieratá a ako sa k nim správajú? Sú to pedanti alebo skôr neporiadnici? To v priebehu rokov zistili odborníci na psychológiu. Niektoré fakty o ľuďoch s vysokým IQ vás určite prekvapia.
Výnimočne inteligentní ľudia sa spájajú predovšetkým s vysokým IQ. Ukazuje sa však, že by to nemal byť jediný určujúci faktor. Majú tiež vysoko rozvinuté interpersonálne zručnosti a rýchlo sa prispôsobujú novým okolnostiam. Všetky tieto veci vytvárajú úroveň intelektuálnej, ako aj emocionálnej inteligencie, ktorá sa časom zvyšuje. Aké konkrétne vlastnosti a správanie teda charakterizujú inteligentných ľudí?
Inteligentní ľudia sa sústredia na to, čo robia
Niektoré výsledky výskumu ukazujú, že ľudia, ktorí sa vyznačujú vysokou úrovňou inteligencie, sú schopní pracovať aj v tých najnepriaznivejších podmienkach. Dokážu sa úplne sústrediť na konkrétnu úlohu, odmietnuť menej dôležité veci a zároveň si zachovať triezvu myseľ aj vo veľmi stresových situáciách.
Inteligentní ľudia sú nočné značky
Hovorí sa tiež, že vyššiu úroveň inteligencie majú ľudia, ktorí chodia spať neskoro. Čiastočne je to spôsobené tým, že vtedy je ticho, ktoré im pomáha lepšie sa sústrediť a koncentrovať. Preto radšej pracujú po zotmení ako cez deň – vtedy im prichádzajú najlepšie nápady a môžu sa upokojiť a uvoľniť. Tento zvyk ide často ruka v ruke aj s neskorým vstávaním.
Inteligentní ľudia sú zvedaví na všetko
Inteligentní ľudia sú tiež zvedaví na svet a na rôzne veci, prostredníctvom ktorých získavajú nové poznatky. Vedci, ktorí vykonávajú experimenty na zistenie úrovne zvedavosti inteligentných ľudí, tvrdia, že je porovnateľná so zvedavosťou malých detí, ktoré sa práve učia o svete.
Inteligentní ľudia majú radi vlastnú spoločnosť
Mnohé štúdie tiež ukazujú, že inteligentní ľudia sú veľmi často individualisti a introverti. Radi sú sami so sebou a relaxujú v blaženej samote – najlepšie v prírode. Takto sa dokážu „zresetovať“, zregenerovať a premýšľať o mnohých veciach. To však neznamená, že sa vyhýbajú kontaktu s inými ľuďmi. Inteligenti si dávajú veľký pozor na priateľov a starostlivo pestujú vzťahy. Na druhej strane, niekoľko dní samoty dokážu výborne využiť.
Inteligentní ľudia majú zmysel pre humor
Inteligentným ľuďom sa veľmi často pripisuje zmysel pre humor na vysokej úrovni. Niekedy môže byť špecifický a nie vždy ho ich okolie úplne chápe. Napriek tomu sú ostatní radi v ich spoločnosti, pretože vedia „odľahčiť“ atmosféru.
Inteligentní ľudia sú citliví a empatickí
Schopnosť vcítiť sa do emócií druhých ľudí alebo empatia je tiež vlastnosťou inteligentných ľudí. Vďaka nej sa dokážu na mnohé veci pozrieť z iného uhla, prísť s racionálnym riešením a navrhnúť kompromis.
Inteligentní ľudia milujú zvieratá
Odborníci tiež tvrdia, že pre inteligentných ľudí je zviera neoddeliteľnou súčasťou života. Je známe, že prítomnosť psov alebo mačiek má okrem iného pozitívny vplyv na duševné zdravie, vďaka nim sa cítime menej osamelí a ľahšie sa vyrovnávame so stresom. Štúdie tiež ukazujú, že pobyt v blízkosti zvierat pomáha vyjadrovať emócie a ovládať hnev – čo je schopnosť, ktorá sa pripisuje inteligentným ľuďom.
Inteligentní ľudia sú neporiadni ľudia
To, že ľudia s vysokou úrovňou inteligencie sú vo všeobecnosti neporiadnici, je fakt. Na univerzite v Minnesote bola pred rokmi vykonaná štúdia, podľa ktorej venovanie menšej pozornosti neporiadku, napríklad na pracovnom stole, súvisí s tým, že mozog je zamestnaný dôležitejšími vecami. Podľa výskumníkov – trochu viac neporiadku v pracovnom prostredí inšpiruje k väčšej kreativite.
Ako sa majú inteligentní ľudia radi?
O tom, ako inteligentní ľudia milujú, píše viacero odborníkov – vrátane harvardského profesora filozofie Alexa Benzera. Vo svojej knihe s názvom. ‚The Tao of Dating‘ (Tao randenia) to vysvetlil pomerne ironickým spôsobom. Tvrdí, že vzťahy medzi inteligentnými ľuďmi sú paradoxne často menej trvalé a vyžadujú si viac pozornosti. Inteligenti sa môžu rýchlo nudiť a ich osobitý štýl bytia sa nie vždy stretáva s pochopením. Majú tiež tendenciu zabúdať, väčšinu vecí odkladať na poslednú chvíľu a, ako sme už spomenuli, málo dbajú na poriadok okolo seba, čo môže byť pre niektorých veľmi nepríjemné.
Keď však nájdu svoju druhú polovičku, dokážu si skutočne užívať šťastný vzťah. Navyše ich životným partnerom vôbec nemusí byť niekto s rovnako brilantnou mysľou.
Z výskumu, ktorý v roku 2017 uskutočnil okrem iných aj psychológ Pieternel Dijkstra, tiež vieme, že neinteligentní ľudia sú vo všeobecnosti láskaví a starostliví a neboja sa to dať najavo, ale po čase môžu ochladnúť. Okrem toho môžu byť nedôverčiví, pretože sa obávajú opustenia a zrady.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Inteligentní ľudia sa týmto slovám vyhýbajú. Druhá položka na zozname prekvapuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.