22.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/elizaveta66&Iryna80).
V záhradách rastie nenápadne a ustupuje svojim priateľom – malinám a ríbezliam. Je takmer zázrak nájsť ho v obchodoch. Na toto nenápadné ovocie Slováci takmer úplne zabudli. Medzitým je sezóna egrešov v plnom prúde. Na čo je dobrý egreš? Je to bomba zdravia. Vo forme lahodného džemu poteší nejednu chuťovú bunku.
Nenápadne vyzerajúce plody rastú ticho v záhradách a čakajú, kým im niekto venuje pozornosť. Zatiaľ častejšie siahame po malinách alebo ríbezliach a úplne podceňujeme malé zelené guľôčky egrešov. Egreše by mali byť na jedálnom lístku každého z nás.
Sú egreše zdravé? Pomoc pri chudnutí je len začiatok
Pred rokmi sa trnité kríky tohto ovocia s obľubou vysádzali na pozemkoch a v domácich záhradách. Dnes si už na egreše takmer nikto nespomenie. Pritom tmavé odrody majú väčšiu výživovú hodnotu ako čerešne, jablká alebo maliny a samotný egreš zrýchľuje metabolizmus, prospieva srdcu a predchádza rakovine. Nielenže je chutný, ale nazýva sa skutočnou bombou zdravia.
Egreše sú bohaté na vitamín C, obsahujú tiež vitamíny skupiny B, železo, fosfor, horčík, meď, draslík, organické kyseliny, kyselinu listovú, triesloviny a flavonoidy. Zrelé egreše majú protirakovinový účinok a patria k najzdravším plodom, ktoré môžeme v letných mesiacoch konzumovať. Sezóna egrešov na Slovensku začína koncom júna a môže trvať až do začiatku septembra. V tomto ročnom období sa oplatí jesť egreše do sýtosti. A to doslova. Egreš môžete jesť bez obáv o svoju postavu.
Koľko kalórií má hrsť egrešov?
Sto gramov tohto ovocia obsahuje len 41 kcal a pravidelná konzumácia egrešov, ktoré vďaka svojim vlastnostiam odstraňujú z tela kyselinu močovú a podporujú tráviace procesy, napomáha chudnutiu tým, že rýchlejšie schudnete.
Navyše obsahuje veľa vlákniny, ktorá zmierňuje zápchu a ovplyvňuje činnosť čriev. Konzumácia egrešov sa preto odporúča ľuďom, ktorí bojujú s nadváhou.
Ako jesť egreše? Kto môže jesť egreše
Egreše sa dajú konzumovať aj so šupkou. Vtedy je najzdravší. Vďaka obsahu železa a kyseliny listovej sa odporúča tehotným ženám a ľuďom trpiacim anémiou.
Nenápadné zelené guľôčky pomáhajú aj v boji proti vysokému cholesterolu, znižujú jeho hladinu a chránia obehový systém a srdce pred chorobami. Navyše egreše napomáhajú koncentrácii, upokojujú nervy a dodávajú pocit uvoľnenia. Vďaka obsahu vápnika a horčíka sa odporúča aj na mineralizáciu kostí a zubov.
Egrešový džem: vlastnosti. Kolegovia budú žiadať o recept
Egreše chutia výborne surové alebo ako prísada do ovocných šalátov. Dajú sa aj zamraziť alebo vylisovať na šťavu a pripraviť z nich vynikajúci kompót. Sú vhodné aj ako prísada do koláčov, likérov alebo vín. Veľmi obľúbené sú však džemy a konzervy pripravené zo zelených plodov. Ako ho pripraviť? Je to také dobré, že sa vás priatelia budú pýtať na recept!
Čo môžete pripraviť zo zrelých egrešov?
Tento džem si kuchári obľúbili.
Budeme potrebovať:
- jeden kilogram egrešov,
- šťava z jedného citróna,
- tri štvrtiny pohára vody,
- asi pol kilogramu cukru.
Spôsob prípravy:
Pripravíme si hrniec.
1. Egreše očistíme, odstránime stopky, opláchneme a necháme uschnúť.
2. Vyžmýkame šťavu z jedného citróna.
3. Vložte doň cukor, zalejte vodou, priveďte do varu.
4. Z času na čas premiešajte, aby ste zabránili pripáleniu. do sirupu pridajte ovocie a citrónovú šťavu.
Ako variť egrešový džem?
Celé to varte asi hodinu, občas premiešajte. preložte do čistých, sterilizovaných pohárov. Uchovávajte. Hotovo!
Egrešový džem je skvelý nielen na sendviče, ale aj na palacinky, vafle, ovsené koláče a torty. Zamiluje si ho aj ten najväčší jedák.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo paradajky praskajú? Urobte jednu zmenu a získate zdravú, šťavnatú a chutnú úrodu
Kedy zastrihnúť tuje? Tento termín radšej nezmeškajte, inak zimu zle znášajú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.