22.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pjatnica).
Pri hľadaní zaujímavých okrasných rastlín do domácnosti sa oplatí pozrieť sa na crassulu, ktorá sa vyznačuje matnými, semišu podobnými listami. Crassula na Slovensku znama ako tučnolist alebo strom lásky. Pestuje sa veľmi ľahko a nemá príliš veľké nároky. Čo však robiť, ak zrazu začne strácať listy?
Tučnolist patrí do čeľade húštinovitých a je krásnou ozdobou každého interiéru. Je to jemná rastlina, ktorá vyzerá ako malý stromček v kvetináči. Tvorí ju množstvo tenkých vetvičiek, ktoré sú obrastené matnými semišovitými listami. Na dotyk sú zamatové vďaka drobným chĺpkom, ktoré sa nachádzajú na ich povrchu. Ako sa starať o tučnolist a čo robiť, ak mu náhle začnú vypadávať listy?
Tučnolist sa ľahko pestuje a rastie bujne. Ako sa oň staráte?
Málokto si uvedomuje, že tučnolist je rastlina, ktorá sa mimoriadne ľahko pestuje a nie je príliš náročná. To všetko preto, že ju možno nájsť vo voľnej prírode v náročných terénoch. Tučnolist najčastejšie rastie v štrbinách skál a prirodzene sa vyskytuje na Kanárskych ostrovoch, v Portugalsku a Maroku. Tento druh rastliny miluje dobre oslnené miesta, ale musí to byť miesto s rozptýlenými svetelnými lúčmi. Ak mu zabezpečíte tieto podmienky, rýchlo uvidíte, že začne rásť čoraz bujnejšie. Tučnolist môže narásť do skutočne impozantných rozmerov takmer „z kvetináča“. Nemusíte tiež venovať osobitnú pozornosť tomu, v akej pôde rastie, pretože tejto rastline na tom veľmi nezáleží. Tučnolistovi sa tiež najlepšie darí pri teplotách, ktoré sa pohybujú okolo 25 °C.
Stráca tučnolist listy a chradne na dohľad? Možno robíte populárnu chybu
Myslíte si, že ste svojej rastline poskytli správne podmienky na rast, a ona napriek tomu stráca listy a chradne na dohľad? Je to znamenie, že niečo nie je v poriadku. Najčastejšie je to spôsobené tým, že pri pestovaní robíte jednu častú chybu. Týka sa, samozrejme, frekvencie zalievania. Zvyčajne ju zalievame vtedy, keď zalievame iné črepníkové kvety, ale v tomto prípade potrebuje tučnolist špeciálnu starostlivosť. Rozhodne sa cíti lepšie, keď je suchý, ako keď ho zalievame príliš. Ak ho budete zalievať príliš často, rýchlo začne strácať listy a vetvičky zmäknú a budú náchylné na hnilobu. Keď na svojom tučnoliste spozorujete takéto príznaky, niekoľko týždňov ho nezalievajte, kým dobre nevyschne. Až potom mu raz za čas poskytnite malé množstvo vody.
Súvisiace články:
Ako zasadiť gladioly, aby sa neprevrátili? Záhradníci používajú jeden trik. Takto sa nezlomia
Stmavnú vám banány? Skladujte ich týmto spôsobom a zostanú čerstvé dvakrát dlhšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.