23.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Agnes Kantaruk).
Túto rastlinu z juhu Spojených štátov môžete najčastejšie nájsť v kyticiach, ale čoraz obľúbenejšia je aj eustoma v kvetináči na doma. Niet divu. Krásna kvetina sa hodí takmer ku každému interiéru. Zistite, ako sa o ňu starať pomocou jednoduchých trikov.
Eustoma v kvetináči je krásnym doplnkom každej domácnosti. Ako sa o rastlinu starať, aby zdravo rástla a bujne kvitla? Existuje niekoľko kľúčových zásad, ktoré musíte poznať skôr, ako ju začnete pestovať. Tie vám pomôžu vypestovať krásne kvety, ktoré zaujmú svojím vzhľadom.
Eustoma v kvetináči. Čo musíte mať na pamäti?
Základom pestovania eustomy v kvetináči je správny substrát. Kvetom sa najlepšie darí v úrodnej, humusovej pôde. Okrem toho by mala byť pôda, do ktorej plánujete rastlinu zasadiť, aj dobre odvodnená. Ešte predtým si správne pripravte kvetináč. Na dno umiestnite niekoľkocentimetrovú drenážnu vrstvu. Najlepšie sa hodí vápenec, štrk alebo malé kamienky. Potom ju zasypte zeminou kombinovanou s pieskom v pomere 4:1, aby ste zabezpečili najlepšie podmienky pre rast rastliny.
Okrem výberu správneho substrátu nesmiete zabudnúť na výber ideálneho miesta, na ktoré kvetináč s eustomou umiestnite. Rastlina má rada dobre slnečné miesto, ale neodporúča sa vystavovať ju priamemu slnečnému žiareniu. Z tohto dôvodu je dobré umiestniť kvetinu na okenné parapety orientované na východ a západ. Eustoma by mala byť v miestnosti s teplotou 18 až 22 stupňov. V zime uprednostňuje chladnejšie podnebie (10-12 °C).
Eustoma v domácom kvetináči. Ako kvetinu zalievať, aby neopadávala?
Kľúčovým prvkom v starostlivosti o eustomu je jej správne zalievanie. Rastlina netrpí suchom, ale príliš veľa vody jej môže ešte viac uškodiť. Záhradníci tiež neodporúčajú zaplavovať korene kvetu. Preto je taká dôležitá drenážna vrstva v kvetináči. Ak ju nepoužijete, eustoma bude vystavená rôznym hubovým chorobám.
Pravidelne zalievajte eustomu v čase, keď substrát v kvetináči nie je vlhký. Frekvencia zalievania rastliny závisí od ročného obdobia a teploty. V lete kvetinu určite častejšie kontrolujte, či nevysychá. Nezabudnite tiež používať mäkkú vodu s izbovou teplotou. To pomôže eustome rýchlo pučať a kvitnúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Geniálny vynález pre orchidey. Nalejte ho a zasypú sa kvetmi
Stačí jedna ingrediencia a monstera vyraší nové listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.