25.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/mahirart).
Zeler je základnou zložkou domácej záhrady. Bez neho sa nedá pripraviť vývar, je tiež prísadou mnohých šalátov a chutnou prílohou k večeri. Ako sa mám o rastlinu starať, aby sa mi odvďačila hojnosťou?
Zeler obsahuje veľa cenných vitamínov, ako sú A, B1, B2, C a E. Preto je jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny, ktoré pestujeme v záhrade. Najlepšie rastie na dobre presvetlenom mieste a v humusovej, úrodnej a nie príliš ťažkej pôde. Nesprávne vysadený zeler bude malý a chuťovo sklame. Na čo je dobré pamätať, aby ste sa tomu vyhli?
Kedy a ako sadiť zeler? Čas a miesto sú dôležité
Zeler je najlepšie vysádzať po 15. máji. Ak ho zasadíte v júni, sadenice sa nestihnú dobre ujať v pôde. Rastlina potrebuje pravidelné zavlažovanie. Počas vegetačného obdobia, t. j. v auguste a septembri, ju treba zalievať denne. Nezabúdajte na pravidelné pletie a kyprenie pôdy okolo zeleniny. Ak chcete veľký zeler, v prvom rade sa starajte o miesto, kde ho zasadíte. V kyslej a ťažkej pôde nebude zdravo rásť. Nesmie sa tiež vysádzať príliš husto. Vhodné rozostupy sú 30×40 cm.
Ako zasadiť zeler, aby bol veľký? Užitočný trik
Zeler by sa nemal vysádzať tam, kde predtým rástol petržlen, mrkva a cibuľa. Namiesto toho si vyberte pozície po uhorkách, paradajkách, strukovinách a kapustovitých plodinách. Taktiež nenechajte bočné korene zeleru vyrastať, aby hlavná časť zeleru nebola mohutná. Niekoľkokrát prejdite nožom do zeme a odrežte korene okolo hľuzy. Ponechajte len tie, ktoré rastú pod ňou. Tento patent používajú záhradkári a vďaka tomu môže zelenina dosiahnuť úchvatnú veľkosť. Úroda sa zbiera od konca septembra do začiatku novembra.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nápoj na pocuchané nervy. Reguluje krvný tlak a detoxikuje organizmus
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.