25.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (foto: DNA/Jean-Stéphane ARNOLD).
Istá Francúzka vyšla skoro ráno na verandu svojho domu, aby si tam vypila rannú kávu. Keď si vychutnávala chuť čierneho nápoja, najprv počula hlasné buchnutie na streche a potom pocítila, ako ju niečo udrelo do hrude. Pri nohách mala malý (50 gramový) kameň, ktorý jej na tele zanechal len malé modriny. Francúzka odniesla úlomok kameňa geológovi a paleológovi Thierrymu Rebmannovi, ktorý rozhodol, že je jednou z troch ľudí v histórii, ktorých zasiahol meteorit. Nie všetci však s jeho názorom súhlasia.
Jej rannú kávu prerušil náraz meteoritu
K incidentu došlo 6. júla o štvrtej hodine ráno vo francúzskom meste Schirmeck na severovýchode Francúzska. Žena vyšla na verandu svojho domu, aby si tam vypila rannú kávu. Zrazu počula hlasný zvuk niečoho, čo dopadlo na strechu jej domu, a potom pocítila náraz na hrudi. Najprv si myslela, že do nej vletel vták alebo netopier, ale potom si všimla, že pri jej nohách leží zvláštne vyzerajúci kus skaly. Francúzka vyviazla z blízkeho stretnutia s vesmírnym objektom bez zranení, „kamienok“ zanechal na jej tele len drobné modriny.
Meteorit alebo obyčajný kameň?
Žena, ktorú nález zaujal, ho odniesla Thierrymu Rebmannovi, geológovi a odborníkovi na vedy o Zemi z Bazilejskej univerzity. Vedec si všimol, že 50-gramový kúsok horniny nesie stopy vysokoteplotného horenia – čo sa deje, keď meteority vletia do zemskej atmosféry. Rebmann vykonal aj chemickú analýzu horniny a zistil, že sa skladá najmä zo železa a kremíka – čo je tiež charakteristické pre meteority.
O príbehu informoval na svojich stránkach francúzsky portál France Bleu. Okrem názoru bazilejského vedca sa na stránke citujú aj ďalší odborníci (bez uvedenia ich mien), ktorí tvrdia, že ženu zasiahol obyčajný kameň. Thierry Rebmann priznal, že nie je odborníkom v tejto oblasti, a vyzval ďalších vedcov, aby kameň preskúmali.
Tretí takýto prípad v histórii
Ak sa zistí, že obyvateľa Schirmeku zasiahol úlomok atmosféricky spálenej horniny, pôjde o tretí takýto prípad v histórii.
Prvý z nich, ktorý uvádzajú zdroje, sa uskutočnil v roku 1888 v Turecku. Listy z tohto obdobia, ktoré boli preložené v roku 2020, obsahovali príbeh dvoch mužov, ktorí sa stali „obeťami“ vesmírnych kameňov – jedného zabil meteorit a druhý ochrnul.
Spomínané listy sú jediným dôkazom, že týchto mužov zasiahol meteorit, preto nemožno so stopercentnou istotou tvrdiť, že k takejto udalosti došlo. Naopak, o prípade Ann Hodgesovej z Alabamy niet pochýb. V noci meteorit zasiahol jej dom, prerazil strechu, zasiahol rádio a odrazil sa od spiacej ženy. Kameň vážil 3,9 kilogramu. Ženu previezli do nemocnice a celý bok jej tela pokryla obrovská modrina, našťastie sa jej podarilo prežiť. K incidentu došlo v roku 1954.
Blízke stretnutie s meteoritom v 21. storočí.
Blízke stretnutia s meteoritmi sú síce veľmi zriedkavé, ale občas sa vyskytnú. V roku 2021. Kanaďanka zázračne unikla smrti, keď ju rozdrvil úlomok horniny. Meteorit s hmotnosťou niečo vyše jedného kilogramu prerazil jej strechu a dopadol na vankúš tesne vedľa jej hlavy.
Naopak, v roku 2022 poškodil padajúci úlomok skaly strechu domu v New Jersey po tom, čo výskum odhalil, že meteorit bol úlomkom Halleyovej kométy a mal 4,6 miliardy rokov.
Pravdepodobnosť 1 z 840 miliónov
Aká je pravdepodobnosť, že nás zasiahne meteorit? Podľa rôznych odhadov sa pohybuje od 1 ku 1,6 milióna do 1 ku 840 miliónom. Takýto veľký rozpor vo výpočtoch je spôsobený tým, že nepoznáme presnejší počet meteoritov, ktoré dopadnú na Zem. Najčastejšie sa hovorí o niekoľkých tisícoch ročne, ale mnohé z nich zhoria v atmosfére našej planéty, iné spadnú do oceánov alebo do opustených oblastí, takže pravdepodobnosť, že nás zasiahne meteorit, je mimoriadne malá.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bitka o miesto pri okne. “Nikdy neodletíme”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.