26.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Kedy máme kvety levandule odrezať, ak ich chceme použiť na sušenie? Ukazuje sa, že dodržanie konkrétneho dátumu je rozhodujúce z hľadiska zachovania najcennejších vlastností rastliny. Dôležité je nielen štádium vývoja, ale dokonca aj denná doba! Kytice sušenej levandule poslúžia na odpudzovanie molí a zároveň vnesú príjemnú vôňu do domácich zákutí. Určite sa uistite, že viete, ako levanduľu sušiť.
Kedy zbierať levanduľu na sušenie? Pozorne ju sledujte
Levanduľové polia sú charakteristickým znakom idylickej krajiny francúzskeho Provence. Vyzerajú fenomenálne, a tak niet divu, že mnohí záhradkári chcú získať aspoň náhradu tejto atmosféry okolo vlastného domu alebo pozemku. Levanduľa na skalke alebo vysadená ako obruba záhonov a chodníkov nie je v záhradách ničím výnimočným. Objavuje sa aj v kvetináčoch na terasách a balkónoch.
Chcete rastlinu usušiť a vyrobiť z nej aromatické vrecúška a vychutnať si jej vôňu po skončení letnej sezóny? Vyberte si správny dátum. Levanduľu na sušenie zbierajte v júli alebo auguste. Veľa závisí od konkrétnej odrody a štádia vývoja. Univerzálnym pravidlom je odrezať levanduľu pred úplným rozvinutím všetkých kvetov, keď je na jednej strane jasne viditeľná atraktívna farba, ale značná časť ešte zostáva v púčiku.
Rezanie levandule s hodinkami v ruke
Zber levandule na sušenie je potrebné správne naplánovať do najmenšieho detailu. Veľmi dôležitý je aj denný čas. S prácou nezačínajte ráno. Vtedy je na rastline rosa a vlhkosť je ideálnym prostredím na tvorbu plesní. V ktorú dennú dobu by ste mali rastlinu rezať? Robte to na poludnie – vtedy je levanduľa najbohatšia na cenné éterické oleje. Vtedy už stihne aj vyschnúť, takže aj samotný proces sušenia bude úspešný. Levanduľu netrhajte, ale odstrihnite ju ostrými a čistými záhradníckymi nožnicami.
Ako sušiť levanduľu, aby si zachovala svoju farbu a vôňu?
Už viete, ako postupovať vo vašom levanduľovom záhone. Je čas prejsť si všetky kroky, ktoré je potrebné vykonať na sušenie farebných kvetov.
Zlatým pravidlom je nesušiť levanduľu na slnku. Takto ju ľahko pripravíte o jej príťažlivú farbu a vôňu. Krátko po odrezaní kvetov ich zozbierajte do nie príliš hrubých zväzkov a zviažte ich dohromady šnúrkou alebo použite gumičku na zviazanie. Pri sušení levandule zaveste kytice na suché, tienisté a vzdušné miesto tak, aby kvety smerovali nadol. Uistite sa, že vzdialenosť medzi jednotlivými kyticami je 15 – 20 cm.
Ako používať sušenú levanduľu?
Levanduľa bude hotová približne po siedmich dňoch. Po usušení opatrne oddeľte kvety od stoniek a usušené kvety uložte do tesne uzavretej nádoby. Kvety môžete vložiť do bavlnených, ľanových alebo jutových vrecúšok. Uložte ich do šatníka alebo zásuviek na oblečenie. Budete chránení pred otravnými moľami a váš šatník bude mať nádhernú vôňu leta.
Sušenú levanduľu môžete použiť v kuchyni – je skvelá na pečenie alebo na prípravu upokojujúcich nálevov. Na tento účel používajte najmä úzkolistú levanduľu. A čo tak kúpeľ s touto voňavou rastlinou? Vaša pokožka sa vám za to poďakuje! Prídavok sušenej levandule upokojuje podráždenia, urýchľuje proces obnovy pokožky a zlepšuje jej tonus a úroveň hydratácie.
Súvisiace články:
Kedy orezávať levanduľu? V lete to nezabudnite urobiť naraz! Inak nebude kvitnúť
Tučnolistovi opadávajú listy? Stačí jedna zmena. Po daždi porastie rýchlejšie ako huby
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.