27.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ania Zakrzewska).
Budleja Davidova je krásny ker, ktorý kvitne koncom leta a na jeseň. Svojím vzhľadom pripomína orgován. Jeho drobné pestrofarebné kvety sú nielen krásne, ale aj príjemne voňavé, čím lákajú motýle. Ako sa o ňu starať?
Budleja Dávidova je ker, ktorý si práve získava popularitu, preto ho v domácich záhradách ešte stále nájdete pomerne zriedkavo. Je to škoda, pretože je nielen krásna a pomerne odolná, ale aj triviálne jednoduchá na pestovanie. Ak túžite po netradičnej, ale šialene kvitnúcej rastline, ktorá bude pútať pozornosť, oplatí sa ju vysadiť do vašej záhrady. Na čo musíte pamätať, aby bola ohromujúca?
Budleja Dávidova svojím vzhľadom pripomína orgován. Kvitne koncom leta
Budleja Dávidova, známa aj ako motýlí ker, pochádza z Číny a Japonska a v závislosti od kultivaru môže dosiahnuť výšku od 1 do 5 metrov. Pôsobivá je najmä koncom leta, keď začína kvitnúť. Vtedy sa na jej stonkách objaví nádherné a bujné kvetenstvo v tvare klasu, ktoré môžu byť fialové, purpurové, biele alebo ružové. Samotné kvety sú malé a drobné, vďaka čomu niektorým pripomínajú orgován, teda orgován obľúbený a voňavý v máji. Významné je, že jej kvety aj príjemne voňajú, čím lákajú motýle. Ako sa o ne starať, aby hojne kvitli?
Ako sa starať o motýlí krík? Nie je to náročné
Budleju je najlepšie vysadiť na slnečnom mieste, hoci sa jej bude dariť aj na polotienistom mieste v úrodnej, takmer neutrálnej pôde. Najdôležitejšou vecou pri starostlivosti o ňu je zalievanie. Hoci za normálnych okolností nepotrebuje pravidelnú zálievku, počas horúčav ju treba hojne zalievať, pretože dočasné sucho môže spôsobiť jej vädnutie. Na druhej strane, po skončení sezóny, keď teplota začne klesať, je dobré ju na zimu prikryť. Na tento účel pripravte kopček pôdy s pilinami alebo vopred pozbieraným lístím. Oplatí sa o to postarať, pretože rastlina zle znáša mráz.
Šikovný trik pre svieže a husté kvety. Majte ho na pamäti a vaša budleja vás bude tešiť naozaj dlho
Budleja by sa mala hnojiť a staré, odkvitnuté a poškodené stonky by sa mali každý rok prerezávať. Vďaka tomuto jednoduchému opatreniu bude v nasledujúcej sezóne kvitnúť ešte bohatšie a ohromujúcejšie. Dôležité je, že o rastlinu nemajú záujem žiadni škodcovia. Niekedy sa na nej objavia vošky, na ktoré môžete pripraviť postrek z cesnaku a cibule, ale je to pomerne zriedkavé. To všetko znamená, že aj začiatkom jesene sa môžete s minimálnou námahou tešiť z krásnej, kvitnúcej a farebnej záhrady. Budleja priťahuje pestro sfarbené motýle, napríklad tie z čeľade vidlochvostovitých.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako viazať uhorky, aby vyrástli veľké a zdravé? Urobíte to v troch krokoch
Zbierajte levanduľu s hodinkami v ruke. Zachováte si tak jej farbu a vôňu na dlhý čas
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.