28.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:shutterstock.com/Africa Studio).
Každý záhradkár, či už profesionál alebo amatér, sníva o dobrej úrode. Čím väčšia a chutnejšia, tým lepšia. Ako však dosiahnuť takéto výsledky pri pestovaní zeleniny? Kľúčom je správne pestovanie, najmä jedna z jeho fáz. Táto metóda, ktorá je známa už roky, je zárukou bohatých zeleninových záhonov.
Je ťažké nájsť záhradníka, ktorému nezáleží na dobrej úrode. Možnosť zbierať obrovské cukety alebo šťavnaté paradajky je tou najlepšou odmenou, ktorá vás čaká po týždňoch starostlivosti o zeleninovú záhradu. Sú však prípady, keď si niektorí ľudia sami sabotujú svoj záhradnícky úspech a sadia sadenice príliš tesne. To je obrovská chyba, za ktorú môžeme tvrdo zaplatiť.
Lámanie zeleniny, metóda pre bohatú úrodu
Lámanie zeleniny je takmer zárukou úspechu pri pestovaní zeleniny. Samozrejme, môže sa stať, že naše rastliny padnú za obeť neľútostným škodcom alebo chorobám, ale ak sa nič také nestane, môžeme si byť istí bohatou úrodou. O striedavom pestovaní zeleniny vie každý záhradkár, rovnako ako naše mamy a staré mamy, ktoré pestovali zeleninu v záhradách celé roky. Čo však táto metóda zahŕňa? V žiadnom prípade nejde o vytrhávanie a ničenie rastlín. Medziplodinové pestovanie nie je nič iné ako sadenie zeleniny v správnych vzdialenostiach, spravidla okolo 5 cm alebo viac. Prečo to robiť práve takto? Nuž, každá sadenička, najmä v počiatočných fázach vývoja, potrebuje dostatok priestoru, aby mohla z pôdy čerpať nemalé množstvo živín. Ak sú rastliny vysadené príliš blízko seba, môžu si navzájom prekážať a pripraviť sa o prístup k vode alebo minerálom. Takto nemajú dostatok priestoru na správny rast a úroda je nízka.
Ale čo ak ste už sadenice vysadili a urobili ste to príliš tesne? To ešte nie je dôvod na paniku. Sadenice sa dajú preriediť, aj keď už nejaký čas rastú v zeleninovej záhrade. Zvyčajne sa to stáva vtedy, keď záhradkári vysievajú zeleninu zo semien a stane sa, že ich vyrastie príliš veľa. Ako teda postupovať? Približne 2 hodiny pred prerieďovaním zalejte pôdu. Po tomto čase, keď je pôda len trochu vlhká, začneme podrývať nadbytočnú zeleninu podrývaním nožom alebo špachtľou. Každú rastlinu vytiahnite silným a rýchlym pohybom, aby ste nepoškodili ostatné rastliny v zeleninovej záhrade. Keď ste preriedili všetky plodiny, jednoducho prstami stlačte pôdu okolo sadeníc, ktoré zostali v pôde. V prípade potreby celý postup zopakujte.
Ktorú zeleninu treba preriediť? Toto poznanie je ako zlato
Prerieďovanie funguje dobre pri väčšine rastlín. Žiadna z nich sa totiž nechce deliť o všetky živiny a vodu s inou, najmä v horúcom počasí. Existujú však niektoré druhy zeleniny, ktoré si dokonca vyžadujú, aby sa pravidelne prerezávali alebo vysádzali vo väčších intervaloch. Medzi takéto zeleniny patria predovšetkým:
- šalát,
- šalát, hlávkový šalát,
- červená repa,
- kôpor,
- mrkva,
- repa,
- reďkovky,
- petržlen,
- špenát.
Ak pri týchto plodinách neuplatníme prerušovanú úrodu, môžeme si byť istí, že nás sklamú. Zelenina z tohto zoznamu vysadená príliš tesne bude tenká, ochabnutá, nechutná a šialene malá, čo záhradníci neočakávajú. Preto sa oplatí pravidelne kontrolovať zeleninovú záhradu, či nie je príliš husto vysadená, a sledovať stav rastlín. Je to rovnako dôležité ako zalievanie a hnojenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte v záhrade krtka? Existuje šikovný spôsob, ako sa s ním vysporiadať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.