29.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/24K-Production&KPixMining).
Les je vhodným miestom na pokojnú prechádzku aj aktívny oddych. Ponúka nám veľa možností na trávenie voľného času a v lete to radi využívame. Žiaľ, často zabúdame, že v lesoch sa to hemží kliešťami, ktoré po uhryznutí môžu prenášať veľmi nebezpečné choroby. Chodíme úplne nepripravení a o niekoľko mesiacov zistíme, že sme chorí, napríklad na boreliózu. Plánujete výlet do lesa? Zistite, čo robiť pred odchodom z domu a čo robiť po návrate, aby ste sa vyhli nepríjemným následkom stretnutia s kliešťom.
Kde sa kliešte vyskytujú a ako nás lovia?
Odborníci zdôrazňujú, že pokiaľ ide o kliešte, už neexistuje bezpečné ročné obdobie alebo miesto – tieto pavúkovce môžu byť aktívne po celý rok a možno ich nájsť prakticky všade, v rozpore s presvedčením, že sedia len na stromoch. S kliešťom, alebo dokonca s niekoľkými kliešťami sa môžete vrátiť nielen z lesa, ale aj z lúky, parku alebo záhrady. Na svoju korisť neskáču z korún stromov. Na svojho hostiteľa čakajú maximálne vo výške okolo 1,5 metra. Obľubujú nízke kríky, steblá trávy a listy kríkov, z ktorých sa môžu ľahko presunúť k svojej koristi. Pri prechádzaní krovinami môžeme kliešťa „vziať“ so sebou, preto sa oplatí vyhýbať vysokej tráve a nekoseným plochám. Lesníci tiež odporúčajú, aby si ľudia neľahali na trávu a nesedeli pri nízkych kríkoch alebo na kmeňoch.
Kliešte hľadajú hostiteľa najmä v ranných a večerných hodinách. Najaktívnejšie sú medzi 8. a 12. hodinou a približne od 16. hodiny do súmraku. Menej aktívne sú okolo poludnia, keď silno svieti slnko. Nemajú rady horúce počasie, uprednostňujú tieň pred plným slnkom, preto je menšia pravdepodobnosť, že sa kliešť uštipne počas horúcich dní a na slnečných miestach.
Ako by ste sa mali obliecť do lesa, aby ste sa ochránili pred kliešťami?
Pri prechádzke v lese je dôležité, aby ste mali na sebe správne oblečenie. Malo by tesne zakrývať vašu pokožku. Najlepšie je tričko alebo blúzka s dlhými rukávmi, dlhé nohavice, vysoké ponožky a zakrytá obuv (wellingtony alebo jednoducho topánky s vyšším zvrškom). Nohavice nohavíc môžete zastrčiť do ponožiek, aby ste kliešťom ešte viac sťažili prístup. Netreba zabúdať ani na pokrývku hlavy.
Stále existuje mýtus, že do lesa sa treba obliekať do tmavého oblečenia, pretože svetlé farby priťahujú kliešte. Pravdou však je, že kliešte sú slepé a farba oblečenia pre ne nemá žiadny význam. Namiesto toho reagujú na telesnú teplotu, vydychovaný oxid uhličitý a pot. Oplatí sa však vybrať si svetlé oblečenie – pretože na svetlom oblečení sa dajú ľahšie spozorovať.
Repelenty proti kliešťom
Repelenty sú prostriedky, ktoré odpudzujú živočíšne organizmy. Používajú sa na odpudzovanie kliešťov, komárov, múch alebo mušiek. Na trhu je k dispozícii mnoho výrobkov, z ktorých väčšina je vo forme olejov, sprejov, emulzií a tekutín. Tie sa dajú kúpiť napríklad v lekárni a oplatí sa ich použiť pred odchodom z domu. Medzi chemické zlúčeniny, ktoré sa používajú na odpudzovanie kliešťov, patria DEET, icariidin alebo IR3535. Pred použitím repelentu si prečítajte príbalový leták a návod na použitie. Niektoré repelenty sa nesmú používať, napr. v uzavretých priestoroch alebo u tehotných žien. Niektoré možno nastriekať na oblečenie a odhalenú pokožku (okrem tváre), iné možno nastriekať len na oblečenie. Repelenty zvyčajne pôsobia na tele maximálne 3 – 4 hodiny, preto je potrebné aplikáciu opakovať, ak plánujete dlhší pobyt v lese.
Urobte to, keď sa vrátite domov z výletu v lese
Správne oblečenie a repelenty sú dva dôležité body, na ktoré by sme mali dbať pred odchodom z domu. Dôležité je však aj to, čo urobíme po návrate. Ešte pred vstupom do domu je dôležité vykonať prvotnú vizuálnu kontrolu – skontrolujte, či sa parazit nechodí niekde po vašom oblečení, pretože kliešte sa pravdepodobne hneď nezavŕtajú do kože, ale hľadajú si ideálne miesto. Potom, už doma, je potrebné vyzliecť oblečenie, vyklepať ho a vymeniť za iné a dôkladne skontrolovať celé telo. Kliešte majú záľubu v mäkších, tenších a dobre prekrvených oblastiach kože. Osobitnú pozornosť treba venovať týmto oblastiam: za ušami, na hlave a krku, pri línii vlasov, v podpazuší, pod prsiami, v oblasti lakťov, v oblasti pupka, v oblasti slabín, pod kolenami, pri Achillovej šľache, na zadku a medzi zadkom. Kožu prepichujú bezbolestne, pretože ich sliny obsahujú anestetické látky. Ak sa kliešť nájde, treba ho čo najskôr odstrániť.
Nezabudnite na zvieratá
Kliešte sa živia nielen krvou ľudí, ale aj zvierat a predstavujú veľké zdravotné riziko aj pre ne, preto by sme mali dbať aj na ich ochranu (napr. pomocou obojkov, ktoré pomaly uvoľňujú kontrolované dávky špeciálnych repelentov). Dôležité je, že kliešte, ktoré sa ešte stále potulujú v srsti zvieraťa, ktoré sa ešte nestihlo zahryznúť (a môžu si hľadať vhodné miesto až hodinu), sa za priaznivých podmienok, napr. počas hladkania, môžu preniesť na nás. Mali by sme pravidelne kontrolovať ich kožu a srsť a mechanicky odstraňovať parazity.
Môžete očkovať
Môžem sa dať zaočkovať proti kliešťom? Žiaľ, neexistuje vakcína, ktorá by chránila pred uhryznutím kliešťom alebo všetkými chorobami, ktoré kliešte prenášajú. Existuje však vakcína proti kliešťovej encefalitíde. Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie. Vírus TBE sa nachádza v slinách kliešťa a kliešť sa infikuje krátko po vniknutí do kože a ani rýchle odstránenie pavúkovca nie je účinnou ochranou (na rozdiel od boreliózy). Kto by mal uvažovať o očkovaní? Najmä ľudia zamestnaní pri ťažbe v lesoch, záhradníci, poľnohospodári, ľudia, ktorí často vykonávajú fyzickú aktivitu v prírode, alebo zástupcovia uniformovaných zložiek vykonávajúci svoje úlohy v zeleni (pohraničníci, vojaci, niekedy policajti a hasiči). Očkovanie proti KZM sa odporúča aj osobám, ktoré cestujú z neendemických oblastí do endemických oblastí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť s vytiahnutým kliešťom? Obľúbená chyba môže stáť veľa! Stačí jedna vec
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.