Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Nie je to zlá bylinka: odvar z tejto rastliny je skutočným pokladom. Chráni pred rakovinou a alzheimerovou chorobou

30.7.2023 Redakcia Vášeň§ v tebe (Foto: shutterstock/ibrahim kavus). Cistus je jednou z rastlín, ktorých popularita v posledných rokoch stále rastie. A to oprávnene, pretože vedci už dávno dokázali to, čomu...

30.7.2023 Redakcia Vášeň§ v tebe (Foto: shutterstock/ibrahim kavus).

Cistus je jednou z rastlín, ktorých popularita v posledných rokoch stále rastie. A to oprávnene, pretože vedci už dávno dokázali to, čomu verili naši predkovia – cistus má blahodarný účinok na organizmus, účinne ho čistí a posilňuje, a dokonca má protirakovinový účinok. Čo ešte stojí za to vedieť o tejto jedinečnej rastline?

Foto: shutterstock/ibrahim kavus

Cistus je rastlina z čeľade čistcovitých, ktorá má desiatky druhov. Vyskytuje sa najmä v Stredomorí, ale aj v Afrike a v oblastiach Kaukazu. Má rada svetlé a slnečné miesta.

Cistus sa používa ako okrasná, kozmetická a liečivá rastlina. Je tiež zdrojom živice ladana a tradičná medicína už dlho využíva jej mimoriadne silné vlastnosti – je to jedna z najstarších „bylinných“ rastlín so zdokumentovanými účinkami.

Cistus sa v posledných rokoch teší rastúcej popularite. Niet divu, keďže je známy svojimi priaznivými účinkami na zdravie – má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti a výrazne posilňuje imunitný systém. Vedci ho dokonca uznali za prírodný zdroj antioxidačných látok a v roku 1999 bol vyhlásený za rastlinu roka. Prečo je taký cenný?

Aké účinky má cistus?

Cistus obsahuje polyfenoly, t. j. špecializované rastlinné sekundárne metabolity s veľmi variabilnou štruktúrou a molekulovou hmotnosťou a značným zdravotným potenciálom. Rastliny ich produkujú na obranné účely, ale aj ako reakciu na stresové faktory, ako je UV žiarenie alebo hubové či bakteriálne infekcie.

Polyfenoly potláčajú zápaly, posilňujú imunitný systém, prospievajú pečeni, podieľajú sa na detoxikácii organizmu, znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a spomaľujú proces starnutia.

Polyfenoly sa delia na fenolové kyseliny, flavonoidy a fenolové zlúčeniny. Hlavné fenolové kyseliny sú kyselina galová a jej deriváty. Cistus obsahuje aj množstvo flavonoidov, najmä flavonoly a flavanoly.

Flavonoly sa hromadia vo vonkajších častiach listových tkanív a absorbujú veľké množstvo UV žiarenia, čím chránia rastlinu pred jeho ničivými účinkami. Zachytávajú a vychytávajú voľné radikály, z ktorých väčšina narúša homeostázu a má deštruktívny účinok, čím urýchľuje proces starnutia. Flavonoidy fungujú aj ako pigmenty, z ktorých väčšina má žltú farbu. Cistus obsahuje flavonoidy, ako sú katechíny a proantokyanidíny.

Cistus na vrásky, akné a hyperpigmentáciu

Výskum vedcov ukázal, že cistus má väčší antioxidačný potenciál ako zelený čaj, červené víno a dokonca aj čistý vitamín C. Je to spôsobené množstvom polyfenolov – cistus ich obsahuje najviac spomedzi európskych rastlín. Polyfenoly majú silný účinok proti starnutiu – znižujú aktivitu kolagenázy, enzýmu, ktorý spôsobuje rozpad kolagénu, jedného zo stavebných proteínov pokožky.

Polyfenoly majú silné protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky. Cistus teda nielen čistí telo zvnútra, ale účinne pomáha aj v boji proti akné, zužuje rozšírené ústia mazových žliaz, upokojuje a urýchľuje hojenie zápalov, a dokonca zosvetľuje následné jazvy a škvrny!

Výskumníci dokázali, že cistus dokáže odstrániť pigmentáciu, posilniť cievy a zabrániť ich rozšíreniu. Mali by ho preto používať ľudia s erytémom alebo rosaceou. Cistus sa môže používať aj na liečbu ťažko sa hojacich rán a kožných ochorení.

Pôsobí proti rakovine a Alzheimerovej chorobe. Jedna z najsilnejších bylín na svete

Cistus je bohatým zdrojom antioxidantov, ako sú:

  • éterické oleje, ktoré podľa štúdií brzdia rozvoj Alzheimerovej choroby
  • vitamíny (A,C a E)
  • rastlinné látky, ako je karotén, ktorý chráni pokožku pred slnečným žiarením
  • enzýmy
  • glutatión, melanín a cysteín

Pravidelné pitie nálevov z tejto byliny pomáha znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, čím sa znižuje riziko aterosklerózy. Cistus pôsobí aj proti prechladnutiu, chrípke, angíne a zápalom. Bylina má aj protirakovinový účinok a pôsobí proti najzávažnejším formám rakoviny vrátane rakoviny pľúc, žalúdka, čriev, pažeráka, pankreasu, pečene, mliečnej žľazy, prostaty a kože.

Cistus sa môže úspešne používať aj pri paradentóze a zápale ďasien. Štúdia nemeckých vedcov ukázala, že rastlina môže znížiť aj riziko vzniku zubného kazu.

Vedci dokázali, že jeho vnútorné aj vonkajšie používanie nemá žiadne preukázané vedľajšie účinky. Cistus bol preto uznaný ako úplne bezpečná rastlina.

Cistus sa môže užívať v rôznych formách. Najobľúbenejší je, samozrejme, čaj, ale na trhu nechýbajú ani prípravky ako tablety, kapsuly, šťavy alebo masti.

Súvisiace články:

Nosíte na ruke gumičku do vlasov? Radšej si ju hneď dajte dole! Následky môžu byť zničujúce

Najlepší čas na kávu? Mnoho Slovákov robí túto chybu


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Vidíte zmenu na zemiaku? Namiesto jedenia ho radšej vyhoďte do koša

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stokkete). Zemiaky sú obľúbenou zložkou mnohých kuchýň na celom svete. Nie všetky hľuzy sú vhodné na konzumáciu. Je dôležité…

Pijete ľanové semienko? Dávajte pozor, aby ste túto bežnú chybu neurobili

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Irina Shatilova). Ľanové semienko je už mnoho rokov ceneným produktom, ktorého jedinečné vlastnosti sú známe už po stáročia. Pravidelná…

Koľko hodín by mali ženy spať? Dlhšie, ako sa očakávalo. „Po ôsmich hodinách ako po opici“

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergey Mironov). Keď sme boli malí, zdriemnuť si bol ten najhorší „trest“. A v dospelom živote? Niektorí ľudia by…

Máte problémy s pamäťou? Urobte toto a váš mozog vám to rýchlo vráti

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/kapinon.stuio). Problémy s pamäťou sa týkajú každého z nás a s vekom sa môžu zhoršovať. Vedci však identifikovali jednoduché…

„Tekvicové ruky“ môžu postihnúť každého. Ako sa ich zbaviť?

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Deman) Obľúbená jesenná zelenina môže spôsobiť nezvyčajnú alergickú reakciu. Ukazuje sa, že surová tekvica muškátová u niektorých ľudí vedie…

Auto Trendy

Bugatti sa nezastaví na 490 km/h. Výrobca chce prekonať hranicu 500 km/h

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Bugatti Chiron Chiron Super Sport 300+ prekonal rekord najrýchlejšieho sériovo vyrábaného auta na svete, ale výrobca sa pri tom nechce zastaviť. Spoločnosť naznačuje, že ďalším…

Objavte slobodu bez káblov: Displej pre motorku, ktorý vám spríjemní každú jazdu!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Displej EVKEY prináša technológie Android Auto a Apple CarPlay na vašu motorku jednoduchým a praktickým spôsobom. Je tiež vodotesný a prachotesný.

Robot zvyšujúci pevnosť konštrukcie sa presadil v mokrom betóne

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Keď si väčšina z nás predstaví čerstvo vyliaty betón, predstaví si materiál, ktorý by sa mal nechať vyschnúť čo najhladšie. Nový kolesový robot však jazdí…

Šokujúca pravda: Mikrovozidlá sú na cestách nebezpečnejšie než si myslíte!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Mikrovozidlá neabsolvujú tradičné nárazové testy, keďže ich typové schválenie to nevyžaduje. Napriek tomu, výsledky ukazujú, že kolízia s deformovateľnou prekážkou pri rýchlosti 45 km/h môže…

Európske tradície zlomené: Prečo nový Mercedes CLA prichádza s čínskym motorom?

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Najnovšia generácia modelu Mercedes CLA prichádza s revolučným hybridným systémom, ktorý kombinuje spaľovací a elektrický pohon. Čo však vzbudzuje pozornosť, je skutočnosť, že nemecký gigant…

Hit v úspore nákladov: Prečo Dacia Sandero (nielen) v Nemecku valcuje konkurenciu!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Dacia Sandero s plynovou inštaláciou je v súčasnosti najlacnejším novým vozidlom v Nemecku. Prejdenie 1 km týmto vozidlom stojí majiteľa 32,2 centov. Celkovo je Dacia…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov