31.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/bbernard).
O svoje zuby sa treba starať. Nielen z estetických dôvodov, ale predovšetkým zo zdravotných. Pravidelné čistenie zubov a medzizubných priestorov je nevyhnutné, rovnako ako preventívne prehliadky u zubára a včasná reakcia na vznik zubného kazu. Tu je 5 kľúčových pravidiel a pomôcok pre starostlivosť o zuby. Ich dodržiavaním sa návštevy u zubára stanú potešením.
Zdravé a krásne zuby budú vašou vizitkou!
Zvyky sú dôležité. Každodenná ústna hygiena je prioritou. Nevyžaduje si to veľa úsilia, aby ste sa vyhli mnohým bolestivým návštevám zubára. Je potrebné vedieť, že abnormality v ústnej dutine majú veľký vplyv na celý organizmus. Zničené zuby sú jednoduchou cestou ku kožným ochoreniam, ochoreniam tráviaceho traktu, mŕtvici, glomerulonefritíde, cukrovke či otrave organizmu. Nedostatočná hygiena môže viesť aj k paradentóze a zápalu ďasien. Starostlivosťou o zuby si ich udržíte v perfektnom stave po mnoho rokov a zároveň sa postaráte o celý svoj organizmus.
Nezabudnite pravidelne navštevovať svojho zubára, aby vám skontroloval stav vašich zubov a mal možnosť včas reagovať zavedením vhodnej liečby. Ďalšou otázkou je zdravé stravovanie – dbajte na dostatok bielkovín v strave, vyhýbajte sa spracovaným potravinám a potravinám s výraznými farbivami. Dbajte na to, aby ste obmedzili sladkosti, ktoré oslabujú zuby a sklovinu, a keď ich náhodou zjete, čo najskôr si umyte zuby.
Prevencia je lepšia ako liečba – alebo ako sa starať o svoje zuby?
1. Pravidelné čistenie zubov
Absolútnym základom, ktorý netreba nikomu vysvetľovať, je pravidelné čistenie zubov, najlepšie po každom jedle. Ak túto možnosť nemáte, dobrým spôsobom je vypláchnuť si ústa vodou a žuť žuvačku bez cukru. V tomto prípade si zuby čistite ráno a večer.
Zubnú kefku by sme mali umiestniť pod uhlom 45 stupňov a krúživými pohybmi prejsť po ďasnách, potom hore a dole po zuboch. Zubná kefka je významná. Manuálne modely sú veľmi lacné, ale používateľ je schopný vykonať len 200 pohybov za minútu. Pokročilejšie sú elektrické zubné kefky, ktoré zabezpečia vysokú úroveň ústnej hygieny. Odporúča sa vybrať si model so senzorom pohybu, ktorý zabezpečí zachovanie správnej sily čistenia a až 40 000 pohybov za minútu. Štetiny zubnej kefky ľahko zmetú zvyšky jedla a baktérie z medzizubných priestorov.
Sonické zubné kefky sú skvelé na čistenie, vyhladzovanie a bielenie zubov. Prakticky nemusíte vyvíjať žiadnu silu, stačí priložiť hlavu kefky k zubu a ona sama vykoná svoju prácu. Dobre poslúži ľuďom s citlivými zubami a ďasnami, ktorým poskytne masáž ďasien so správnou intenzitou.
2. Používajte zubnú niť
Zubná kefka sa nedostane všade. Na odstránenie zvyškov jedla a povlaku nahromadeného medzi zubami sa oplatí používať aj zubnú niť.
3. Medzizubné kefky
Medzizubné kefky sú ďalším spôsobom bezpečného čistenia medzizubných priestorov. Sú dôkladnejšie ako klasické zubné nite. Výhodou zubných kefiek je, že štetinky na drôtiku sú príjemné pre ďasná, takže nemusíte používať silu a môžete účinne vyčistiť všetky ťažko dostupné miesta.
4. Pravidelne si vyplachujte ústa
Je dobré pravidelne si vyplachovať ústa ústnou vodou. Znížite tak množstvo baktérií, ktoré sa nachádzajú v ústach. Minimalizujete tak tvorbu zubného povlaku. Výplach pomôže ochrániť vaše zuby pred zubným kazom, výrazne posilní ich stav a pomôže oživiť sklovinu.
5. Irigátor
Toto zariadenie je ďalším skvelým spôsobom, ako si vypláchnuť ústa od zvyškov jedla a baktérií. Pomôže komplexne chrániť stav vašich zubov. S irigátorom sa dostanete do najťažšie dostupných priestorov v ústach a do zón medzi zubami. Za zmienku stojí, že dokonale vyčistí aj oblasti pod líniou ďasien, aby sa v nich netvoril zubný kameň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí pár kúskov denne. Spomaľujú starnutie a zmierňujú príznaky menopauzy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.