1.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Sergio Photone).
Zločinci používajú rôzne metódy, aby nás na základe psychologických trikov prinútili odovzdať peniaze. V posledných dňoch naberá na sile podvod s „deťmi“, ktorého obeťou sa stáva čoraz viac ľudí. Čo to je a ako sa pred ním môžeme chrániť?
Zločinci využívajú dôverčivosť svojich obetí
Roztržitosť, uponáhľanosť, naivita, dôverčivosť – ľudia s týmito vlastnosťami sa najčastejšie stávajú obeťami zločincov, ktorí ich bezohľadne oberajú o ťažko zarobené peniaze. Zlodeji každú chvíľu vymýšľajú kreatívne spôsoby, ako nás pripraviť o úspory, a čo je najhoršie – bohužiaľ si stále nachádzajú ľudí, ktorí vďaka svojej naivite prichádzajú o veľké peniaze.
V poslednom čase sa veľa píše o novom spôsobe, ako nás môžu zločinci oklamať. Zvyčajne sa označuje ako „detský podvod„, pretože hlavnou postavou podvodu je dieťa, ktoré sa údajne dostalo do ťažkej situácie.
Čo je to metóda podvodu s deťmi?
Zločinci, ktorí sa vydávajú za dieťa, pošlú na vybrané telefónne čísla textovú správu, ktorá znie: „Toto je moje nové telefónne číslo. Môj telefón spadol a rozbil sa. Napíšte mi na tento Whatsapp.“
Po prenesení korešpondencie do aplikácie Whatsapp messenger páchatelia vydávajúci sa za dieťa žiadajú peniaze, ktoré potrebujú na opravu poškodeného telefónu alebo kúpu nového zariadenia.
Samozrejme, že zločinci pri odosielaní textovej správy nevedia, či je osoba rodičom, ale počet odoslaných správ je taký veľký, že štatisticky skončia pri svojej potenciálnej obeti.
Bezpečnostní experti odporúčajú, aby sa v takomto prípade identita blízkej osoby, ktorá žiada peniaze, overila zavolaním na číslo, ktoré je takejto osobe dlhodobo pridelené.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Emócie – najsilnejší nástroj v rukách kybernetických podvodníkov
Vidíte dron v blízkosti svojho domova? Dávajte si pozor! Môže to byť trik zlodejov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.