3.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Georgy Dzyura)
Ploštice môžu mať významný vplyv na zdravie a kvalitu života ľudí. Preto je nevyhnutné vedieť, ako ich odhaliť, aby ste mohli rýchlo konať a predchádzať ich zamoreniu a účinne proti nemu bojovať. Tu sú 4 signály, ktoré je lepšie neignorovať.
Ploštice sú hmyz, ktorý sa živí krvou zvierat a ľudí. Dospelé ploštice sú červenohnedé, bezkrídle a veľké ako kôstka jablka. Sú ploché s oválnym telom. Mláďatá sú menšie a môžu sa javiť ako priesvitné alebo žltkasté. Vďaka ich sfarbeniu ich môže byť takmer nemožné odhaliť. Ich vajíčka sú malé a biele. Ploštice sa vyskytujú všade, dokonca aj v tých najčistejších domácnostiach a hoteloch. Dokážu sa nasťahovať do veľmi úzkych a neprístupných miest, dokonca aj do takej medzery, ktorá je hrubá ako kreditná karta.
4 príznaky, že máte doma ploštice. Radšej ich nepodceňujte
Ploštice sú najaktívnejšie v noci. Žijú najmä v spálňach. Vyhýbajú sa svetlu a hľadajú úkryt na tmavých, stiesnených a neprístupných miestach. Určité indície môžu pomôcť odhaliť prítomnosť posteľných ploštíc.
- Kožné stopy. Uštipnutia, ktoré sa objavujú na nezakrytých častiach tela počas spánku. Prvé uhryznutia môžu byť sústredené na jednom mieste. Potom, ak naďalej bývate v oblasti, kde sa vyskytujú štípance, sa uhryznutia objavia po celom tele.
- Škvrny na lôžku. Malé čierne škvrny na prestieradlách, matracoch alebo pružinách postele. Tieto škvrny pochádzajú z výkalov štítok. Môžete ich nájsť na posteli alebo v jej blízkosti.
- Stopy krvi na posteľnej bielizni. Na prestieradlách, posteľnej bielizni alebo matraci môžete nájsť malé škvrny od krvi.
- Sladký zápach v miestnosti. Tento hmyz vydáva špecifický zápach, ktorým sa navzájom priťahuje.
Ako zabrániť výskytu ploštíc? Ak sa chcete vyhnúť zamoreniu, nezabudnite na tieto veci
Cieľom prevencie je zabrániť vniknutiu a šíreniu hmyzu do nového prostredia. Môže to byť z bytu do bytu, z hotela do hotela alebo z hotela do domu. Tu je niekoľko spôsobov, ako zabrániť tomu, aby sa v nich objavili ploštice.
- Na matrac a pružiny použite ochranný poťah. Pravidelne kontrolujte, či sa v nich nenachádzajú diery.
- Zredukujte neporiadok v spálni, aby sa v nej ploštice nemali kde schovať.
- Pravidelne vysávajte… vrátane matraca, koberca, záclon a aj čalúnený nábytok.
- Keď ste mimo domova, položte tašku radšej na stojan na kufre, komodu alebo stôl než na posteľ alebo podlahu. Po návrate domov vyperte všetko oblečenie z cesty a vysušte ho v horúcej sušičke.
- Noste pyžamo s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, aby ste si chránili pokožku pred uštipnutím.
- Pred prenesením do interiéru dôkladne skontrolujte použitý čalúnený nábytok.
- Vyhnite sa kúpe použitých matracov a posteľnej bielizne.
- Ak bývate v budove s viacerými bytmi, nainštalujte zábrany pod dvere a utesnite trhliny okolo základových dosiek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Detektor kliešťov v záhrade. Stačí jeden pohyb a zistíte, koľko sa ich v tráve kŕmi
Ako odradiť mravce z balkóna? Jednoducho ich rozožeňte! Utečú do diaľky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.