5.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@swampedmomma&msjam1989).
Krútenie sa dokola, hryzenie vlastného chvosta, fixácia na loptičku – niektorí majitelia štvornohých miláčikov považujú toto správanie za spôsob, ako si zvieratko vybije emócie alebo sa jednoducho zabaví. V praxi sa však ukazuje, že takto sa správajúci domáci miláčik môže mať vážne problémy so správaním, ktoré, ak sa neliečia, môžu mať tragické následky. Tu sú kompulzívne správania psov, ktoré sa často prehliadajú a v prípade, že sa nenapravia, môžu viesť k vážnym poruchám a v extrémnych prípadoch aj k smrti.
Trpí nimi mnoho psov. Len málo majiteľov si tento problém všimne
Čo to je, ako to rozpoznáte a k čomu vedie nutkavé správanie psa? Keď váš pes vykonáva nejakú činnosť nekontrolovaným, prehnaným, neprimeraným alebo obsedantným spôsobom, je veľmi pravdepodobné, že máte do činenia s nutkavým správaním. Často sa snaha majiteľa zastaviť kompulzívne správanie končí agresiou zo strany domáceho zvieraťa. Väčšina kompulzívneho správania je spôsobená dlhodobým stresom, s ktorým sa zviera vyrovnáva. Prejavovanie kompulzívneho správania je pre psa veľmi príťažlivé, pretože napríklad naháňaním chvosta alebo hryzením rany na koži pociťuje úľavu od stresu a jeho nervový systém ho za toto správanie sám odmeňuje.
Kompulzívne správanie je obzvlášť časté u psov s už existujúcimi problémami v správaní, napr. strachom z cudzích ľudí, separačnou úzkosťou alebo traumatickými zážitkami počas dospievania. Kompulzívne správanie sa môže objaviť aj vtedy, keď je pes emocionálne vzrušený – pred odchodom na prechádzku, podaním misky alebo hádzaním loptičky. Niekedy je toto správanie spôsobené nudou alebo nedostatočným zabezpečením potrieb či primeranou psychickou stimuláciou, ale aj neurologickými ochoreniami. Pes, ktorý vykazuje nutkavé správanie, mu môže venovať čas na úkor jedla, spánku a iných životne dôležitých potrieb. Preto sa oplatí dozvedieť sa o kompulzívnom správaní psov a reagovať naň skôr, ako sa vystupňuje.
Najčastejšie kompulzívne správanie u psa. Nie je to žiadna zábava!
Jedným z najbežnejších a najcharakteristickejších nutkavých správaní je pes, ktorý si naháňa vlastný chvost. Toto zdanlivo hravé alebo nevinné správanie môže v praxi poukazovať na vážny problém psa. Pes, ktorý sa naháňa za svojím chvostom, si ho často aj poraní a spôsobí si bolestivé rany, čo je ďalší alarmujúci signál.
Beh pozdĺž plota
Je to jeden z prejavov správania, ktorý sa často vyskytuje u psov, ktoré sú obmedzené na malé prostredie, napr. zriedkavo chodia na prechádzky mimo záhrady a nemôžu plne naplniť svoje potreby, napr. skúmať okolie.
Lov v tieňov
Lov tieňov sa často javí ako druh zábavy pre domáce zvieratá. Na internete je veľa „zábavných“ videí, v ktorých psy lovia neviditeľné predmety alebo tiene. Pes potom cíti nutkanie správať sa týmto spôsobom, čo môže byť pre neho veľmi vyčerpávajúce.
Obsedantné/nutkavé lízanie
Nutkavé olizovanie srsti, labiek, podpazušia alebo iných častí tela je jedným z bežných nutkavých správaní. Takéto lízanie môže viesť k sebapoškodzovaniu. Často sa prirovnáva k obhrýzaniu nechtov u ľudí. Niekedy môže pes nutkavo olizovať aj iných ľudí alebo predmety.
Hryzenie srsti a sebadeštruktívne správanie
Hryzenie srsti sa u psov často spája s alergiami. Ak je však pes zdravý a napriek tomu si hrýzol srsť, problém môže byť spôsobený neurologickými príčinami. Extrémne vystresované psy majú často na tele lysiny, a to práve z dôvodu hryzenia srsti.
Jedenie nejedlých predmetov
Žerie váš pes nejedlé predmety? Je veľmi pravdepodobné, že príčinou je nutkavé správanie. Psy s kompulzívnymi problémami často jedia kamene, palice, ale aj predmety, ako sú ponožky alebo šnúrky. Takéto správanie môže byť pre psa veľmi nebezpečné, pretože predmet sa môže usadiť v tráviacom trakte, čo môže viesť až k smrti.
Fixácia na rôzne predmety, napr. loptičku
Každý už niekedy videl psa, ktorý, len čo majiteľ vytiahne obľúbenú hračku, začne skákať, štekať a vzrušovať sa. Vzrušenie z hry nie je nič zvláštne, ale keď pes nevníma svet okrem predmetu, nereaguje na podnety na prechádzke alebo dokonca zabúda na svoje fyziologické potreby, prípadne reaguje agresiou pri pokuse prestať sa hrať, je veľmi pravdepodobné, že ide o nutkavé správanie.
Kompulzívne poruchy u psa. Ako liečiť?
Kompulzívne správanie u psov má tendenciu rýchlo sa stupňovať. Preto je dôležité ich čo najskôr odhaliť a zaviesť vhodnú liečbu. Je dobré zaznamenávať znepokojujúce správanie psa a ukázať ho lekárovi. Prvým krokom pri liečbe kompulzívneho správania bude odstránenie vnútorných ochorení. Ak veterinárne vyšetrenie nepreukáže žiadne abnormality a strava psa je primeraná, treba sa poradiť s behavioristom. Ten pomôže majiteľovi zamyslieť sa nad tým, či sú určite splnené všetky potreby psa, a navrhne plán liečby, ktorý je pre psa vhodný.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nezanechávajú na pohovke srsť. Tu sú najobľúbenejšie plemená psov s nepĺznucou srsťou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.