5.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Kto nikdy nebojoval s plesňami v kúpeľni, ktoré sú spôsobené nadmernou vlhkosťou, mal by ako prvý hodiť kameňom. Vlhkosť sa nám môže dostať pod kožu. Niet divu, že stále hľadáme nové spôsoby, ako proti nej bojovať. Ukazuje sa, že nemusíme letieť do obchodu.
Asi každý z nás už aspoň raz videl čierne škvrny na strope a stenách kúpeľne. Vlhkosť sa najčastejšie objavuje v skrinkách, chladničkách alebo autách, takže zápach, ktorý sa v nich drží, je prinajmenšom nepríjemný. A zápach ešte nie je na vlhkosti to najhoršie. Nadmerná vlhkosť znamená nielen menší komfort pri dýchaní alebo potrebu vymeniť obsah soľničky, ale aj – a vlastne predovšetkým – riziko vzniku plesní na miestach, kde je to úplne zbytočné.
Nákup pohlcovačov vlhkosti stojí peniaze
Ak je to možné, proti vlhkosti môžete bojovať čo najčastejším vetraním miestností. Môžete si tiež kúpiť špeciálne zariadenia, ktoré odvlhčujú vzduch. Tie si však vyžadujú určité výdavky. V obchodoch je k dispozícii aj lacnejšia možnosť, t. j. pohlcovače vlhkosti. Napriek tomu však na ne musíte pravidelne míňať peniaze, pretože to nie sú výrobky, ktoré vydržia niekoľko rokov alebo dokonca mesiacov.
Nasypte ju na handru a zaviažte.
Ukázalo sa, že výborné pohlcovače vlhkosti si môžeme vyrobiť sami. Potrebujete len niekoľko výrobkov, ktoré sa nachádzajú v každej domácnosti. V skutočnosti nemusíme ani opustiť kuchyňu. Budeme potrebovať bavlnenú alebo gázovú látku a výrobok s hygroskopickými vlastnosťami, teda taký, ktorý pohlcuje vodu. Patrí k nim soľ (najlepšie hrubá), známa ryža, sóda bikarbóna a cukor (najlepšie v kockách).
Jediné, čo musíte urobiť, je pridať daný výrobok do látky, zaviazať ju a zavesiť do skrine, kúpeľne alebo auta. Po určitom čase skontrolujte obsah. Ak sa soľ alebo sóda stali slizkými, vymeňte ich za suchý výrobok. Ak chcete vysušiť vzduch v chladničke, môžete tiež jednoducho nasypať výrobok do misky a umiestniť ju na miesto, kde nebude „prekážať“.
Ako pohlcovače zápachu sa často používajú sóda a krieda. Ak je teda s našou vlhkosťou spojený aj nepríjemný zápach, určite sa ich oplatí použiť. Najčastejšie ich použijeme v chladničkách a skriniach. Na druhej strane si dávajte pozor na cukor. Je to návnada pre rôzny hmyz. Preto ho nepoužívajte v kuchyniach alebo na miestach náchylných na výskyt hmyzu. Naopak, je vhodný na udržiavanie čerstvosti obuvi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do chlebníka som vložila 2 kocky. Chlieb neplesnivie a je mäkký až 2 týždne
Nasypte soľ do umývadla a uvidíte, čo sa stane. Ušetrite peniaze a nervy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.