6.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Anest).
Všimli ste si vo svojej záhrade zvláštny hmyz? Nezabudnite, že nie všetok hmyz škodí plodinám. Zlatoočka vám môže byť veľmi nápomocný. Nechajte ho usadiť sa na svojom pozemku a nebudete ľutovať. Je schopný sám zachrániť vaše rastliny.

Mnohí ľudia sa okamžite snažia zbaviť hmyzu, ktorý sa v záhrade vyskytuje. Je však dôležité si uvedomiť, že nie každý druh sa živí plodinami. Niektoré môžu byť mimoriadne užitočné. Jedným z najužitočnejších okrídlených susedov je zlatoočka. Ako ju rozpoznáte?
Zistite, ako rozoznať zlatoočku. Rozlišujú sa podľa jedného charakteristického znaku
Zlatoočka alebo Chrysoperla carnea je stredne veľký hmyz s výrazným zeleným sfarbením. Dospelý jedinec dosahuje veľkosť 10 až 20 mm. Má úzke bruško a priehľadné, žilkované krídla, ktoré môžu dosahovať rozpätie 55 mm. Charakteristickým znakom tohto druhu sú jeho dobre viditeľné oči, ktoré sa zlatisto lesknú. Odtiaľ pochádza aj jeho meno.
Zlatoočky sa zvyčajne vyskytujú krátko po súmraku. Počas dňa len zriedkakedy opúšťajú svoj úkryt. Zvyčajne zimujú pod odlúpnutou kôrou stromov, ale rovnako často sa môžu objaviť aj v domoch. Pre človeka nepredstavujú žiadnu hrozbu. Kvôli svojmu vzhľadu sa niekedy zamieňajú s moľami, preto sa ich mnohí ľudia rozhodnú čo najrýchlejšie zbaviť. To je veľká chyba.
Objavili sa vo vašej záhrade zlatoočky? Vďaka nim sa môžete rozlúčiť so škodcami
Neobvyklý hmyz môže byť najlepším priateľom záhradkárov. Prečo? Všetko vďaka potrave, ktorou sa živí. Základom stravy zlatoočiek sú vošky, roztoče, pavúky, larvy medonosných chrobákov a larvy. Okrem toho sa živia aj vajíčkami zemiakových chrobákov. Taktiež sa živia peľom a nektárom rastlín. Ak ich chcete povzbudiť k návšteve vašej záhrady, zvážte vysadenie pohánky a tymiánu.
Zlatoočky sú mimoriadne účinné pri likvidácii škodcov. Jedna larva môže počas celého svojho vývoja zjesť 500 vošiek alebo dokonca 2 000 roztočov. Hmyz žije jeden až tri mesiace. Počas jednej sezóny sa v záhrade môže objaviť niekoľko generácií tohto hmyzu. Ak teda chcete zabezpečiť zdravie svojich plodín, je dobré žiť so zlatoočkami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.