Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada,

Pozberová starostlivosť o jahody – pletie, hnojenie a postrek

9.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vitalii Stock/k1tyara). Zberom úrody sa práca na jahodách nekončí. Po zbere posledných plodov z kríkov je čas na pletie, hnojenie a postrek. Tým sa...

9.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vitalii Stock/k1tyara).

Zberom úrody sa práca na jahodách nekončí. Po zbere posledných plodov z kríkov je čas na pletie, hnojenie a postrek. Tým sa rastlina pripraví na zimné obdobie a zároveň sa zabráni vzniku chorôb a napadnutiu škodcami. Aká starostlivosť sa vykonáva po zbere úrody? Vysvetľujeme.

Foto: shutterstock.com/Vitalii Stock

Starostlivosť o jahody po zbere – aké ošetrenia je potrebné vykonať?

To, že jahody skončili s plodením, neznamená, že ich môžete nechať tak a čakať do budúceho roka. Tieto plody, alebo skôr ich kríky, potrebujú náležitú starostlivosť, aby prežili zimu a v budúcom roku priniesli bohatú a zdravú úrodu. Ošetrenia, ako je pletie, hnojenie a postrek, majú za cieľ posilniť jahody a ochrániť ich pred chorobami a škodcami. To je dôležité najmä pre pestovateľov, ktorí pestujú celé polia jahôd. Ak sa o ne nepostarajú hneď po zbere, budúcoročná úroda môže byť neúspešná, čo sa prejaví na nižších tržbách.

Oplievanie jahôd po zbere úrody

Buriny sú pre jahody vážnymi konkurentmi v boji o vodu a živiny v pôde. Preto je pri týchto plodoch burina taká dôležitá, a to aj po skončení zberu. V prípade malých záhonov s jahodami, t. j. amatérskeho pestovania, stačí proti burine bojovať ručne jednoduchým pravidelným vytrhávaním. Robí sa to počas celej sezóny – od výsadby kríkov, cez obdobie plodenia až do neskorej jesene. V prípade komerčných plodín, ktoré pokrývajú väčšiu plochu – ručné vytrhávanie buriny je neefektívne, ak nie nepraktické. Vtedy sa odporúča použiť herbicídy. Používanie herbicídov sa neodporúča v domácich záhradách, kde sa záhony dajú opeliť ručne. Je dôležité si uvedomiť, že ide o pesticídy – ak nie sú potrebné, je lepšie ich nepoužívať.

Pri pletí jahôd po zbere úrody by ste mali odstrániť aj všetky zvyšky nahnitých plodov a listov s príznakmi chorôb na kríkoch a v ich okolí. Ich ponechanie na záhonoch môže mať za následok rozvoj hubových ochorení. Pri odstraňovaní buriny musíte odstrániť aj rastúci výhonok, ktorý oslabuje materskú rastlinu. Ak chcete získať nové odrezky, môžete takéto stonky ponechať, ale nezabudnite ich na jeseň vykopať a presadiť na nové miesto.

Aby ste znížili počet burín medzi jahodami a zároveň udržali dostatočnú vlhkosť pôdy, je dobré pôdu medzi kríkmi mulčovať. V prípade jahôd je na to najlepšia slama.

Fofo: shutterstock.com/k1tyara

Hnojenie a postrek jahôd po zbere úrody

Po zbere úrody je potrebné jahody vyživovať a posilňovať. Vtedy sa preto podáva ďalšia dávka hnojív. Najdôležitejšími zložkami, ktoré treba dodať rastlinám po zbere plodov, sú:

  • dusík,
  • draslík
  • fosfor,
  • horčík,
  • vápnik.

Hnojenie posilňuje rastlinu a zlepšuje jej celkovú kondíciu a uľahčuje tvorbu nových výhonkov a kvetných pukov. Na hnojenie je najlepšie používať prírodné prostriedky, napríklad kompost, hoci vo veľkých porastoch sa používajú aj minerálne hnojivá. Aké sú vlastnosti oboch typov?

  • Kompost

Je to organické hnojivo vyrábané predovšetkým z rastlinného odpadu. Vzniká aeróbnym rozkladom rastlinných zvyškov mikroorganizmami, t. j. kompostovaním v kompostoviskách alebo kompostovacích zásobníkoch. Kompost používaný v záhrade obohacuje pôdu o humus – robí pôdu vzdušnou a ľahkou. Kompost je bohatým zdrojom organických látok a mimochodom aj najlacnejším prostriedkom na úpravu pôdy. Pre svoje výnimočné vlastnosti je známy ako „čierne zlato záhradkárov“.

Kompost si môžete buď kúpiť, alebo vyrobiť sami – potrebujete len jednoduchý kompostér (napríklad z dosiek) a trochu trpezlivosti. Aby ste získali časť tohto cenného hnojiva, pravidelne do kompostu pridávajte zvyšky zeleniny, pokosenú trávu, palice a podobne – po niekoľkých mesiacoch bude čierne zlato záhradkárov hotové. Pre komerčné jahodové pole samozrejme nemôžete v domácom kompostéri vyrobiť dostatok kompostu. Môžete si ho však ľahko kúpiť.

Minerálne hnojivá sú alternatívou k prírodným metódam: buď jednozložkové, alebo viaczložkové hnojivá. Na hnojenie jahôd sú najlepšie viaczložkové hnojivá určené špeciálne pre jahody. Upozorňujeme, že hnojenie kríkov dusíkom sa vykonáva najneskôr do polovice augusta. Neskoršie „kŕmenie“ rastliny zbytočne stimuluje jej rast a sťažuje jej prechod do zimného spánku. Na jeseň prihnojte jahody bezdusíkatými hnojivami, ktoré obohacujú pôdu o fosfor a draslík.

Postreky, ktoré sa na jahodách vykonávajú po zbere úrody, sú zamerané predovšetkým na prevenciu vzniku hubových chorôb. Na tento účel sa preto používajú fungicídy, tzv. fungicídy. Okrem boja proti patogénom spôsobujúcim choroby je veľmi dôležité pokračovať v ochrane proti škodcom, ako je roztoč chmeľový pavúk, roztoč jahodový a opuchy. Na toto ošetrenie sa používa chemická ochrana.

  • Minerálne hnojivá

Minerálne hnojivá sú alternatívou k prírodným metódam: buď jednozložkové, alebo viaczložkové hnojivá. Na hnojenie jahôd sú najlepšie viaczložkové hnojivá určené špeciálne pre jahody. Upozorňujeme, že hnojenie kríkov dusíkom sa vykonáva najneskôr do polovice augusta. Neskoršie „kŕmenie“ rastliny zbytočne stimuluje jej rast a sťažuje jej prechod do zimného spánku. Na jeseň prihnojte jahody bezdusíkatými hnojivami, ktoré obohacujú pôdu o fosfor a draslík.

Postreky, ktoré sa na jahodách vykonávajú po zbere úrody, sú zamerané predovšetkým na prevenciu vzniku hubových chorôb. Na tento účel sa preto používajú fungicídy, tzv. pesticídy. Okrem boja proti patogénom spôsobujúcim choroby je veľmi dôležité pokračovať v ochrane proti škodcom, ako je roztoč chmeľový pavúk a roztoč jahodový. Na toto ošetrenie sa používa chemická ochrana.

Prečo je hnojenie jahôd po zbere také dôležité?

Hoci v júli a auguste väčšina ľudí ešte nemyslí na mrazy, pestovatelia sa na ne musia pomaly pripravovať. Pred zimou ochránia svoje jahody mechanicky, pomocou agrofólie, slamy alebo perforovanej fólie. Veľmi dôležitá je však aj kvalitná príprava kríkov „zvnútra“. Ak rastliny vstupujú do obdobia odpočinku oslabené, napadnuté chorobami, s jasnými nedostatkami vo výžive alebo – všeobecne povedané – v zlom stave, nepomôže im ani najlepší kryt. Zdravé a vyživované rastliny prezimujú oveľa lepšie ako slabé exempláre a tie, ktoré zostali po zbere bez primeranej dávky hnojiva.

Sezóna jahôd sa začína v júni, niekedy už koncom mája, a trvá približne mesiac. Pre pestovateľov sa však nekončí v júli! Po zbere jahôd je potrebné sa o ne ďalej starať, aby v nasledujúcom roku priniesli bohatú a zdravú úrodu. Medzi najdôležitejšie činnosti, ktoré sa vykonávajú do konca vegetačného obdobia, patrí pletie, hnojenie a postrek.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prerezávate listy  jahôd? Je to dobrý začiatok! Len neurobte jednu chybu

Ako umývať jahody? Samotná voda nestačí. Pridajte k nej jednu ingredienciu


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Stačí, ak do bubna nalejete polovicu pohára. Vaše oblečenie bude mäkké a práčka bude čistejšia ako kedykoľvek predtým

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fuss Sergey) Ak máte problém s nepríjemným zápachom z bubna práčky, určite vyskúšajte tento trik. Nielenže vyčistí vašu práčku…

Ako správne strihať orchidey? Pomôže vám to udržať vaše kvety v najlepšej kondícii

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stanislav71). Majestátne kvety orchideí priťahujú pohľad a dodávajú interiéru jedinečné čaro. Pri správnej starostlivosti môžu kvitnúť takmer po celý…

Túto polievku jedia storoční obyvatelia modrej zóny. Je to tajomstvo ich dlhovekosti

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AnastasiaKopa) Mnohí z nás sa chcú dožiť krásneho veku - 100 rokov. Pri tejto snahe sa oplatí pozrieť sa,…

Za čias socialistického Československa tento koláč nesmel chýbať na stole. Je vynikajúci a jednoduchý na prípravu.

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael) Za čias socialistického Československa kraľovali na stoloch špecifické koláče, ktoré sa pripravovali z ľahko dostupných surovín. Niekedy…

Ako odstrániť nálepky zo skla? Domáce prostriedky na poháre a taniere bez lepidla

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Rebeca Bolanos). Na novom riade sa často nachádzajú nálepky výrobcu, ktoré sa nedajú tak ľahko odstrániť. Zanechávajú po sebe…

Auto Trendy

Zima vás už neprekvapí: Naučte sa správne nasadiť snehové reťaze ešte dnes!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Nasadzovanie snehových reťazí môže byť pre mnohých vodičov spočiatku náročnou úlohou. Táto zručnosť sa však dá naučiť a postupom času sa stane jednoduchšou a intuitívnejšou.…

Citroën 2025: Všetky pripravované modely

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Od modernizovaného modelu Ami až po nový C5 Aircross - tu je prehľad toho, čo Citroën chystá na budúci rok. Citroën 2025: Všetky pripra

Faceliftované Mitsubishi ASX: Nové technológie, lepšia výbava, ale čo bezpečnosť?

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Mitsubishi ASX sa podrobilo testovaniu EuroNCAP – je toto SUV naozaj bezpečné? Malé SUV dostalo facelift, aby si viedlo lepšie v silne konkurenčnom segmente B-SUV.…

Prečo riskovať pokutu? Naučte sa kedy a ako používať zadné hmlové svetlá!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Zákon prikazuje montovať na vozidlá zadné hmlové svetlá. Za ich nesprávne používanie hrozí pokuta. Kedy by sme ich mali používať? Nie všetci vodiči ich vedia…

Osem dôvodov, prečo sa motorky stanú vašou novou závislosťou: Prestaňte sa obmedzovať autami!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Jazdenie na autách ma fascinuje čoraz menej, zatiaľ čo motorky ma úplne očarili. Po dôkladnom zamyslení som prišiel k jednoznačnému záveru: motorky sú jednoducho lepšie.…

Marcopolo uvádza na trh Nomade: 4x4 dieselový obytný automobil

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Vďaka špičkovej technológii a exkluzívnemu dizajnu spája Nomade robustnosť a pohodlie. Marcopolo Motorhome, divízia spoločnosti Marcopolo

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov