10.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe Foto: shutterstock/elizaveta66v).
Mnohí ľudia, ktorí majú vlastné zeleninové záhrady, sa veľmi často rozhodnú pestovať uhorky. Niet divu – táto zelenina sa hojne využíva vo všetkých druhoch kulinárskeho využitia. Niekedy sa však stáva, že uhorky zožltnú. Prečo sa to stáva a ako ich môžete zachrániť? Odporúčame.
Prečo uhorky žltnú? Dôvodov môže byť niekoľko
Uhorky, konkrétne ich listy, môžu zožltnúť z mnohých rôznych dôvodov. Zvyčajne sú spôsobené zlou starostlivosťou, ale môžu mať aj úplne iný zdroj, napríklad chorobu alebo činnosť škodcov. Prečo uhorky žltnú? Tu sú najčastejšie príčiny:
- nedostatočne vyživená pôda – nízky obsah živín v pôde môže spôsobiť zožltnutie listov a obmedziť rast rastliny;
- príliš vysoké teploty – hoci uhorky sú teplomilná zelenina, prudké slnko a vysoké teploty môžu vysušiť listy a spôsobiť ich zožltnutie;
- príliš veľa vlahy – príliš časté zalievanie môže spôsobiť hnilobu koreňov uhoriek a tým aj zožltnutie ich listov;
- príliš veľa sadeníc uhoriek na jednom mieste – príliš veľa uhoriek na jednom mieste im môže sťažiť prístup k svetlu, v dôsledku čoho začnú žltnúť; škodcovia – roztočec uhorkový sa živí látkou v listoch uhoriek, čo spôsobuje, že najprv žltnú a potom hnednú;
- choroby – vírus mozaiky uhorkovej a múčnatka patria medzi najčastejšie choroby, ktoré spôsobujú žltnutie uhoriek.
Ak nereagujete správne, keď spozorujete žltnutie uhoriek, môže to viesť k silnému zakrpateniu rastliny alebo dokonca k jej odumretiu. Preto je dôležité sledovať zeleninu a reagovať, keď listy uhoriek začnú žltnúť.
Ako zachrániť uhorky? Čím ich postriekať?
Neexistuje žiadna univerzálna metóda, ktorá by pomohla zabrániť žltnutiu uhoriek. Metódu musíte zvoliť podľa zdroja problému. Ak sú prítomní škodcovia, najlepšie budú fungovať postreky.
Čo používate na postrek uhoriek, keď sú listy zožltnuté napadnutím roztočom? Okrem bežných prostriedkov dostupných v záhradkárskych obchodoch môžete použiť aj domáce prostriedky. Patria sem domáce postreky vyrobené z prasličky roľnej. Na ošetrenie listov môže byť účinný aj cibuľový extrakt. Hmyz neznáša vôňu cibule, takže tento typ postreku ho môže pomôcť zbaviť sa ho.
Ak je problém so žltnutím uhoriek spôsobený vystavením prudkému slnečnému žiareniu, môže pomôcť tienenie uhoriek a vytvorenie tieňa. Nadmernej vlhkosti možno zabrániť použitím hydrogélu, ktorý umiestnený v pôde postupne zavlažuje korene. Hnojivá bohaté na horčík a dusík zase môžu pomôcť vyživiť pôdu. Pravidelné sledovanie vývoja uhoriek je veľmi dôležité, aby rastliny rástli zdravo a prinášali bohatú úrodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zastrihávať pivonky? Správny dátum sa rýchlo blíži. Nepremeškajte to, inak vám v zime primrznú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.