12.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Improvisation2021).
Jednoduchý signál rukou môže zachrániť život nám alebo niekomu inému, preto sa oplatí zapamätať si medzinárodný znak „Pomôž mi“. Toto gesto je volaním o pomoc, ktorému rozumejú na celom svete. Odstraňuje jazykové a kultúrne bariéry.
Páchatelia násilia, únoscovia, obchodníci s ľuďmi a podobne často sledujú a kontrolujú človeka tak pozorne, že požiadať o pomoc sa zdá takmer nemožné. V skutočnosti existuje nespočetné množstvo príbehov ľudí, ktorým sa podarilo niekomu podstrčiť lístok s informáciou, že potrebujú pomoc, alebo iným spôsobom naznačiť, že sa nachádzajú v nebezpečnej situácii. Ako môžeme nenápadne upozorniť na to, že máme problémy? Stojí za to pripomenúť si medzinárodné označenie „Pomôžte mi“.
Nápis „Pomôžte mi“ je volanie o pomoc, ktorému rozumejú na celom svete. Ako sa to robí?
Signál o pomoc bol prvýkrát predstavený v Kanade 14. apríla 2020 Kanadskou nadáciou pre ženy. Získal široké uznanie miestnych, národných a medzinárodných spravodajských organizácií za to, že pomáha poskytovať moderné riešenie nárastu domáceho násilia. Ide o gesto jednou rukou, ktorým môže osoba upozorniť ostatných, že sa cíti ohrozená, zažíva násilie a potrebuje, pomoc. Bolo navrhnuté ako jeden súvislý pohyb ruky, a nie ako znak držaný v jednej polohe, ktorý by bol ľahko viditeľný. Medzinárodný znak „Pomôžte mi“ si nevyžaduje blízky kontakt, takže ho možno ukázať cez okno alebo počas online konverzácie. Odborníci poskytujú návod, ako to urobiť:
- Ukážte otvorenú ruku.
- Zložte ruku v päsť, pričom palec schovajte dovnútra.
Pracovníci interdisciplinárneho tímu pre prevenciu násilia v rodine natočili film o medzinárodnom znaku “ POMÔŽ MI“.
Medzinárodné gesto „Pomôžte mi“. Čo by ste mali urobiť, ak uvidíte takéto znamenie? Nebojte sa reagovať
Ak ste si všimli, že vám niekto ukazuje znak „Pomôžte mi“, nedajte najavo, že niečo nie je v poriadku, a zachovajte pokoj. Mohli by sme byť sledovaní násilníkom a vystaviť obeť následkom. Ako radia odborníci, najlepšie je správať sa, akoby sa nič nestalo, a ukončiť rozhovor alebo stretnutie. Potom o incidente okamžite informujte služby, kontaktujte políciu na tiesňovej linke 112 a opíšte celú situáciu. Je veľmi dôležité šíriť informácie o tomto tajnom geste. Čím viac ľudí ho bude vedieť rozpoznať a vykonať, tým viac obetiam násilia sa pomôže.
Na bezplatné číslo 0800 212 212 sa obete domáceho násilia či týrania môžu dovolať 24 hodín denne, sedem dní v týždni, 365 dní v roku. Linka pre ženy zažívajúce násilie poskytuje od marca minulého roka poradenstvo aj prostredníctvom mailovej komunikácie – linkaprezeny@ivpr.gov.sk.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Španielsko. Kolektívne znásilnenie turistky v hoteli. Polícia zabezpečila znepokojujúce dôkazy
Keď mala šesť rokov, matka ju predala sieti pedofilov. “Boli to vplyvní ľudia”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.