12.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Peyker/Jaroslav Noska).
Má rovnako veľa priaznivcov ako odporcov. Jedni ju oceňujú pre čas, ktorý potrebuje na to, aby vyrástla do veľkých rozmerov, a obdivujú jej vzhľad, zatiaľ čo iní ju nenávidia a nadávajú na potrebu klčovania a strihania. Nie nadarmo sa jej hovorí „susedova pomsta“. Ako sa staráte o sumach pálkový? Pred jeho vysadením v záhrade si to dobre premyslite.
Sumach pálkový : ako rýchlo rastie?
Sumach pálkový je strom pestovaný na Slovensku ako okrasná rastlina. Záhradníci oceňujú najmä jeho listy, ktoré sa časom sfarbujú a vytvárajú skutočnú hýrivosť farieb. Majitelia pozemkov sa tiež často rozhodnú vysadiť ho v záhrade, čím vyhlasujú vojnu komárom. Tento nepríjemný hmyz totiž tento strom nemá rád a účinne sa mu vyhýba.
Sumach pálkový dorastá do výšky približne 4 až 6 metrov. V prvej fáze rastu sa rastlina rýchlo šplhá, až časom sa trochu spomalí. Počas prvých 10 rokov pestovania môže sumach dosiahnuť výšku približne 4 metre. V tomto období totiž rastie veľmi rýchlo, pričom ročný prírastok je približne 30 až 40 cm.
Dôležité je, že sumachy môžu v našej záhrade prežiť až 20 rokov. A to pre niektorých predstavuje značný problém. Koniec koncov, sumachom sa nie nadarmo hovorí „susedova pomsta“.
Prečo je sumach „pomstou suseda“?
Sumach pálkový sa v našich záhradách objavuje najmä ako okrasná drevina. Rýchlo sa však stáva pre záhradkárov skutočnou nepríjemnosťou. Bez náležitej kontroly môže rastlina rýchlo obsadiť aj väčšiu časť záhrady a preniknúť do okolitých oblastí. Nepomôže ani poranenie jej koreňov. V krátkom čase sa objaví nový porast.
Do boja sa nepostaví ani záhradníckymi nožnicami. Odstrihnutie odnoží len podporí rast rastliny a tvorbu nových konárov. Jediný spôsob, ako účinne zabrzdiť rast sumachu, je pravidelne ho vykopávať a vyťahovať. Úplné odstránenie rastliny zo záhrady však môže byť veľmi náročné. Strom je totiž potrebné dôkladne vykoreniť, a ak začne opäť rásť, je potrebné proces opakovať, kým sa tak nestane.
Bezpečnou možnosťou výsadby rastliny v našej záhrade je umiestniť sumach do veľkého plastového kvetináča, zakopaného v zemi, alebo chrániť korene pred šírením pomocou špeciálnych zábran. Ak bezpodmienečne chcete, aby sa sumach objavil na vašom pozemku, rozhodne neodporúčame vysádzať ho v blízkosti susedného pozemku. Ak by sa rastlina objavila v susedovej záhrade bez pozvania, mohli by vzniknúť susedské hádky.
Je sumach pálkový pre človeka jedovatý? Tu sa dozviete, či môže byť sumach pálkový alergénny
Sumach pálkový je odolný vo všetkých podmienkach. To sa určite bude páčiť záhradkárom, najmä začiatočníkom. Veľmi dobre znáša sucho a znečistenie ovzdušia a nemá prehnané nároky na pôdu. Takisto nepotrebuje strihanie ani hnojenie. Na prvý pohľad sa teda zdá byť ideálnou rastlinou. Treba si však uvedomiť, ako rýchlo rastie a ako rýchlo môže ovládnuť nielen našu, ale aj susednú záhradu.
Sú plody sumachu jedlé? Ako sa ukázalo, aj táto časť rastliny si zaslúži našu pozornosť. Plody sumachu sa zbierajú koncom augusta alebo v septembri. V arabských krajinách sa rastlina používa nielen na varenie, ale aj v medicíne. Dá sa ňou zmierniť astma, hnačka alebo prechladnutie. Sumach sa vyskytuje aj ako korenie, ktoré sa používa na dochutenie mäsa, rýb, zeleniny a mliečnych výrobkov.
Drobné chĺpky, ktoré pokrývajú mladé výhonky, listy a kvety sumachu, sú síce na pohľad zaujímavé, ale v skutočnosti môžu byť nebezpečné. Pri pohybe sa totiž dostávajú do vzduchu, a ak sa dostanú do očí alebo sa usadia na pokožke, môžu spôsobiť zápal, svrbenie a vyrážky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyberte ho z košíka a zakopte do záhonu. Okrasný cesnak bude bujne kvitnúť celé leto
Ako sa staráte o svoju záhradu v auguste? Zoznam prác, s ktorými by ste mali začať ihneď
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.