12.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:youtube.com/JapanBackpackersXpress).
Krásne ruže v záhrade alebo na balkóne sú skutočným lákadlom pre všetkých záhradkárov – profesionálov aj amatérov. Starostlivosť o ne však nie je pre každého jednoduchá. Chcete, aby vám susedia závideli vaše krásne exempláre? Použite jednoduché hnojivo.
Keď sa povie záhradné kvety, ako prvé nám napadnú ruže. Nachádzajú sa prakticky v každej záhrade alebo na balkóne a potešia oko svojimi hustými, rozprestierajúcimi sa púčikmi okvetných lístkov. Farby? Tu neexistujú žiadne pravidlá, dnes môžeme pestovať dokonca modré alebo čierne ruže. Hoci najobľúbenejšie sú stále klasické – červená, biela, ružová a čajová. Niekedy sa však napriek mnohým snahám našim ružiam vôbec nedarí. Prečo je to tak?
K spokojnosti ruží aj peňaženiek
Často je na vine príliš málo vody, ktorá sa dostáva ku kvetom, alebo nedostatok živín. Nezriedka naše ruže napádajú aj choroby a škodcovia. V obchodoch si môžeme kúpiť desiatky prípravkov na pestovanie rastlín. Mnohé z týchto produktov sú však o niečo drahšie, ako by sme chceli, a výsledky nie sú vždy uspokojivé. Možno vás však láka vyskúšať domáce prípravky. Najmä tie, ktoré si nevyžadujú drahé nákupy (ak vôbec). Ukazuje sa, že jednoduché hnojivo na ruže si môžete vyrobiť aj doma.
Ruže také krásne, že ani mucha nemôže sedieť pokojne
Aby boli ruže skutočnou pýchou záhradkárov, je dobré ich hneď od začiatku zalievať skvelým hnojivom na báze produktov, ktoré máme bežne doma – a ak nie, dostanete ho v každom obchode s potravinami za necelých 50 centov. Stačí naliať 1 liter teplej, ale nie horúcej vody do konvičky a pridať 10 g droždia a čajovú lyžičku cukru. Všetko premiešajte a nechajte hodinu odstáť. Cukor a teplá voda droždie „prebudia“ a začne pracovať. Po uplynutí tejto doby zalejte ruže hnojivom. Je dobré opakovať túto kúru raz za dva týždne počas celého obdobia kvitnutia.
Takéto hnojivo je pre kvety skutočnou bombou. Ruže budú rásť husto a rozrastať sa. Okrem toho droždie zabezpečí, že kvety nebudú priťahovať choroby alebo škodcovia (v takom prípade by sa mali postriekať). Určite sa preto oplatí zaradiť túto výživu do pravidelnej starostlivosti o rastliny. Zaujímavé je, že je skvelá aj na zlepšenie stavu paradajok a uhoriek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy presádzať ruže: na jeseň alebo na jar? “Neskoré” nemusia vôbec kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.