14.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/canadastock).
Obyvatelia viacerých populárnych európskych miest sú znechutení prílevom miliónov turistov a miestne úrady ich hlasy pozorne počúvajú. Je možné, že v blízkej budúcnosti budú návštevy Benátok, Amsterdamu alebo Bruggy musieť byť sprevádzané dodatočnými poplatkami, aby sa znížil prílev zahraničných a problémových návštevníkov.
Mestá bojujú s jednodňovými turistami
Belgické mesto Bruggy s necelými 120 000 obyvateľmi je jedným z najkrajších európskych miest a ročne ho navštívi až osem miliónov turistov z celého sveta. Hoci veľký počet návštevníkov znamená, že miestnej ekonomike sa darí, existuje aj problém preľudnenia, ktorý najviac trápi stálych obyvateľov.
Takýto obrovský prílev turistov do značnej miery paralyzuje mesto a bráni normálnemu fungovaniu jeho obyvateľov. Okrem toho sú veľkým problémom výletné lode kotviace v neďalekom prístave Zeebrugge, ktoré privážajú zahraničných návštevníkov do mesta len na niekoľko hodín pred tým, ako pokračujú v ceste. Orgány mesta Bruggy sa zasa usilujú o to, aby sa turisti v meste zdržali dlhšie a vo väčšom počte využívali gastronomickú a kultúrnu ponuku.
Problém „jednodňových turistov“ bol zaznamenaný už v roku 2019, keď sa miestna samospráva Brugg rozhodla realizovať päťročný plán na zvýšenie počtu ubytovacích kapacít a povzbudenie turistov, aby v meste zostali niekoľko dní, a tak minuli viac peňazí na miestne atrakcie.
Obyvatelia Bruggy zdôrazňujú, že nie sú proti cestovnému ruchu, ale žiadajú, aby sa zaviedli predpisy na obmedzenie takéhoto obrovského prílevu turistov.
Mesto Benátky má tiež v úmysle bojovať proti masovej turistike a plánuje zaviesť poplatky za vstup do mesta. Je možné, že takzvaní „jednodňoví turisti“ budú nútení zaplatiť 10 eur za možnosť navštíviť toto krásne mesto, informuje aj SBS news.
Benátske úrady nedávno uzavreli svoje centrum pre výletné lode. Ide o dôsledok udalostí z roku 2021, keď UNESCO pohrozilo viacerým talianskym mestám vážnymi dôsledkami za to, že nezakázali veľkým výletným lodiam vstup do oblastí považovaných za svetové dedičstvo.
Barcelona zavádza obmedzenia
Barcelona od marca tohto roku zaviedla limit na počet turistov v najobľúbenejších častiach mesta, pričom za porušenie pravidiel hrozí pokuta až do výšky 3 000 eur. Skupiny turistov, ktoré sa rozhodnú navštíviť Barcelonu so sprievodcom, nesmú byť väčšie ako 20 osôb a príslušní sprievodcovia majú zakázané používať mikrofóny a reproduktory v danom čase.
Obmedzenie počtu turistických skupín sa, samozrejme, nevzťahuje na celú oblasť mesta, ale na špeciálne vymedzené zóny, t. j. najnavštevovanejšie miesta.
Amsterdam odrádza návštevníkov
Keďže amsterdamské úrady už majú dosť turistov vyhľadávajúcich vzrušenie, zašli ešte o krok ďalej a spustili kampaň, ktorej cieľom je odradiť zahraničných návštevníkov od návštevy tohto konštitučného hlavného mesta Holandska.
Treba poznamenať, že kampaň „Stay Away“ je zameraná výlučne na Britov vo veku od 18 do 35 rokov, ktorí sú označovaní za „potenciálne rušivých turistov“. Miestni politici nechcú vo svojom meste vidieť mladých prišelcov z ostrovov, ktorí nerešpektujú pokoj obyvateľov Amsterdamu.
Okrem toho Amsterdam zaviedol zákaz fajčenia marihuany v centre mesta. Za porušenie pravidiel hrozí pokuta 100 eur.
Amsterdamské úrady uvádzajú, že mesto chce predovšetkým zabezpečiť pohodlie svojich občanov a prilákať turistov, ktorí nebudú hlavné mesto navštevovať len kvôli párty.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uviedol, aké nástrahy čakajú na turistov v Turecku. “Každý bol aspoň raz podvedený.”
Chystáte sa na dovolenku do Turecka? Odborníci varujú: “Potenciálne nebezpečenstvo”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.