13.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Raksan36studio).
Prečo paradajky praskajú? To si kladie otázku pomerne veľa záhradkárov. Ukazuje sa, že to súvisí s nesprávnou starostlivosťou o kríky. Našťastie to môžeme napraviť, ale musíme konať okamžite. Navrhujeme, čo treba urobiť, aby ste zeleninu zachránili.
Pestovanie paradajok nie je jednoduchá úloha. Je potrebné vynaložiť veľa práce na ich ošetrovanie a dodržiavať množstvo pravidiel súvisiacich s ich pestovaním. Ak kríky zanedbáte, môžu sa na zelenine v blízkosti stoniek dokonca objaviť praskliny. Ako sa to dá napraviť?
Prečo paradajky praskajú? Je to dôsledok nesprávneho pestovania
Hlavnou príčinou praskania dozrievajúcich paradajok je predovšetkým kolísanie pôdnej vlhkosti (ak sa paradajky pestujú pod fóliou, praskanie je ovplyvnené kolísaním vlhkosti vzduchu). Stáva sa to napríklad vtedy, keď sa rastlina nepravidelne zalieva, pôda je vysušená a každú chvíľu sa hojne polieva. Rastlina sa vtedy snaží vytvoriť si zásobu vody a spôsobí napučanie plodov a praskanie šupky. Okrem výkyvov vlhkosti má na praskanie vplyv aj príliš málo listov, ktoré sú spôsobené tým, že kríky nie sú správne zakrpatené. Ak však vylúčite tieto dve možnosti z dôvodov, prečo môžu plody paradajok popraskať, príčiny možno vystopovať:
- nadbytok dusíka – to môže mať za následok krehkosť tkanív a v dôsledku toho zvýšenú náchylnosť k praskaniu;
- príliš málo draslíka – táto zložka znižuje náchylnosť rastliny na praskanie. Nízke množstvo draslíka v pôde je spôsobené príliš veľkým zasolením;
- výkyvy teplôt – zvyčajne sa vyskytujú koncom leta a na jeseň. Teplotné rozdiely 10 až 15 stupňov majú negatívny vplyv na citlivé odrody a zvyšujú riziko praskania.
Aby ste predišli praskaniu, oplatí sa znovu získať kontrolu nad starostlivosťou o kríky. Ako sa to dá urobiť?
Ako zabrániť praskaniu rastlín paradajok? Zabezpečíte tak ideálne podmienky pre rast rastliny
Hoci praskanie paradajok nie je choroba, nechceme, aby sa vyskytlo. Preto sa mu oplatí predchádzať. Čo teda môžete urobiť, aby ste mu zabránili? V prvom rade nedovoľte, aby substrát, v ktorom rastlina rastie, vyschol. Ak ju zalievate, keď je suchá, nebude schopná ukladať vodu do zásoby. Preto sa oplatí zabezpečiť, aby mali kríky stálu vlhkosť. Ak sa však stane, že rastlinu nezalievate včas, nezalievajte ju príliš. Najlepšie je vrátiť sa k pravidelnosti postupne, po malých krokoch. Okrem toho sa oplatí starať sa:
- mulčovanie – udržuje pôdu dlhšie vlhkú;
- správne hnojenie – pozor na množstvo dusíka a draslíka, počas plodenia nehnojiť žihľavovým hnojom;
- regulácia teploty (najmä v skleníkoch);
- správne lúpanie – ktoré rastlinu nepripraví o príliš veľa listov. Príliš málo listov vystavuje rastlinu silnému slnečnému žiareniu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Starostlivosť o ríbezle prinesie v budúcej sezóne plodné výsledky. Stačí si zapamätať jednu zásadu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.