13.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Atosan).
V roku 1999 našli archeológovia pracujúci v jaskyni Hohle Fels fragment paleolitickej sochy, ktorá bola pôvodne považovaná za figúrku koňa. V najnovšom vydaní publikácie Archäologische Ausgrabungen in Baden-Württemberg vedci oznámili, že sa našiel ďalší fragment približne 35 000 rokov starého prehistorického artefaktu. Z objavu boli vedci zmätení.
Objav v Hohle Fels vyvolal v archeológoch zmätok
Jaskyňa Hohle Fels (v preklade Dutá Skala) sa nachádza v Švábskej Jure v južnej časti nemeckej spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko. Táto lokalita je už roky archeologickým náleziskom, pretože sa tu našli dôkazy o prítomnosti ľudí v období vrchného paleolitu, teda o prvých stopách Homo sapiens v Európe. Z tohto dôvodu bola jaskyňa zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
V roku 1999 tu výskumníci našli hlavu z kosti vyrezanej postavy, vtedy sa predpokladalo, že ide o vyobrazenie koňa. Bola to prvá socha objavená v Hohle Fels a jej vek bol určený na 35 000 rokov. Ako práce pokračovali, objavilo sa ďalších päť kusov, ktoré boli súčasťou figúrky z doby ľadovej. Najnovší objav však archeológov zmiatol – zdá sa, že to, čo pôvodne považovali za koňa, predstavuje úplne iné zviera.
Štyri centimetre sú rozdiel
Objav, ktorý sa podaril v nemeckej jaskyni, je fragment dlhý štyri centimetre, široký dva a pol centimetra a hrubý šesť milimetrov. Tento malý nález však spôsobil poriadny rozruch, pretože sa ukázalo, že v kombinácii s ostatnými úlomkami a hlavou nemôže predstavovať koňa.
„Stále nedokážeme s istotou určiť druh zobrazeného zvieraťa,“
– povedal Nicholas Conard, profesor na Katedre prehistórie a kvartérnej ekológie, ktorý viedol vykopávky.
Archeológ hovorí, že po zostavení artefaktu možno predpokladať, že zobrazuje jaskynného medveďa (vyhynutého počas posledného zaľadnenia pred približne 28 000 rokmi), pretože zobrazuje zviera s mohutným telom a charakteristickým hrbom vo výške ramien.
Takúto siluetu však možno pripísať aj ďalšiemu druhu, ktorý v tom čase obýval Euráziu – jaskynnému levovi (vyhynutému pravdepodobne pred približne 11 000 rokmi). Archeológovia nedokážu jednoznačne určiť, čo figúrka vyrobená v štýle orýnskej kultúry predstavuje, preto v budúcnosti plánujú uskutočniť ďalšie vykopávky a hľadať ďalšie prvky paleolitickej tvorby.
Jaskyňa Hohle Fels alebo Sezam pravekých pokladov
Keď Aladin vysloví slová: „Sezam otvor sa“, stojí v klenbe plnej rozprávkových bohatstiev. Pre archeológov pracujúcich v oblasti praveku je takýmto Sezamom jaskyňa Hohle Fels. Práve v nej bola objavená najstaršia pamiatka pravekého umenia v Európe. Venuša z Hohle Felsu je stará približne 35 000 rokov a zobrazuje nahú ženu, o ktorej by sme dnes povedali, že trpí obezitou. Figúrka sa interpretuje ako symbol plodnosti a bola objavená v roku 2008. Jej charakteristickým znakom je absencia hlavy, ktorú nahrádza otvor. Vedci sa domnievajú, že figúrka sa nosila ako prívesok. Venušu z Hohle Felsu objavil aj tím profesora Conarda. Ženská figúrka aj zvieracia figúrka boli vyrobené s veľkým dôrazom na detail.
Ešte náročnejšia práca
Nález z Hohle Felsu je dobrou ilustráciou toho, ako sa práca archeológov líši od práce vo filmoch o Indiana Jonesovi – často ide o náročné, roky trvajúce hľadanie, ktorého výsledkom je objavenie malého fragmentu. Navyše tento malý kúsok namiesto toho, aby viedol k odpovediam, vyvoláva u vedcov ešte viac otázok. Pre archeológov sa tento objav stal ďalšou motiváciou na činnosť:
„V nasledujúcich rokoch sa oplatí dôkladnejšie pátrať po chýbajúcich častiach tohto zvieraťa,“
– uviedol Nicholas Conard.
Redakcia Vášeň v tebe
Súvisiace články:
Je vašou vášňou beh? Zúčastnite sa najväčšej športovej udalosti milovníkov behu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.