16.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jannissimo/Koca Vehbi).
Cestovanie v čase je fascinujúci koncept a často je predmetom špekulácií a konšpiračných teórií. Hoci veda jednoznačne nevylučuje možnosť takéhoto cestovania, doteraz neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by jeho existenciu potvrdzovali. Fanatici a v poslednom čase dokonca aj vedci však skúmajú online archívy a hľadajú netradičné dôkazy a anachronizmy, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť cestovateľov z budúcnosti v minulých obdobiach. Často narazia na obrázky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú, že obsahujú prvky, ktoré predbehli svoju dobu, napríklad ľudia majú na sebe niečo, čo pripomína modernú technológiu alebo oblečenie. Je existencia takýchto obrázkov dôkazom fenoménu cestovania v čase?
Cestovateľ v čase od Bralorne
Táto fotografia z Pionierskeho múzea v Bralorne, ktorá zachytáva otvorenie mosta South Fork Bridge po povodni v roku 1941, sa stala populárnou na internete vďaka osobe, ktorú na fotografii vidno.
Záhadný muž má slnečné okuliare, v ruke drží kompaktný fotoaparát a je oblečený spôsobom, ktorý zrejme nezodpovedá módnym trendom tej doby. Kvôli týmto detailom sa fotografia stala známou ako „cestovateľ v čase z Bralorne“.
Hoci mnohí to považujú za dôkaz cestovania v čase, nezvyčajný vzhľad tohto muža by sa dal vysvetliť viacerými pravdepodobnejšími spôsobmi. Hoci jeho oblečenie môže vyzerať moderne, väčšina predmetov bola v tom čase dostupná. Slnečné okuliare s veľkými šošovkami začali byť populárne v 20. rokoch 20. storočia a nápadné boli aj tričká s logom.
Mnohí naznačujú, že muž drží moderný digitálny fotoaparát, ale mohlo by ísť aj o malý fotoaparát z tohto obdobia. Vysoká kompresia obrazu a nízka kvalita skenovania môžu spôsobiť, že niektoré detaily vyzerajú inak ako v skutočnosti.
Cudzí muž na pláži
Fotografia nájdená v knihe The Great Cape Scott Story, ktorú napísal Lester Ray Peterson v roku 1974, sa tiež často uvádza v diskusiách o možných dôkazoch cestovania v čase, rovnako ako fotografia z Bralorne Pioneer Museum.
V tomto konkrétnom prípade fotografia zobrazuje ľudí na pláži, ale jedna osoba sa zdá byť v porovnaní s ostatnými na fotografii nezvyčajne oblečená. Jeden z mužov má na sebe slnečné okuliare a grafické tričko, ktoré sa zrejme nezhodujú so zvyškom skupiny ani s dobou.
Podobne ako v prípade fotografie z Bralorne je však dôležité mať na pamäti, že mnohé detaily, ktoré sa modernému pozorovateľovi zdajú anachronické, môžu mať úplne nevinné vysvetlenie. Ako už bolo spomenuté, slnečné okuliare boli dostupné a obľúbené aj na začiatku 20. storočia. Rovnako aj tričká s grafikou a nápismi.
Greta Thunbergová v bani z 19. storočia
Fotografia, ktorú mnohí používatelia internetu považujú za vyobrazenie Grety Thunbergovej v roku 1898, si získala popularitu na sociálnych sieťach a viedla k špekuláciám o konšpiračných teóriách o cestovaní v čase. Fotografia pochádza z archívu Washingtonskej univerzity a sú na nej tri deti pracujúce v bani v Kanade koncom 19. storočia.
Jedno z detí na fotografii sa do istej miery podobá na švédsku klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú, čo viedlo k mnohým teóriám a vtipom o cestovaní v čase.
Hoci je však podobnosť skutočne nápadná, v histórii existuje množstvo prípadov, keď sa ľudia na seba podobali bez akéhokoľvek rodinného spojenia alebo iných väzieb. Genetika a náhodné kombinácie znakov môžu viesť k podobnosti vzhľadu ľudí z rôznych období a miest.
Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by Greta Thunbergová cestovala v čase. Fotografia je jednoducho zaujímavou zhodou okolností a skvelým príkladom toho, ako ľahko sa dajú dôkazy interpretovať vo svetle populárnych rozprávaní.
Vedecké skúmanie a Hawkingov vtip
Praktickým dôkazom možnosti cestovania po časovej osi sa zaoberali aj seriózni vedci. Ich cieľom však nebolo overiť teórie o takomto cestovaní v praxi, ale nájsť ľudí, ktorí k nám mohli prísť z budúcnosti, alebo stopy, ktoré po sebe zanechali.
Profesor Robert J. Nemiroff a Teresa Wilsonová z Michiganskej technologickej univerzity uskutočnili v roku 2014 netradičnú štúdiu, v ktorej hľadali stopy po cestujúcich v čase na internete. Ich myšlienka vychádzala z predpokladu, že ak cestovatelia v čase existovali a navštívili nedávnu minulosť, mohli svoje vedomosti o budúcich udalostiach náhodne alebo zámerne zverejniť na sociálnych sieťach alebo iných online platformách.
Na tento účel Nemiroff a Wilsonová vyhľadali na internete konkrétne frázy a informácie, ktoré by boli uverejnené pred skutočným výskytom určitých významných udalostí. Zamerali sa na dve významné udalosti: zvolenie pápeža Františka v roku 2013 a objavenie kométy ISON v roku 2012. Hľadali zmienky o týchto udalostiach pred ich skutočným výskytom.
Výskumníci nakoniec na základe svojej metodiky nenašli žiadne presvedčivé dôkazy o cestovaní v čase. Vo svojom článku však zdôrazňujú, že aj keby takíto cestovatelia existovali, môžu byť veľmi opatrní a vyhýbať sa zverejňovaniu informácií, ktoré by ich mohli odhaliť.
Do pokusu nájsť ľudí, ktorí by mohli cestovať strojom času, sa zapojil aj Stephen Hawking, zosnulý veľmi slávny teoretický fyzik, ktorý v roku 2009 zorganizoval „banket pre cestovateľov v čase„. Išlo o myšlienkový experiment, ktorého cieľom bolo preskúmať možnosť cestovania v čase.
Hawking po recepcii rozposlal pozvánky, aby zistil, či sa o bankete dozvedeli nejakí cestovatelia v čase z budúcnosti a rozhodli sa ho zúčastniť. Myšlienka bola taká, že ak by sa cestovanie v čase stalo v budúcnosti možným, cestovateľ v čase by sa mohol dozvedieť o podujatí, dostať pozvánku a prísť na banket. Nikto sa však nedostavil.
Hawking tento výsledok využil na zdôraznenie toho, že cestovanie v čase dozadu pravdepodobne nie je možné, a povedal: „Dokázal som, že cestovanie v čase nie je možné, pretože som ešte nestretol žiadneho cestovateľa z budúcnosti.“
Samozrejme, že Hawking týmto hravým spôsobom upozornil na fascinujúcu tému cestovania v čase a zároveň vyjadril svoj skepticizmus voči možnosti takéhoto cestovania.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bezmocnosť a oči plné sĺz. Deťom z Banskej Štiavnice zhorel kus ich života…
Žije v dodávke a raz týždenne sa umýva. “Väčšinou pod striekajúcou vodou alebo v telocvični”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.