16.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Stefan_Sutka).
Objavujú sa všade okolo nás, len čo si sadneme so sladkým nápojom na balkón alebo terasu, poletujú medzi pečivom na cukrárenskej vitríne a nakoniec vletia do interiérov našich domovov a po chvíli si nevedia nájsť cestu späť. Osy, ako jeden z nepríjemnejších druhov hmyzu pre ľudí, sa opäť stávajú problémom. Slováci sa sťažujú, pretože tie im opäť nedoprajú pokoj. Ako proti nim bojovať?
Osy v lete. Problém, ktorý sa každoročne vracia
S príchodom mierne teplejších dní o sebe opäť dávajú vedieť osy. Ich zvýšená prítomnosť v našom okolí počas prázdninových mesiacov má však racionálne vysvetlenie. Dôvod treba hľadať v životnom cykle tohto hmyzu.
Na jar si samička, t. j. matka, stavia hniezdo, do ktorého kladie vajíčka jedno za druhým. Z nich sa vyliahnu prvé robotnice, ktoré sa starajú o ďalšie potomstvo. Takto sa hniezdo rozrastá. Na konci leta samička prestane klásť vajíčka a robotnice, ktorým vtedy začína chýbať náplň práce, vyletia z hniezda. A vtedy sa pre mnohých ľudí začína skutočný problém
Ako bojovať proti osám? Agresívne a dotieravé, ale mimoriadne potrebné
Osy nemajú medzi ľuďmi dobrú povesť. Máme tendenciu považovať ich za agresívne a dotieravé, a keď sa objavia v našom prostredí, mnohých ľudí obťažuje už len ich bzučanie. Navyše ich čierne a žlté sfarbenie vyvoláva u mnohých ľudí strach. V skutočnosti je však hmyz dôležitou súčasťou celého ekosystému. Opeľujú kvety a ako predátori znižujú populáciu iného, menšieho hmyzu – živia sa totiž kliešťami, mšicami, belorítkami a húsenicami.
Tie, ktoré sa vyskytujú na Slovensku, sú zvyčajne dlhé približne 15-18 mm a veľkosťou pripomínajú včely. Majú však výraznejšie čierne a žlté pruhy a charakteristické zúženie hrude. Môžu byť agresívne, ale zvyčajne útočia, keď sa cítia ohrozené. Pri obrane svojho hniezda však môžu byť veľmi agresívne.
Aké sú príznaky po uštipnutí osou?
Uštipnutie osou nie je len bolestivé. Je to preto, že jed je mimoriadne nebezpečný pre tých, ktorí sú naň alergickí. U nich môže viesť k anafylaktickému šoku, pri ktorom je potrebná okamžitá lekárska pomoc.
Veľmi nebezpečné sú aj bodnutia v oblasti krku, hrdla alebo jazyka. Vzniknutý opuch môže sťažiť alebo znemožniť dýchanie a viesť k uduseniu. Nebezpečenstvo by preto nemali podceňovať ani tí, ktorí nie sú alergickí. Navyše, osy na rozdiel od včiel môžu bodnúť opakovane. Ak sa teda chcete cítiť bezpečne, mali by ste osám vyhlásiť bezpečnú vojnu.
Ako účinne odpudzujete osy? V panike odletia
Osy priťahujú ovocné, kvetinové a sladké vône. Nie je pritom dôležité, či pochádzajú z prírodných alebo umelých zdrojov, napríklad z nápojov alebo kozmetiky. Hmyz má rád aj jasné, žiarivé farby a kvetinové vzory. Priťahuje ich aj mäso, sladkosti, koláče, alkohol, vôňa niektorých rastlín a dokonca aj vôňa farieb, lakov alebo niektorých odpadových materiálov.
Podobným spôsobom s nimi môžeme bojovať. Tak ako niektoré vône osy priťahujú, niektoré ich účinne odpudzujú. Patrí medzi ne klinčekový olej a ocot. Vôňa citróna, bazalky, mäty, majoránky, tymiánu, paliny, eukalyptu, cesnaku, tea tree oleja a vôňa praženej kávy tiež odpudzujú osy.
Ak sa chcete chrániť pred hmyzom, ktorý predstavuje potenciálne nebezpečenstvo, mali by ste používať aj rastliny. Na balkón, terasu alebo parapet môžeme umiestniť kvetináče s levanduľou, mätou, majoránkou, tymiánom alebo medovkou. Tie nám dodajú pokoj.
Podomácky vyrobená pasca na osy. Čo do nej naliať?
Bezpečnosť zaistia aj špeciálne siete proti komárom alebo ručne vyrobené pasce. Stačí odrezať hrdlo z fľaše na vodu a potom ju vložiť hore dnom do druhej časti. Vytvorí sa tak lievik, z ktorého sa hmyzu bude ťažko unikať. Dovnútra stačí naliať sladkú šťavu – skvelú návnadu na osy. Hotovo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa zbaviť sršňov? Urobte jednu vec. Dotieravý hmyz sa vášmu domovu vyhne veľkým oblúkom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.