16.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna_Pustynnikova).
Vývar je jednou z polievok, ktoré sa najčastejšie objavujú na slovenských stoloch. Jej príprava sa na prvý pohľad zdá jednoduchá a priamočiara, ale aromatický vývar, ktorý poteší svojou chuťou, si vyžaduje pozornosť na niekoľko detailov. Príklad? Kedy do vývaru vložiť zeleninu.
Vývar je základom nielen nedeľného obeda v mnohých slovenských domácnostiach. Vývar je však základom aj pre iné jedlá. Jedným z príkladov je paradajková polievka pripravená z vývaru. Mohlo by sa zdať, že vývar nie je nič zložité a jeho varenie nespôsobí žiadne problémy. Ukazuje sa, že nedostatočná pozornosť a jedna chyba môžu spôsobiť, že vývar bude zakalený a bez chuti. Zistite, ako uvariť lahodnú a chutnú polievku a kedy do vývaru pridať zeleninu.
Čo môžete urobiť, aby vývar nebol zakalený? Nerobte túto chybu
Vývar, podobne ako zeleninový šalát, sa v mnohých domácnostiach pripravuje rôznymi spôsobmi a jeho chuť vás môže zakaždým prekvapiť. A hoci základný recept je jasný, konečný výsledok môže byť úplne odlišný v závislosti od toho, kto ho varí. Vplyv na to má nielen použité mäso, korenie alebo zelenina, ale aj poradie, v akom sa jednotlivé ingrediencie do polievky pridávajú.
Nevydarený vývar, ktorý je zakalený a bez chuti, je často výsledkom niekoľkých jednoduchých chýb. Ak ste do hrnca nahádzali mäso a zeleninu, zaliali ho vlažnou vodou a varili na silnom ohni, už viete, že polievka bola sklamaním. Aby sa vývar nezakalil, nezabudnite mäso zaliať studenou vodou a varte ho na čo najnižšom ohni približne dve hodiny. Počas toho odstraňujte penu, ktorá sa tvorí na vrchu vody. Pomalé varenie pomôže zvýrazniť chuť a vôňu. To však nie je všetko.
Kedy pridať zeleninu do vývaru? Správny okamih je dôležitý
Zelenina je predsa dôležitou zložkou vývaru. Aj ona by mala ísť do hrnca v správnom čase. Ak ju pridáte príliš skoro, začne sa rozpadávať a polievka bude zakalená. Na druhej strane, príliš neskoro nedodá vývaru potrebnú chuť. Kedy pridať zeleninu do vývaru? Najlepší čas na to je približne hodinu pred koncom varenia. Mrkvu ani petržlen nemusíte lúpať, stačí ich dôkladne vydrhnúť. Pridajte ich aj celé.
Akú zeleninu pridať do vývaru, aby sa zvýšila jeho chuť? Vďaka nim bude chutnejší
Základný recept na vývar je triviálny. Stačí vám kúsok póru, petržlenová vňať, časť koreňa zeleru a niekoľko mrkiev. Pomery jednotlivých druhov zeleniny ovplyvňujú chuť, preto si pokusom a omylom nájdite ten správny. Ak chcete chuť vývaru ozvláštniť, môžete do hrnca vhodiť ďalšie prísady. Kúsok hlávkovej kapusty (asi 1/8 hlávky) dodá polievke jemnú chuť. Niekoľko sušených húb obohatí chuť, pretože majú veľa umami – piatej chuti, ktorá dodáva jedlu hĺbku. Niektorí ľudia pridávajú aj kúsok malej paradajky, ktorá dodá polievke farbu. Hĺbku chuti, vôňu a farbu dodá vývaru aj cibuľa opražená na plynovom sporáku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lacná, rýchlá a senzačnej chuti. Rodina ju zje a jeden hrniec nestačí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.