17.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Twitter.com/@SkyNewsAust).
Skupina vedcov pod vedením Richarda Bransona urobila dôležitý objav. Ako prvým sa im podarilo zostúpiť až na dno Veľkej modrej diery. Predchádzajúci výskum jaskyne bol na jej preskúmanie nedostatočný. Potápači odhalili, čo videli na samom dne.
Veľká modrá diera je veľká morská jaskyňa, ktorá je súčasťou koralového útesu v Karibskom mori, asi 80 kilometrov od pobrežia Belize. Priepasť má tmavomodrú farbu a vyniká na pozadí tyrkysovej vody, takže je viditeľná aj z vesmíru. Bola tiež zaradená pod záštitu UNESCO. Diera dosahuje hĺbku 124 metrov a je široká 300 metrov. Doteraz najdôkladnejší prieskum vnútra uskutočnil cestovateľ Jacques-Yves Cousteau a teraz tento úspech zopakoval jeho vnuk spolu so skupinou vedcov. Skupina výskumníkov objavila niečo úžasné.
Vedci zostúpili na dno Veľkej modrej diery. Objavili tam niečo výnimočné
Potápačom z posádky ponorky Aquatica sa podaril prelomový objav. Ako vôbec prví zostúpili na dno Veľkej modrej diery. Na čele posádky bol Richard Branson, zakladateľ korporácie Virgin. Medzi vedcami bol aj Fabien Cousteau, vnuk Jacquesa Cousteaua, ktorý bol jaskyňou fascinovaný a ako prvý ju preskúmal v roku 1971. Nepodarilo sa mu však zostúpiť tak nízko ako miliardárovmu tímu. Počas expedície vedci vytvorili vôbec prvú 3D mapu vnútra objektu.
Pomocou sonaru sme vytvorili kompletnú 360-stupňovú mapu. Vyzerá to skvele, obraz pokrytý sieťou x metrovej diery
– oceánografka a účastníčka expedície Erika Bergmanová v rozhovore pre CNN Travel.
Prevratný objav v jaskyni. Toto vedci nečakali
Výskumníčka povedala reportérom CNN Travel a Skynews čo videla, keď zostúpila na dno Veľkej modrej diery. Ponorka najprv prešla okolo morských korytnačiek, žralokov a ďalších tvorov, ktoré v tejto oblasti žijú. Ďalší pohľad bol desivý.
Jednou z úžasných vecí v diere je vrstva sírovodíka. Keď stratíte všetko to karibské slnečné svetlo, úplne to sčernie a je to tam úplne anaeróbne, bez akéhokoľvek života.
Bergman povedala. Najdôležitejšie však je to, čo výskumná skupina objavila na dne jaskyne. Nachádzajú sa tam stalaktity, ktoré predtým nikto neobjavil. Vďaka sonaru s vysokým rozlíšením ich potápači mohli vidieť zblízka.
Môžete byť 20 alebo 30 metrov od stalaktitu alebo kusu steny a uvidíte ho do najmenších detailov, lepšie, ako by vám poskytol váš zrak, povedala
povedala oceánografka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
James Cameron o podobnostiach medzi katastrofami Titanicu a Titanu: “Je to neskutočné”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.