17.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vershinin89).
Počas sviatkov máme tendenciu piť viac – pre zábavu, relaxáciu a ochladenie. Sviatky, grilovanie a večierky pod holým nebom nás nútia dopriať si viac. Nie všetky naše výstrelky však zostanú nepovšimnuté, aj keď si zachovávame chladnú hlavu a na pitie si dávame veľký pozor. Určité správanie nie je ľahostajné nášmu telu.
Hoci si pohár vína k večeri vysvetľujeme jeho pozitívnymi účinkami na zdravie, existuje aj temná strana mince.
Každodenné pitie alkoholu má nepochybne svoje negatívne účinky na organizmus.
Zhoršuje stav našich čriev, narúša náš spánok a z dlhodobého hľadiska nám môže spôsobiť choroby a nadváhu.
Pohár vína k večeri alebo pár drinkov v piatok večer – znie to nevinne, pretože piatkové hojdanie považujeme za takzvané vinným potešením a pohár vína si vysvetľujeme jeho zdraviu prospešnými vlastnosťami. Žiaľ, veci nie sú také jednoduché, ako si myslíme, a každodenné pitie alkoholu, dokonca aj vína, nie je najlepší nápad. Napriek niektorým zdravotným výhodám pravidelného pitia je to stále alkohol, jeden z najstarších toxínov na svete.
Čo sa stane s vaším telom, ak budete piť alkohol každý deň?
Odborníci z magazínu eatthis.com sa rozhodli vymenovať všetky nevýhody, ktoré nás čakajú pri každodennom popíjaní pohárika. Alkohol so sebou vždy prináša negatívne dôsledky a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripomína, že každoročne prispieva k trom miliónom úmrtí na celom svete. Čo sa deje s vaším telom, keď pijete alkohol každý deň?
1. budete horšie spať
Hoci sa po alkohole môžete cítiť uvoľnene, oddýchnuto a dokonca ospalo, v skutočnosti nemá na spánok vôbec dobrý vplyv. Alkohol vám síce uľahčí zaspávanie, pretože má na vaše telo upokojujúci a tlmivý účinok, ale môže vážne narušiť kvalitu vášho spánku. Podľa odborníkov sa po poháriku alkoholu narúša dýchanie a cyklus REM nášho spánku. Podľa štúdií ľudia, ktorí konzumujú alkohol, horšie spia, častejšie chrápu a bojujú s obštrukčnou spánkovou apnoe. Takéto poruchy môžu mať vplyv na nižší objem mozgu.
2. vaša nálada sa zhorší
Hoci po poháriku siahneme, aby sme sa dobre zabavili a zlepšili si náladu, alkohol môže spôsobiť emocionálne výkyvy a v konečnom dôsledku zhoršiť našu náladu. Depresívny účinok nápojov s obsahom alkoholu má ovplyvniť rovnováhu neurotransmiterov vrátane serotonínu a dopamínu. Keď sa alkohol v tele metabolizuje, dobrú náladu môže rýchlo nahradiť opačná paleta emócií: úzkosť, smútok, hnev alebo depresia. Ak sa k tomu pridá efekt kocoviny, zvyšuje sa túžba opäť siahnuť po poháriku, aby bolo opäť „dobre“.
3. vaše zuby to pocítia
Ak pijete alkohol každý deň, vaše zdravie ústnej dutiny môže utrpieť. Hoci sa tento účinok alkoholu zdá byť prekvapivý, je založený na veľmi jednoduchom princípe. Alkohol je diuretikum alebo močopudný prostriedok a môže spôsobiť rýchlu dehydratáciu. V dôsledku toho si okrem púšte v ústach na druhý deň môžete poškodiť aj zuby. Keď sú vaše ústa suché a produkujete príliš málo slín, vystavujete svoje zuby riziku vzniku zubného kazu.
4. môžete ľahšie pribrať na váhe
Pravidelné pitie alkoholu môže nenápadne spôsobiť, že priberiete na váhe niekoľkými spôsobmi. Po prvé, zlý spánok, je jednou z príčin problémov s hmotnosťou, pretože sa naruší váš denný rytmus a následne hormonálna rovnováha vášho tela. Nedostatok spánku súvisí aj s vyšším príjmom kalórií počas dňa.
Po druhé, alkohol je sám o sebe dosť kalorický a málokedy mu venujeme pozornosť. Pohár vína má približne 120 kcal, ale neobsahuje žiadne živiny, sú to prázdne kalórie.
Po tretie, po alkohole častejšie siahame po vysokokalorických potravinách a pochutinách.
5. zvyšuje sa riziko niektorých ochorení
Alkohol tiež negatívne ovplyvňuje váš imunitný systém. Pamätajte, že jeho fungovanie do veľkej miery závisí od stavu vašich čriev. Žiaľ, príliš často konzumované „percentá“ môžu poškodiť ich sliznicu a zhoršiť ich fungovanie. Dôsledkom je nielen to, že sa oslabí a je pravdepodobnejšie, že chytí infekcie, ale aj to, že v tele vznikne zápal, ktorý môže podporiť rozvoj mnohých chronických ochorení.
6. vaše črevá budú trpieť
Ako sme už spomínali, keď sa príliš často pozeráte do pohára, vaše črevá to pocítia. Zdravie čriev má, žiaľ, obrovský vplyv na vaše zdravie a náladu a nie nadarmo sa nazývajú naším druhým mozgom. Alkohol môže nielen poškodiť sliznicu čriev, ale môže tiež negatívne ovplyvniť vašu črevnú flóru. Najskoršími negatívnymi účinkami budú tráviace problémy a z dlhodobého hľadiska zhoršenie funkčnosti, t. j. zlá pohoda, pretrvávajúce zápaly v tele vystavenie chronickým chorobám, malátnosť alebo kožné príznaky a oslabená imunita.
Nezabúdajte, že alkohol je návykový, a to platí pre každého (aj keď vypijete len jeden pohár denne). Ak je pre vás ťažké vydržať bez neho deň alebo dva, vyhľadajte odbornú pomoc.
Redakcia Vášeň v tebe
Súvisiace články:
Takto telo “volá” po vode. Príznaky, ktoré predznamenávajú dehydratáciu
Ukázali prelomové výsledky výskumu. V tento deň je najvyšší počet infarktov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.