18.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Robcartorres).
Ak chcete osviežiť vzhľad svojej kuchyne, ale bez toho, aby ste sa museli nutne pustiť do generálnej opravy alebo nákupu nového nábytku, môžete to urobiť oveľa jednoduchšie, lacnejšie a ekologickejšie. Namiesto vyhadzovania starých skriniek ich jednoducho zrenovujte pomocou náteru.
Maľovanie nábytku, ktoré mu vdýchne nový život, je jednoduchý a lacný spôsob, ako zmeniť akýkoľvek interiér. Najmä preto, že mnohé staré skrine majú naozaj zaujímavé čelá. Stačí ich len ľahko osviežiť, aby vyzerali úžasne aj v nasledujúcich rokoch. Platí to najmä pre drevený kuchynský nábytok, napríklad z dyhy alebo dosky, ktoré sú vystavené častému používaniu, ako aj škvrnám od jedla, mastnoty a vodných pár. Premeníte ich v troch krokoch: čistenie, matovanie a natieranie.
„Nová“ kuchyňa za pár minút? Skôr než siahnete po štetci, poriadne si ju pripravte
Skôr než sa vyberiete do obchodu po farbu, štetce a valček, začnite dôkladnou prehliadkou svojho nábytku. Skontrolujte každú poličku, čelo, dno a zásuvku, aby ste odhalili prípadné poškodenia, praskliny alebo zárezy. V mnohých prípadoch ich odstránite pomocou špeciálnej zmesi alebo brúsením. Okrem toho venujte pozornosť tomu, či nepotrebujete nové pánty alebo úchyty. Ďalším krokom je ich príprava na reštaurovanie, t. j. ich demontáž, dôkladné umytie a utretie brúsnym papierom. Samozrejme, v prípade dyhovaného nábytku najprv odlúpnite vrchnú vrstvu a odstráňte zvyšky lepidla napríklad pomocou extrakčného benzínu. Nezabudnite však, že najdôležitejším krokom je zdrsnenie povrchu, ktorý budete natierať, preto si zaobstarajte poriadny brúsny papier s jemnou zrnitosťou (napr. 180).
Ako premaľovať kuchynský nábytok? Je to jednoduché
Do maľovania sa pustite hneď, ako nábytok po umytí vyschne. Namiešajte farbu (vyberte si farbu vhodnú pre váš typ nábytku, hoci akrylová aj univerzálna farba budú pravdepodobne fungovať), potom siahnite po štetci a začnite maľovať ťažko dostupné miesta. Keď skončíte, príde vám vhod valček alebo väčší štetec, pretože je čas na väčšie plochy, napríklad zadnú stranu dverí. Maľujte kúsok po kúsku, aby ste dosiahli rovnomerné pokrytie. Fungovať bude aj technika „krížového šrafovania“, t. j. najprv pokryte plochu jednou vrstvou pozdĺžne a potom priečne. Po dokončení nechajte niekoľko hodín schnúť (približne 6) a potom naneste ďalšiu vrstvu. Na úplné pokrytie zvyčajne stačia dva alebo tri nátery.
Čo ešte stojí za to? Šikovné triky pre osvieženie interiéru bez renovácie
Okrem náteru kuchynských skriniek sa oplatí zamyslieť aj nad výmenou úchytiek, pántov alebo pracovnej dosky. Vďaka tomu získajú úplne iný vzhľad a budú vyzerať ako nové. Šikovným trikom môže byť aj odstránenie prednej dosky a kúpa nových nožičiek, vďaka ktorým bude celok vyzerať oveľa ľahšie.
Redakcia Vášeň v tebe
Súvisiace články:
Namočte handričku a naneste ju na silikón v kúpeľni. Plesne a iný “hnus” zmiznú do 10 minút
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.