19.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Petr Bonek/ygor).
Keď Howard Carter v roku 1922 narazil na napoly zasypané schody v Údolí kráľov, nemohol uveriť tomu, čo našiel. Ukázalo sa, že bádateľ objavil neporušenú hrobku faraóna Tutanchamóna. Bola to nepochybne prelomová udalosť v archeológii, ale práve v tom čase sa začal písať aj príbeh …. prekliatia. Skutočne existovala Tutanchamonova kliatba?
Objav, ktorý navždy zmenil archeológiu
Objavenie Tutanchamónovej hrobky v roku 1922 britským archeológom Howardom Carterom bolo pre archeológiu prelomovou udalosťou. Bola to prvá neporušená staroegyptská kráľovská hrobka, ktorá sa našla.
Keďže do nej dovtedy nevkročil nikto z jeho súčasníkov, poskytla cenné informácie o spôsobe pochovávania členov kráľovskej rodiny. Poskytla tiež prehľad o tom, ako mohli vyzerať ďalšie neobjavené, stratené alebo vykradnuté hrobky faraónov.
Po vstupe do hrobky sa bádateľ potešil neporušeným darom, ako bol zlatý koč, sochy, trón, lode a, samozrejme, samotný sarkofág s múmiou panovníka.
Zároveň to bol objav plný tajomstiev a temných príbehov. Objav starovekého kráľa v hrobke plnej fascinujúcich predmetov s mystickým a prapôvodným významom podnecoval predstavivosť.
Čo okrem pokladov ukrývala faraónova hrobka?
Senzačné správy v tlači po Carterovom objave čoskoro sprevádzali fámy o faraónovej kliatbe, ktorá mala padnúť na objaviteľov, keď vstúpia do hrobky.
Väčšina príbehov nasledovala po smrti lorda Carnarvona, ktorý vykopávky financoval a ktorý zomrel 5. apríla 1923.
„Výskumníci egyptskej mystiky … pripisujú chorobu a smrť kliatbe, ktorú starí Egypťania uvrhli na každého, kto sa odváži vyrušiť faraóna,“ bolo možné sa dočítať v Allentown Morning Call po Lordovej smrti.
Niektorí ľudia sledujúci celý príbeh sa domnievajú, že údajná kliatba si vyžiadala viac ako 25 životov a že Lord nebol jej jedinou obeťou. Okrem úmrtí sa objavili aj správy o chorobách, nehodách a iných udalostiach, ktoré sa pripisovali otvoreniu hrobky.
Za všetky mali byť zodpovedné zaklínadlá v podobe hieroglyfov v komore hrobky.
„Smrť na rýchlych krídlach padne na toho, kto vyruší kráľa“ malo byť napísané na stenách Tutanchamónovej hrobky, ale fámy o tejto kliatbe zostali fámami dodnes. Ako píše aj World Virtual Tours
Na stenách hrobky sa nenachádzajú žiadne dôkazy o tomto písme.
Prečo bola vymyslená kliatba? Dôvod bol zrejmý
Ukázalo sa, že kliatbu vymysleli… Briti. Výhradné právo informovať o priebehu vykopávok mal iba denník The Times. Ostatné noviny museli vymyslieť niečo výnosné, aby udržali záujem svojich čitateľov.
Tak sa venovali vedľajším dejom a vymýšľali… kliatby spojené s vykopávkami. Rýchlo sa ukázalo, že čitatelia sú po takýchto príbehoch smädní a príbehom o kliatbách uverili.
Existuje však vedecké vysvetlenie úmrtí, ktoré sa možno a nie náhodou objavili po otvorení hrobky.
V posledných rokoch sa objavili názory, že faraónova kliatba mala biologický a chemický základ.
Zapečatené hrobky môžu obsahovať patogény, ktoré predstavujú nebezpečenstvo alebo dokonca hrozbu smrti pre tých, ktorí ich po tisícoch rokov otvoria – najmä pre ľudí ako lord Carnarvon s oslabeným imunitným systémom.
Mauzóleá obsahujú nielen mŕtve telá ľudí a zvierat, ale aj potraviny, ktoré im majú zabezpečiť posmrtný život. Tá mohla byť tiež príčinou vzniku nebezpečných patogénov.
Laboratórne štúdie ukázali, že niektoré staroveké múmie boli nositeľmi plesní vrátane Aspergillus niger a Aspergillus flavus, ktoré môžu spôsobiť prekrvenie alebo krvácanie v pľúcach. Baktérie napádajúce pľúca.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V Egypte objavili veľký poklad. Bol neporušený 2200 rokov
Egyptský trik pre horúce počasie. Horúce dni a noci vás nevystrašia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.