19.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nicoleta Ionescu).
Ako všetci vieme, každá krajina má svoje vlastné tradície: v jednej krajine prikyvujeme „áno“ a v inej krútime hlavou. Na Slovensku si môžete kúpiť žuvačku v každom obchode, ale vedeli ste, že to tak nie je všade? Na dovolenke sa oplatí zaujímať o kultúru v iných krajinách, aby ste náhodou neurobili faux-pas.
Keď ideme na dovolenku do zahraničia, mnohé správanie a pravidlá, ktoré dodržiavajú miestni obyvatelia, sa nám môžu zdať zvláštne a nezvyčajné. Sme zvyknutí na slovenskú kultúru a vlastné zvyky, ktoré môžu byť v inej krajine úplne odlišné.
„Nie“ je „áno“ a ,,áno“ je „nie“….
No keď ideme do Bulharska, význam gest hlavy nás môže prekvapiť. Je to jediná krajina na svete, kde má „áno“ alebo „nie“ opačný význam ako vo zvyšku sveta.
V Bulharsku som si v obchode vypýtala údeninu a pani sa ma spýtala, či chcem viac, povedala som nie a bola som veľmi prekvapená, keď mi predavačka začala dávať viac,“ píše jeden používateľ internetu.
Žuvačky, len na lekársky predpis
Pre Slovákov sa to zdá šokujúce, veď žuvačky si môžeme kúpiť prakticky v každom obchode. V Singapure je to však tovar, ktorý je viazaný len na lekársky predpis. Zákaz predaja žuvačiek platil v Singapure 10 rokov. Bol zavedený, pretože úrady zistili, že je jednoducho nevhodná. Po dvoch rokoch rokovaní úrady súhlasili s tým, že sa bude dať len predpísať.
Stojí za to skontrolovať poznávaciu značku
Hoci v našej krajine môžeme jazdiť autom, kedykoľvek sa nám zachce, často sme nútení žiť v dopravných zápchach. Filipínci si s tým nemusia lámať hlavu, tamojší vodiči môžu svoje autá presúvať v dané dni v týždni v závislosti od čísel na poznávacích značkách.
Spôsoby stolovania
Viete si predstaviť grganie pri stole, pri nedeľnom obede vašej babičky? Nie je to pravdepodobné. V Južnej Kórei sa toho nemusíte obávať, pretože tam je krkanie a grganie pri jedle úplne normálne. Dávajte si však pozor pri utieraní nosa, najmä pri stole, toto správanie je neodpustiteľné.
Žiarovku si bohužiaľ nemôžete vymeniť sami
Na Slovensku je nemysliteľné zavolať elektrikára, aby vymenil jednu žiarovku. V Austrálii to však môže urobiť len profesionál. Ak sa pokúsite vymeniť ju sami, riskujete pokutu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prileteli do Európy na dovolenku a teraz sa sťažujú. “Už nikdy viac.”
Chystáte sa na dovolenku do Turecka? Odborníci varujú: “Potenciálne nebezpečenstvo”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.