20.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe ( Foto: Shutterstock/Valentyn Volkov).
Cuketa je vo všeobecnosti zdravá zelenina a mali by sme ju zaradiť do svojho jedálnička. Môže sa však stať, že narazíme na exemplár, ktorý má horkú chuť. Vtedy by ste ju mali čo najskôr prestať jesť, pretože sa vám môže stať, že neskončíte len s nepríjemným chuťovým pocitom. Za všetko môže určitá látka, ktorú cuketa a iné tekvicovité rastliny produkujú.
V lete sa cukety v našich kuchyniach vyskytujú veľmi často. V tomto ročnom období chutí najlepšie, takže tí, ktorí ju majú radi, ju chcú čo najviac využiť. Preto pripravujeme koláče, nákypy, zapekané jedlá, lasagne alebo cestoviny. Ak cuketa nevykazuje známky skazy a chutí dobre, nič vám nebráni v tom, aby ste si ju vychutnali. Ak je však cuketa horká, mali by sme ju okamžite prestať jesť. Vtedy by sme ju mali okamžite prestať jesť, aj keby sme tým mali rozčúliť osobu, ktorá cuketový pokrm pripravila.
Prečo by ste nemali jesť horké cukety? „Začal ma nemilosrdne bolieť žalúdok“
Za horkú chuť cukety je zodpovedná látka nazývaná cucurbitacín. Ide o zlúčeninu, ktorú obsahujú nielen cukety, ale aj iné tekvicovité rastliny. Jej funkciou je odpudzovať škodcov. Čím väčšie je sucho, tým vyššia koncentrácia cucurbitacínu sa v rastline hromadí. Konzumácia horkej zeleniny môže mať za následok otravu. Medzi príznaky patria :
- bolesť brucha,
- nevoľnosť,
- vracanie,
- bolesti hlavy,
- možná strata ochlpenia po celom tele vrátane alopécie, hoci takýchto prípadov nebolo hlásených veľa (v roku 2018 ich v časopise JAMA Dermatology opísal Dr. Philippe Assouly, ale v úvode poznamenal, že sú zriedkavé. Prípady dvoch žien s vypadávaním vlasov v dôsledku otravy, o ktorých sa tam hovorí, boli prvé známe).
Na otravu cuketou cucurbitacínom upozornil minulý rok lekár, ktorý opísal svoj príbeh o konzumácii horkých cuketových lievancov. Hoci cítil, že niečo nie je v poriadku, nechcel sa priznať, aby nerozrušil svoju manželku. Počas noci sa cítil zle : potil sa, zbledol, začalo ho bolieť brucho a potom sa objavila hnačka. Z výskumu, ktorý si urobil, vyplynulo, že sa práve otrávil cucurbitacínom.
Tepelná úprava toxín nerozkladá. Preto by sa horké tekvicovité rastliny nemali jesť, pretože okrem žalúdočných ťažkostí, ako som už napísal, môžu spôsobiť plešatosť.
– povedal.
Cukety majú mnoho cenných vlastností. Nevzdávajte sa jej úplne
Hoci by sa horké cukety nemali jesť, ak vidíte a cítite, že je so zeleninou všetko v poriadku, môžete ju pokojne jesť. Cuketa má totiž množstvo cenných vitamínov skupiny B (B1, B2, B5, B6, kyselina listová). Obsahuje aj vitamíny C, A a K . Okrem toho má karotény, ktoré majú antioxidačný účinok. Obsahuje veľa zinku, fosforu, mangánu, horčíka, draslíka a medi. Obsahuje aj luteín a zeaxantín, ktoré chránia sietnicu a znižujú riziko makulárnej degenerácie.
Má tiež nízky obsah kalórií, len 17 kcal na 100 g. Pozostáva z 90 % vody a je ľahko stráviteľný. Má nízky glykemický index, takže ho môžu konzumovať aj diabetici. Pomáha aj pri žalúdočných vredoch, pálení záhy či prekyslení.
Redakcia Vášeň v tebe
Súvisiace články:
Obľúbený tuk. Vedci potvrdzujú: môže chrániť pred demenciou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.