21.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gulsen Ozcan).
Špalda je nie veľmi obľúbená odroda pšenice. Táto vzácna obilnina je oveľa zdravšou náhradou, pretože poskytuje mnoho vitamínov, minerálov a jedinečných účinných látok. Špalda zlepšuje činnosť čriev, môže chrániť pred vznikom rakoviny a aterosklerózy, ale to nie je všetko. Aké zdravotné vlastnosti má špalda a môžu ju konzumovať diabetici? Vysvetľujeme.
Špalda – živiny
Špalda je obilnina, presnejšie druh pšenice, ktorý sa považuje za jej najzdravšiu odrodu. Je to spôsobené tým, že špalda nepodlieha genetickej modifikácii. Okrem toho je táto pšenica bohatá na mnohé dôležité živiny, ako napríklad ..:
- vitamín A
- vitamín E
- vitamín K
- vitamíny skupiny B
- zinok
- selén
- draslík
- fosfor
- síra
- meď
- železo
- horčík
Špalda je bohatá na bioaktívne zlúčeniny, ako sú fytosteroly, betakarotén, rodanid a kyselina kremičitá. Aj tie majú pozitívny vplyv na fungovanie organizmu.
Konzumácia 100 g špaldy poskytne približne 70 g sacharidov, 14,6 g bielkovín, 10,7 g vlákniny a 2,43 g tuku. Vďaka tomu zasýti na dlhú dobu a má nízky obsah kalórií.
Špalda – zdravotné vlastnosti
Špalda má vďaka vitamínom, minerálom a účinným látkam mnoho zdravotných vlastností. Preto sa ju oplatí konzumovať na zlepšenie fungovania organizmu. Ako presne vplýva špalda na zdravie?
Táto obilnina je bohatá na tiokyanatan. Nachádza sa najmä v krvi, slinách a mlieku žien. Je to zlúčenina, ktorá pôsobí ako prírodné antibiotikum. Podporuje imunitný systém a chráni pred mikrobiálnou činnosťou. Okrem toho vykazuje protirakovinové vlastnosti.
Konzumácia špaldy má pozitívny vplyv na tráviaci systém. Pomáha udržiavať pravidelnú stolicu. Zlepšuje peristaltiku čriev a môže chrániť pred vznikom rakoviny. Pravidelná konzumácia špaldy zabraňuje zápche a pretrvávajúcej plynatosti, odstraňuje toxíny zdržujúce sa v črevách a znižuje ich negatívny vplyv na organizmus.
Vysoký obsah vlákniny v špalde znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi, čo sa prejavuje nižším rizikom aterosklerózy, infarktu alebo mŕtvice.
Špalda má tiež vplyv na kvalitu krvi. Jej konzumácia chráni pred vznikom anémie a má pozitívny vplyv na okysličovanie buniek a tkanív. To všetko vedie k zlepšeniu výživy a metabolizmu na bunkovej úrovni.
Špalda – v strave diabetikov
Špaldu a výrobky z nej môžu konzumovať ľudia s cukrovkou. Majú nízky GI, takže neovplyvňujú rýchle výkyvy glykémie. Špaldová múka má glykemický index 45 a chlieb z nej vyrobený má GI 50.
Špaldová múka má oveľa nižší glykemický index ako populárnejšia pšeničná múka. Z tohto dôvodu by po nej mali diabetici siahnuť ako po náhrade. Výrobok nespôsobí prudké zvýšenie hladiny cukru a navyše pomôže udržať normálnu hladinu cukru v krvi.
Špalda a lepok
Špalda obsahuje lepok, a preto by ju, rovnako ako pšenicu, nemali konzumovať ľudia s celiakiou. Výrobkom z tohto obilia by sa mali vyhýbať aj tí, ktorí trpia neznášanlivosťou lepku. Lepok, ktorý sa nachádza v špalde, sa však vstrebáva lepšie ako lepok zo pšenice.
Kto by nemal jesť špaldu?
Hlavnou kontraindikáciou konzumácie špaldy je neznášanlivosť lepku alebo celiakia. Osoby trpiace týmito ochoreniami by po konzumácii špaldových výrobkov mali očakávať nadúvanie, nevoľnosť, hnačku, slabosť, bolesti hlavy a svalov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pijete kávu v horúcom počasí? Robíte obrovskú chybu
Častá chyba pri skladovaní kávy. Stáva sa nechutnou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.