21.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Firn).
Syngónie sa vyznačujú výraznými a pútavými listami, často v rôznych farbách. Je to rastlina, ktorá sa ľahko pestuje a často ju nájdete v mnohých domácnostiach. Ako sa starať o rastliny? Domáci odvar udrží listy šťavnato zelené a silné.
Syngonium podophyllum pochádza z Južnej Ameriky, kde sa vyskytuje ako popínavá rastlina. Pestuje sa aj ako okrasná rastlina. Medzi syngóniami dostupnými v obchodoch sú odrody ideálne pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých záhradkárov, ktorí hľadajú zaujímavé zberateľské exempláre. Od odrody závisia aj ceny. Okrem zelených listov sú obľúbené aj tie s pestrými listami v odtieňoch bledoružovej, zlatej alebo bielej farby. Dôležité je, že rastlina je nebezpečná pre domáce zvieratá. Je však nenáročná na pestovanie, a preto je pomerne obľúbená.
Syngónium. Ideálna rastlina pre začiatočníkov
Charakteristickým znakom syngónie sú jej veľké zelené listy. Hoci nie je náročná na pestovanie, má určité požiadavky. Predovšetkým ako tropická rastlina potrebuje dostatok vlhkosti, čo je dôležité najmä v zime. Listy môžete postriekať, hoci bezpečnejšie je umiestniť kvetináč na tanier s keramzitom a vodou alebo umiestniť do blízkosti rastliny zvlhčovač vzduchu, potrebuje aj teplo. Najlepšie sa jej darí pri teplotách nad 20 stupňov Celzia. Potrebuje aj dostatočnú dávku slnečného svetla, hoci kvetináče by nemali stáť na priamom slnku. Syngónia je popínavá rastlina, preto sa oplatí podoprieť stonky kolíkom alebo rebríkom.
Rozmnožovanie v dvoch krokoch
Ako sa rozmnožuje syngónia? Najjednoduchšou metódou je odrezanie a zakorenenie nových výhonkov vo vode alebo priamo v kvetináči. Nezabudnite však rezať na správnom mieste, teda medzi uzlami. Každý výhonok by mal mať charakteristický vzdušný koreň.
Ako sa staráte o svoje syngónium? Vyskúšajte tieto domáce hnojivá na rastliny
Je dobré hnojiť syngóniu domácimi odvarmi, najlepšie bohatými na draslík a dusík. Ktoré zmesi sa budú dobre hodiť na pestovanie tejto rastliny?
- Želatína – rozpustite polievkovú lyžicu želatíny v pohári teplej vody. Dobre premiešajte a pridajte do 750 ml studenej vody.
- Kávová a čajová usadenina – zvyšnú usadeninu po uvarení zalejte vodou a odložte. Približne po jednej hodine zalejte vodou syngóniu. Okrem kávy dobre funguje aj čierny čaj alebo bylinkové nálevy. Čajové vrecúška alebo bylinky môžete umiestniť na dno kanvice. Čajovú usadeninu môžete primiešať aj do vrchnej vrstvy substrátu, ale dávajte pozor, aby sa nezačala tvoriť pleseň.
- Banánové hnojivo – ide o najobľúbenejšie domáce hnojivo na kvety. Šupku z jedného banánu rozdeľte na menšie kúsky, vložte ju do nádoby a zalejte vodou. Odložte na 1-2 dni na tmavé miesto.
Na zalievanie môžete použiť aj vodu, ktorá vám zostala z varenia zeleniny, za predpokladu, že ste do nej nepridali soľ alebo iné korenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.