22.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Irina Starikova1811).
Červy v čerešniach – ako sa ich zbaviť? Čerešne, hoci ich väčšina z nás miluje, sú bohužiaľ ovocím, ktoré je často červivé. Prečo je to tak? Dá sa tomu zabrániť?

Červy v čerešniach – odkiaľ pochádzajú?
Červy v čerešniach sú nepríjemným pohľadom, ktorý môže spôsobiť, že nás prejde chuť na toto chutné letné ovocie. Odkiaľ pochádzajú? Najčastejšie sú „obývané“ čerešne, ktoré sa zberajú od druhej polovice júna. Vtedy má totiž hmyz nazývaný vrtivka čerešňová svoj čas. Tento hmyz kladie vajíčka a práve jeho larvy sa nachádzajú v čerešniach. Škodca patrí k druhu muchy a je veľký približne 4 mm.
Kedy postriekať čerešne proti vrtivke čerešňovej alebo ako zabrániť tomu, aby sa v ovocí objavili červy?
Červivé ovocie nie je niečo, čo by sme chceli. Preto nám nezostáva nič iné, len hľadať účinné metódy, ako zabrániť výskytu škodcov. Jedným zo spôsobov je postrek. Kedy by ste mali postrekovať čerešne proti červom? Prvý postrek by sa mal vykonať hneď, ako strom prestane kvitnúť. Potom by sa mal niekoľkokrát opakovať (každých 14 dní). Látka, ktorú na to použijete, je napr: Decis EW 50, Calypso 480 SC alebo Mospilan 20 SP. Pozorujte tiež, či sa objavujú samotné muchy. Ak áno, postrek vykonajte približne 7 dní po objavení sa hmyzu.
Existujú aj iné účinné metódy?
Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť rozmnožovaniu tohto hmyzu. Môžu však byť menej účinné ako chemické látky. Ak však niekomu záleží na prírodných spôsoboch, môže ich vyskúšať, aby nemusel rozmýšľať, kedy postriekať čerešne na tento hmyz. Jednou z metód sú pasce v podobe žltých lepových lapačov, ktoré možno zavesiť na strom. Hmyz sa na ne prekvapivo rád lepí, ale, žiaľ, určite nie všetok. Treba tiež pamätať na to, že larvy chrústa kukláča prezimujú v pôde. Vyliahnu sa z plodov a čakajú tam do ďalšej sezóny. Preto rozprestretie igelitu alebo nejakej netkanej textílie pod stromami môže zabrániť ich vyliahnutiu na jar. Dobre fungujú aj siete na ovocie na stromoch, ale je dôležité si uvedomiť, že mucha je malá, približne 4 mm veľká. To znamená, že sieťovina, ktorú používate, by nemala mať väčšie oká ako približne 1,8 mm. Toto funguje obzvlášť dobre pri malých stromoch, ktoré sú zároveň chránené aj pred vtákmi.
Kedy striekať čerešne, aby ste sa zbavili hmyzu?
Odpoveď závisí od toho, akú metódu boja proti škodcom si chcete zvoliť ako hlavnú. Ak sa rozhodnete vyskúšať prírodné spôsoby, v prípade ich neúspechu môže byť neskoro aj na chemické postreky. Na druhej strane, myšlienka, kedy postriekať čerešne, nemusí byť nevyhnutne hitom, ak plánujete pestovať ekoplodiny prírodnými prostriedkami.
Ako sa zbaviť červov z čerešní, keď už tam sú?
Aj na to existuje spôsob. Ak uvedené metódy zlyhajú a na plodoch sa napriek tomu nachádzajú červy, je škoda ich jednoducho vyhodiť. Vtedy je najlepšie pozbierané plody zaliať studenou vodou a nechať ich asi 30 až 60 minút odstáť. Tieto červy pod vodou nedýchajú, takže sa začnú dusiť a čerešne opustia. Po uplynutí tohto času teda čerešne jednoducho sceďte, pretože na dne misky by mali byť tieto nepríjemné larvy. Metóda, ako sa zbaviť červov z čerešní, je teda celkom jednoduchá.
Postrek proti hmyzu na čerešne. Je nebezpečný pre človeka?
Dôležitou informáciou je, že samotné červce, t. j. larvy obaľovača čerešňového, nie sú toxické a nevylučujú žiadne jedovaté látky. Ak teda človek zje takéto ovocie, nemalo by mu to spôsobiť žiadnu škodu. Pre väčšinu ľudí sú však odporné a dôrazne odrádzajú od konzumácie čerešní. Ak z čerešne odstránite červíky, ovocie sa dá aj konzumovať. Červy v ňom nezanechávajú žiadne toxické látky, ale nepochybne sa v ňom nachádzajú ich výkaly. Ak sa nám to nezhnusí, môžeme ovocie jesť. Na druhej strane, ak nám toto všetko vadí, stojí za zváženie postrek čerešní proti červom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sú krásne a kvitnú počas celej jesene. Sú vhodné do záhrady a na balkón
Vyberte si namiesto surfínií. Sú oveľa krajšie a budú kvitnúť celú jeseň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.