22.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/veera).
Mačky sú mimoriadne charakterné zvieratá s veľmi rozmanitými povahami. Čítať ich emócie nie je pre majiteľov vždy jednoduché, pretože tieto zvieratá s nami komunikujú pomerne skrytým a vznešeným spôsobom. V spoločnosti niekedy stále pretrváva mýtus, že mačky majú byť samotárske – čo však nie je pravda. Najmä domáce, nevodivé mňaukajúce mačky túžia po spoločnosti najbližšieho človeka.
Správanie mačky často nie je jednoznačné. Hoci je to skutočne zviera obdarené individualistickou povahou, neznamená to, že môže zostať celý deň sama. Domáce mačky potrebujú od svojich majiteľov veľa lásky a pozornosti a dosť často sa jej hlasno dožadujú – mňaukajú zvyčajne vtedy, keď chcú náklonnosť, jedlo alebo keď sa chcú hrať.
Samozrejme, ani tu neplatí žiadne pravidlo – môže sa vyskytnúť štvornohý člen rodiny, ktorý sa vyhýba maznaniu a nechá sa pohladiť len z času na čas. V každom prípade je potrebné rešpektovať potreby zvieraťa a nenútiť ho do nežiaducich činností.
Behavioristi upozorňujú, že hoci sa emócie mačky nedajú vyčítať okamžite (to neplatí v prípade psov, ktorí nám svoju radosť a náklonnosť dávajú najavo vrtením chvosta, skákaním a podobne), existuje niekoľko signálov, ktorými nám zviera dáva najavo, že nás má rado. Na niektoré z najdôležitejších upozorňujeme nižšie.
„Mačací bozk“
Prvé gesto sa okrem iného nazýva „mačací bozk“. Pomalé žmurkanie očí pri pohľade naším smerom je prejavom náklonnosti mačky a znakom toho, že sa v našej spoločnosti cíti bezpečne a príjemne a nechce sa s nami dostať do konfliktu. Čo iné je znakom toho, že nám naša mačička dôveruje? Ukáže bruško a dovolí nám, aby sme ju tam pohladili. Ak si mačka s nami bez zábran ľahne na chrbát, môžeme si byť istí, že zviera je pokojné, šťastné a cíti sa v našej prítomnosti bezpečne.
Ďalšou vecou je olizovanie majiteľa. Ak nám mačka olizuje napríklad ruky, je to akýsi signál pre okolie. Mačka si chce týmto spôsobom „označiť svoje teritórium“ a oznámiť to svetu: „Tento človek je môj„. To isté platí, keď sa mačka otiera napr. o naše nohy – zviera chce, aby sme nasali jeho pach. Je to tiež vyjadrenie blízkosti a starostlivosti o nás.
Čo to znamená, ak mačka spí v našej posteli? Je to veľmi dôležitý signál
Pomerne zjavným signálom je olizovanie na tvári a pritúlenie sa k nej. To je už znak veľkej intimity a hlbokého puta medzi človekom a zvieraťom. Olizovaním mačka vyjadruje záujem a túžbu starať sa o vás. V mačacej reči je to najvyššia forma prejavu lásky.
Ďalšou vecou sú takzvané darčeky v podobe mŕtvych myší alebo ulovených vtákov. Mačky majú často vo zvyku hádzať nám ich pod posteľ. Aj to je prejav mačacej náklonnosti – signál, že vás berie ako člena rodiny a delí sa s vami o svoju „korisť“.
V neposlednom rade sa oplatí venovať pozornosť tomu, kde vaša mačka spí. Ak si každý večer líhate do postele a vaša mrouskačka sedí hneď vedľa nej – je to znamenie, že zviera vás miluje a veľmi vám dôveruje a nebojí sa zaspať vo vašej prítomnosti. Spoločné spanie je tiež spôsob, ako prehĺbiť puto medzi mačkou a majiteľom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najdrahšie plemená psov. Za niektoré musíte utratiť milióny…. doslova
Takéto správanie psa poukazuje na vážne zdravotné problémy. Radšej choďte k veterinárovi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.