22.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/jackf).
Avokádo je zdrojom zdravých živín. Zlepšuje trávenie, znižuje riziko depresie a podporuje kontrolu hmotnosti. Avokádo má tiež ochranný účinok proti rakovine. Napriek tomu sa čoraz viac ľudí vzdáva konzumácie tohto ovocia. Dôvod vás možno prekvapí.
Na celom svete sa ročne skonzumujú miliardy avokád. Mnohí ľudia začínajú svoj deň avokádovým toastom, pridávajú toto ovocie do šalátov a obedov alebo na desiatu. Pestovanie tejto potraviny má však vážne environmentálne dôsledky.
Najväčšie škody vznikajú v Mexiku, ktoré je najväčším vývozcom „zeleného zlata“, ako sa avokádo pokrivene nazýva. Ovocie sa vyváža do Európy a Ázie, ale najmä do USA, kde je mimoriadne obľúbené. Podľa worldofstatistics.org obyvatelia USA skonzumujú 4,2 miliardy avokád ročne.
Prečo pestovanie avokáda ohrozuje životné prostredie?
Na to, aby bolo možné pestovať avokádo, sú potrebné špecifické podmienky a dostatok slnečného žiarenia. Preto pestovatelia vyrúbu kríky a staré stromy, čím sa odlesnia oblasti Mexika.
V oblasti Michoacán, ktorá je centrom pestovania avokáda, preto dochádza k dramatickému nárastu teplôt a nepravidelným dažďovým búrkam. Výskumníci z kampusu Národnej autonómnej univerzity Mexika v Morelii zistili, že tento štát má tendenciu stať sa ešte teplejším a suchším.
Ako pestovanie avokáda destabilizuje životné prostredie v Mexiku?
Odlesňovanie väčšieho počtu plôch vedie aj k tomu, že sa znižuje počet chladných období, ktoré sú potrebné na udržanie environmentálnej rovnováhy. Namiesto toho sa predlžuje obdobie extrémnych horúčav s nepravidelnými a výdatnými zrážkami. Na druhej strane, čo sa týka fauny, oblasť Michoacánu je čoraz menej navštevovaná motýľmi Monarcha.
Aby bolo možné v Mexiku pestovať avokádo, spotrebuje sa obrovské množstvo vody. Odhaduje sa, že je to 9,5 miliardy litrov denne, čo by stačilo na naplnenie 3 800 plaveckých bazénov olympijskej veľkosti.
Voda sa získava z vodonosných vrstiev Michoacánu.
Zemina, ktorá sa hromadne odoberá spod zemského povrchu, vedie k vytváraniu podzemných jaskýň. To spôsobuje neočakávané seizmické pohyby okrem iného v obci Uruapan a v oblasti produkcie avokáda.
Mali by sme na Slovensku obmedziť spotrebu avokáda?
Podľa štúdie, ktorú vypracovala spoločnosť Carbon Footprint Ltd., výroba dvoch avokád vytvára emisnú stopu 846,36 g CO2. To je dvakrát viac ako napríklad pri jednom kilograme banánov.
Intenzívna produkcia avokáda spôsobuje aj stratu biodiverzity, najmä v Mexiku. Rastúca spotreba tohto ovocia priviedla oblasť Michoacán na pokraj ekologickej katastrofy.
Poľsko rozhodne nie je tým článkom, ktorý má najväčší vplyv na expanziu pestovateľov avokáda. V našej krajine sa ročne spotrebuje približne 19 000 ton tohto ovocia (od roku 2020). Avokádo má v jedálničku Slovákov okrajovú úlohu napriek tomu, že je cenené pre svoje výživové vlastnosti.
Spotreba v USA má najväčší vplyv na zhoršovanie životného prostredia v Mexiku, takže zodpovednosť za rozvoj obchodu so „zeleným zlatom“ nesie najviac americká komunita.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to skutočný postrach záhradkárov. Ako sa ho zbaviť? Siahnite po domácom postreku proti pýru
Táto rastlina pôsobí ako najlepší prípravok na osy. Stačí zasadiť okolo domu. Zmiznú jedna po druhej
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.