22.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Luca love photo).
Hovorí sa, že je to „bylina dlhovekosti“, funguje lepšie ako ženšen a stojí za to ňou nahradiť zelený čaj. Mimochodom, je to krásna popínavá rastlina, ktorá je ideálna na pestovanie v záhrade, na balkóne aj v byte.
Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) – vlastnosti
Jiaogulan je popínavá trvalka z čeľade tekvicovité, ktorá pochádza z oblastí juhovýchodnej Ázie. Svojím vzhľadom pripomína brečtan päťlistý a dorastá do výšky 3 – 5 metrov. Má dekoratívnu hodnotu vďaka svojim tmavozeleným, chlpatým, na okrajoch zúbkatým listom. Kvitne malými bielymi kvetmi s mierne zelenkastým nádychom. V záhrade ho možno použiť vo vertikálnych kompozíciách a ako pôdny kryt. Odoláva mrazom až do -15 °C, preto ju treba pred zimou starostlivo prikryť alebo premiestniť do interiéru, ak bola predtým pestovaná v nádobe na terase. Je to rýchlo rastúci druh. Je veľmi vhodná aj na pestovanie v interiéri.
Ako pestovať jiaogulan?
Starostlivosť o jiaogulan je podobná pre vnútorné aj vonkajšie rastliny. Prečítajte si nasledujúce informácie.
- Výsadba – výsev semien jiaogulanu prebieha už od jari do leta. Mali by sa umiestniť do priestranných debničiek. Okrem toho budú spočiatku potrebovať stále vlhký substrát. Približne po 12 týždňoch sa odporúča presadiť mladé sadenice jednotlivo do väčších kvetináčov.
- Pôda – Gynostemma najlepšie rastie v úrodnej, priepustnej, mierne kyslej pôde.
- Poloha – miesto by malo byť dobre osvetlené, ale nie príliš slnečné. V záhrade sa najlepšie pestuje na východnej alebo západnej strane. Pre dobrý rast budú potrebné opory, bez nich sa rastlina môže zakrpatieť.
- Zálievka – rastlinu treba často zalievať, aby bola pôda mierne vlhká (ale nepremáčajte ju). Treba však pamätať na to, že gynostemma v zime upadá do vegetačného pokoja. V tomto období by sa malo zalievanie obmedziť.
- Hnojenie – od jari do začiatku jesene ju prihnojujte kombinovanými hnojivami.
- Rezanie – ako pri každej trvalke, aj pri gynostemme skráťte začiatkom jari jej stonky tesne nad zemou, čo jej dodá dobrý impulz k rastu.
- Rozmnožovanie – rastlina sa rozmnožuje semenami a odrezkami. Semená sa vysievajú od apríla do augusta. Umiestňujú sa asi 5 mm hlboko do vlhkej pôdy. Pred výsevom by sa semená mali namočiť na 12 až 24 hodín do vlažnej vody. Klíčiace gynostémie by mali mať prístup k slnečnému svetlu a stále vlhký substrát. Po vyklíčení (ktoré môže niekedy trvať až 3 mesiace) zbavte rastlinu najslabších výhonkov. Keď sadenice dorastú do výšky 6 až 10 cm, presaďte ich do väčších kvetináčov. Jiaogulan sa rozmnožuje aj odrezkami – odoberte ich z dospelej rastliny a vložte do vody. Rastlina pomerne rýchlo zakorení. Neskôr ju presaďte do nádoby a starajte sa o ňu ako o dospelý exemplár.
Zdravotné vlastnosti byliny dlhovekosti
V čínskej medicíne je jiaogulan už po stáročia známy ako bylina dlhovekosti. Bylinnou surovinou sú listy a mladé výhonky rastliny. Pri domácom pestovaní sa môžu užívať po celý rok. Obsahujú vitamíny skupiny B, ako aj C, A E a D a minerálne látky zinok, horčík, fosfor, mangán, selén, draslík, vápnik a železo. Gynostemma sa niekedy označuje ako „päťlistý ženšen“, pretože má viac glykozidov ako povestný koreň. Okrem toho je zdrojom saponínov, flavonoidov a sterolov. Vďaka vysokému obsahu týchto zlúčenín sa preukázali jej antioxidačné účinky, ktoré spomaľujú proces starnutia pokožky. Reguluje hladinu cukru a cholesterolu, ako aj znižuje krvný tlak, zabraňuje ateroskleróze a znižuje riziko infarktu. Okrem toho zmierňuje príznaky stresu, zlepšuje kvalitu spánku a posilňuje imunitu organizmu. Zmierňuje bolesti hlavy a kĺbov a redukuje akné. Pripisuje sa mu aj zvyšovanie libida.
Ako sa používa jiaogulan?
Nálev z jiaogulanu sa pripraví vylúhovaním 2 gramov sušených listov rastliny v pohári horúcej vody asi 20 minút. Nekonzumujte viac ako 2 poháre denne. Pred užívaním sa odporúča poradiť sa s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zlepšuje pamäť, omladzuje telo. Ako modrý čaj pôsobí?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.