22.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nieriss).
Keď sa rozhodnete pestovať levanduľu, očakávate fialový koberec v záhrade alebo v kvetináčoch. Na jednej strane sa jej snažíte poskytnúť čo najlepšie podmienky, ale na druhej strane pozorujete, že levanduľa stráca vitalitu, žltne a chradne? Je to vážny dôvod na obavy, ale ker by ste nemali odpisovať. Zistite, prečo levanduľa chradne, aby ste mohli včas reagovať a vykonať záchrannú akciu.
Chradne levanduľa? Možno má príliš málo svetla
Diagnostika problému sa začína tými najzákladnejšími vecami. Ide o rastlinu typickú pre stredomorskú krajinu, preto je pri výsadbe vždy dôležité pamätať na to, že levanduľa má rada teplo a svetlo. Správny výber miesta pestovania je kľúčom k dosiahnutiu bohatého kvitnutia a vyhnutiu sa problémom s pestovaním.
Nedostatok svetla vedie časom k zmene farby listov, ktoré začnú blednúť, a k žltnutiu okvetných lístkov. Ak máte v takejto situácii levanduľu v kvetináči, najlepším krokom na jej záchranu je premiestniť nádobu na slnečnejšie miesto.
Jednoduchý test pôdy ukáže, prečo levanduľa vädne
Problémy pri pestovaní tohto stredomorského kríka môže spôsobovať nevhodný substrát. Levanduľa najlepšie rastie v zásaditej pôde; optimálne pH sa pohybuje v rozmedzí od 6,5 do 7,5. Ak si nie ste istí podmienkami vo vašej záhrade, vykonajte test pomocou jednoduchého pôdneho testera, ktorý si môžete kúpiť v záhradkárskom obchode.
Prečo je to dôležité? Levanduľa v kyslej pôde nie je schopná účinne prijímať živiny a je náchylnejšia na choroby a útoky škodcov. V dôsledku toho stráca vitalitu a vädne. Na udržanie správnych podmienok používajte špeciálne hnojivá a rastlinu môžete prihnojiť aj čadičovou múčkou. Levanduľa veľmi dobre reaguje na hnojivo vyrobené z vaječných škrupín, takže môžete použiť aj doma vyrobené hnojivá.
Z akého dôvodu levanduľa vädne? Uistite sa, že nie je smädná
Hoci rastlina vo svojom prirodzenom prostredí rastie v suchých podmienkach a darí sa jej aj pri občasnom zalievaní, dlhodobé sucho môže viesť k usychaniu levandule. Na nedostatok vody sú obzvlášť citlivé exempláre v kvetináčoch. V nádobách je substrátu nevyhnutne menej, takže rýchlejšie vysychá. Ako môžete svoju levanduľu zachrániť?
- Najprv ju poriadne zalejte.
- Nasledujúce dni by ste mali venovať zásobovaniu vodou v malých množstvách – tesne po tom, ako substrát stihne mierne vyschnúť.
- Pozrite sa na výhonky levandule. Ak sú suché a nejavia známky života, ostrihajte ich. To by malo rastlinu zregenerovať.
Fyziologické sucho spôsobuje usychanie levandule
Tento jav sa vyskytuje počas suchých zím bez snehu, keď je pôda zamrznutá. Počas fyziologického sucha nie je levanduľa schopná prijímať životodarnú tekutinu, čo je pre vždyzelený ker obzvlášť nebezpečné.
Spôsob, ako rastlinu ochrániť, je zalievať ju, ale len počas rozmrazovania. Levanduľu je tiež potrebné mulčovať, aby bola chránená pred nadmerným mrazom.
Pozor na choroby levandule
Zdá sa, že všetky požiadavky levandule boli splnené, a predsa ste si všimli, že nekvitne, vädne a chradne vám pred očami? Na vine môžu byť hubové ochorenia. Medzi najčastejšie patria:
- Fytoftóra – prejavuje sa žltnutím, hnednutím a odumieraním rastliny;
- Sivá pleseň – príznaky sú viditeľné najmä na mladých výhonkoch, ktoré sa ohýbajú smerom nadol a hnednú, a tiež sa na nich objavuje sivý povlak svedčiaci o hubovom mycéliu.
Infekcie sa môžu vyskytnúť bez ohľadu na ročné obdobie počas celého vývoja levandule. Záhradnícka ostražitosť a pozorné sledovanie rastliny je nevyhnutné. V boji proti chorobám budú potrebné fungicídne postreky. Čím skôr sa aplikujú, tým sú výsledky lepšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina v záhrade. Zapôsobí svojou orientálnou krásou. Mimochodom, odradí krtkov a hraboše
Takúto kapustu v záhrade nám všetci závidia. Bude zdobiť vašu záhradu aj v zime
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.