23.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vova Shevchuk).
Najcennejší obsah úľa? Väčšina ľudí pravdepodobne odpovie, že včely a med, čo je, samozrejme, pravda. V úli však nájdeme aj ďalší poklad, ktorý nám darovala príroda a ktorý má mimoriadne vlastnosti podporujúce zdravie. Včelí peľ, ako sa mu hovorí, je veľmi cenný včelí produkt, ktorý je drahší ako samotný med.
Čo je to včelí peľ?
Včelí peľ sa vyrába z peľových zŕn vyšších rastlín vybraného včelou zberačkou, ktorý sa dostáva do úľa a potom sa odovzdáva včelám robotniciam, ktoré ho ukladajú do voskových buniek v rámiku, pričom sa naň aplikujú enzýmy zo slinných žliaz včely.
Keď je bunka plná, včely nanesú trochu materskej kašičky a medu a rámik ochránia tenkou vrstvou včelieho vosku. Od tohto momentu sa začína proces mliečneho kvasenia, ktorého výsledkom je tvorba mikro- a makroprvkov a mnohých vitamínov. Takto vytvorený produkt je úplne odolný voči plesniam a hnilobným procesom.
Včelí peľ nie je lacný produkt, pretože na získanie 1 kg peľu je potrebných až 30 rámikov, ktoré sa starostlivo a dôkladne ručne čistia.
Včelí peľ – zdravotné vlastnosti
Včelí peľ je zdrojom mnohých mimoriadne cenných živín, preto sa často používa v prírodnej medicíne. Dokonale regeneruje a posilňuje organizmus, ale podporuje aj nervový systém, a preto sa odporúča ľuďom v depresívnych stavoch.
Včelí peľ zlepšuje stav tráviaceho systému, čistí pečeň a pomáha aj pri liečbe žalúdočných vredov.
Včelí peľ je bohatý na:
- sacharidy,
- bielkovíny nenasýtených a nasýtených tukov,
- esenciálne aminokyseliny
- vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B7, B12, C, E, D a K,
- fosfor, železo, kremík, mangán, draslík, meď, sodík, selén a zinok.
Ako používať včelí peľ?
Včelí peľ je pre náš organizmus ľahko stráviteľný produkt a odporúčaná denná dávka včelieho peľu pre dospelého človeka je približne 10-15 gramov, čo zodpovedá jednej čajovej lyžičke. Nálev sa môže pridať napríklad do jogurtu alebo ovsenej kaše, ale najlepší účinok sa dosiahne pitím nálevu.
Čajovú lyžičku peľu vložíme do nádoby a zalejeme litrom vlažnej vody s teplotou maximálne 40 stupňov Celzia, aby peľ nestratil svoje vlastnosti. Takýto roztok necháme odstáť 8-10 hodín a vypijeme ho ráno na lačný žalúdok. Liečba by mala trvať 3 mesiace.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť, ak vás uštipne včela? “Vďaka cibuľovému triku nebola žiadna nemocnica”
Vyberte si tieto medonosné rastliny do svojej záhrady. Pomôžete včelám prežiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.