25.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Mykola Horlov).
Tekvica je nepochybne symbolom prichádzajúcej jesene, ale je to aj chutná a zdravá zelenina, ktorú môžeme pripraviť na mnoho spôsobov. Navyše nie je náročná na pestovanie, takže si jej chuť môžete vychutnať priamo zo záhonu vašej domácej záhrady.
Keď si predstavíme tekvicu, zvyčajne si predstavíme obrovskú zeleninu so šťavnatou oranžovou farbou. Existuje však mnoho odrôd. Líšia sa nielen chuťou, ale aj veľkosťou, vzhľadom a použitím. Z jedlých najčastejšie kupujeme tekvicu obyčajnú, obrovskú, hokkaido alebo pižmovú. Môžete z nich vykúzliť krémové polievky, lahodné koláče, torty, muffiny alebo pyré. Ako pestujete tekvice v záhrade?
Ako sa pestuje tekvica? Dávajte pozor na zalievanie
Tekvicu je najlepšie vysievať do nádob v interiéri už v druhej polovici apríla. Do kvetináča vložte jedno alebo dve semená, aby ste neskôr vybrali silnejšiu sadenicu. Pravidelne ju zalievajte, ale nie príliš výdatne. Do záhrady sa zvyčajne presádza v júni, hoci termín do veľkej miery závisí od odrody. Vyberte slnečné, chránené miesto s priepustnou, humusovitou pôdou. Pokračujte v pravidelnom zalievaní, priamo do pôdy, ale miernym množstvom vody, aby ste zabránili premokreniu aj prečerpaniu. To je obzvlášť dôležité, pretože nadbytok vody môže viesť k hnilobe koreňov a jej nedostatok zasa k nízkym výnosom. Obzvlášť opatrní buďte počas obzvlášť slnečných dní, keď listy vyzerajú, akoby vädli, hoci boli práve zaliate. Nepodliehajte pokušeniu opakovať zalievanie, pretože je to normálna reakcia na teplo, zvyčajne sa hneď po západe slnka vrátia do normálu.
Máte v záhrade tekvicu? Starajte sa o ňu správne
Tekvica si nevyžaduje časté hnojenie ani prerezávanie, ale vykonávanie týchto zákrokov môže zabezpečiť bohatšiu úrodu. Z tohto dôvodu niektorí ľudia odstraňujú prebytočné nové výhonky nad druhým listom už v júni a počas obdobia rastu rastlinu posilňujú zmesou s vysokým obsahom draslíka (dobre funguje napríklad kávová usadenina alebo kvasnice). Nezabúdajte však, že najdôležitejšie je, aby mala stály prístup k svetlu a rástla v teple. Dbajte tiež na to, aby bola oblasť, kde rastie, pravidelne opelená.
Kedy si pozbierať tekvicu? Postupujte podľa tohto jednoduchého triku a bude mimoriadne sladká
Zberať budete od augusta do prvých mrazov. Ak však môžete, nechajte ich na záhone čo najdlhšie, aby boli úplne zrelé a získali extra sladkú chuť. Pred uskladnením ich vystavte slnku, aby ich šupka stvrdla a boli menej náchylné na stratu vody. Buďte opatrní, pretože aj mierne zmrznuté začnú veľmi rýchlo hniť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zaraďte do svojho jedálnička tekvicové semienka. TOP 5 výhod pre vaše zdravie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.