26.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madpotato)
Popraskané päty sú problémom, ktorý trápi mnoho ľudí. Niet sa čomu čudovať, veď naše nohy nesú celú váhu nášho tela. Dôvodov však môže byť veľa, od zle zvolenej obuvi, zlej starostlivosti, či problémov súvisiacich s naším telom. Preto nemožno ignorovať suché a popraskané päty.
Suché a popraskané päty nie sú len estetickým problémom. Často zabúdame na správnu starostlivosť o túto časť tela. Problém sa stáva nepríjemným najmä v lete, keď si chceme obuť otvorené topánky a päty nám to nedovoľujú. Na zrohovatenej koži sa ľahko tvoria kurie oká a rany, kde sa môže vyvinúť infekcia.
Prečo praskajú päty?
Koža na pätách je dvakrát hrubšia ako na iných miestach, no môže sa aj poškodiť. Tento problém nie je nezvyčajný a môže mať veľa príčin.
- zle zvolená obuv – utláčajúca, príliš malá alebo vyrobená zo syntetických materiálov
- nadváha, podvýživa, zlá strava alebo nedostatok adekvátnych vitamínov
- nedostatok hygieny, zle vykonané kozmetické procedúry
Vaše nohy varujú pred chorobou
Stav našich nôh môže veľa napovedať o stave nášho tela. Veľkú skupinu ľudí postihnutých týmto problémom tvoria diabetici. Cukrovka spôsobuje rýchlejšie vysušenie pokožky. Popraskané päty môžu naznačovať aj kožné problémy, ako je psoriáza, ekzém alebo atopická dermatitída. Ďalším dôvodom môže byť hypotyreóza alebo anémia, ktoré spôsobujú pomalší prietok krvi, čo vedie k tvorbe drsnosti.
Ako zabrániť keratinizácii epidermy?
V prvom rade stojí za to získať správnu obuv. Mala by mať dokonalú veľkosť a mala by zodpovedať tvaru našej nohy. Vzhľadom na to, že ich používame neustále, stojí za to poskytnúť im primeraný komfort.
Je tiež dobré urobiť zmeny v každodennom jedálničku. Zavádzajte produkty s obsahom vitamínu A, ako sú mliečne výrobky, ryby alebo zvieracie vnútornosti. Rovnako ako čerstvé ovocie a zelenina ako paradajka, špenát a mrkva, ktoré dodajú telu tie správne minerály.
Akú starostlivosť použiť?
Aby ste odstránili popraskané päty, musíte im vrátiť správnu elasticitu. Dobrým spôsobom sú kúpele nôh vo vode s bylinnými extraktmi, napr. levanduľa, mäta, šalvia alebo harmanček. Zabezpečiť by ste mali aj správne prekrvenie pokožky, k čomu vám pomôžu striedavé kúpele v horúcej a studenej vode.
Ďalším dôležitým krokom je správna exfoliácia epidermis. Odborníci však neodporúčajú používať na tento účel pemzu.
Prečo? Je to biotop pre baktérie, ktoré sa môžu ľahko dostať pod povrch suchej pokožky, čo vedie k rozvoju nebezpečných infekcií. Preto sa oplatí používať exfoliačné ponožky dostupné v drogériách. Tekutina v nich obsiahnutá správne odstráni zrohovatenú epidermis a zabezpečí správnu hydratáciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je špalda zdravšia ako pšenica? Vyznačuje sa jednou vzácnou zložkou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.