26.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív shutterstock/ElenaYakimova).
Lopatkovec je jednou z najvýraznejších črepníkových rastlín v našich domácnostiach. Jeho najväčšou prednosťou sú nádherné biele kvety. Žiaľ, stáva sa, že rastliny pestované v bytoch nekvitnú ani napriek dobrej starostlivosti. Uvádzame tri dôvody, prečo lopatkovec nekvitne, a navrhujeme, ako ho stimulovať ku kvitnutiu pomocou voľných živín z kuchynských zvyškov.
Lopatkovce sú veľkolepé črepníkové kvety, ktoré majú vlastnosti čistenia vzduchu. Vyrábajú kyslík prostredníctvom reverznej fotosyntézy, vďaka čomu sú veľmi užitočné. Keď kvitnú, sú prirodzenou ozdobou každého interiéru. Bohužiaľ, aj drobné chyby v starostlivosti môžu spôsobiť, že rastliny prestanú vytvárať svoje nádherné kvety. Preto vám prinášame tri najčastejšie dôvody, prečo lopatkovec nekvitne. Povieme vám tiež, ako môžete zachrániť chradnúci lopatkovec pomocou domáceho hnojiva, ktoré si zadarmo vyrobíte z kuchynských zvyškov.
Prečo lopatkovec nekvitne? Venujte pozornosť týmto 3 veciam
Dôvodov, prečo lopatkovec nekvitne, môže byť niekoľko. Vždy je to však spôsobené nedostatočnou starostlivosťou o rastlinu. Tu sú tri najčastejšie chyby, ktoré spôsobujú, že rastlina chradne a nevytvára nové kvety.
Poloha lopatkovca je nesprávna
V príručkách o starostlivosti o rastliny ste sa určite dočítali, že lopatkovec má rad tieň. Nie je to však celkom pravda, pretože hoci pre túto rastlinu nie je vhodné silné slnečné stanovisko, nebude pre ňu prospešné ani umiestnenie v tmavom kúte.
Ak umiestnite lopatkovca do úplného tieňa, je malá šanca, že bude kvitnúť. Preto je najlepšie umiestniť rastlinu na stôl alebo poličku v strede miestnosti tak, aby nebola priamo vystavená slnečným lúčom, ale zároveň nebola úplne zbavená svetla.
Zalievanie lopatkovca je nesprávne
Stáva sa aj to, že rastlina nekvitne kvôli nesprávnemu zalievaniu. Zalievanie lopatkovca príliš studenou a tvrdou vodou vedie skôr či neskôr k hnedým škvrnám na listoch a k tvorbe plesní v kvetináči. Výsledkom bude spomalený rast a kvitnutie lopatkovca.
Preto ho treba pravidelne zásobovať miernym množstvom mäkkej a teplej vody. Zalievanie by sa však nemalo preháňať, aby nedošlo k zaplaveniu koreňov rastliny.
Hnojenie lopatkovca nie je správne
Ďalším dôvodom, prečo lopatkovec nekvitne, môže byť prehnojenie prípravkami pre zelenolisté črepníkové rastliny. Tie obsahujú najmä dusík, ktorý podporuje rast stoniek a listov rastliny. To isté sa však nedá povedať o kvetoch lopatkovca, ktoré začnú chradnúť.
Ak máte podozrenie, že ste rastlinu týmto spôsobom poškodili, začnite ju hnojiť prípravkom pre kvitnúce rastliny, ktorý obsahuje veľké množstvo fosforu a draslíka, ktoré podporujú bohaté kvitnutie lopatkovca.
Ako zachrániť chradnuci lopatkovec? Pravidelne ho zalievajte
Zaujíma vás, ako zachrániť chradnúci lopatkovec, ktorý nekvitne? Mali by ste vedieť, že jediné, čo musíte urobiť, aby ste ho stimulovali k regenerácii a bohatému kvitnutiu, je okysliť vodu na zalievanie rastliny.
Jednoducho nalejte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy do fľaše s vodou alebo ju zrieďte kyselinou citrónovou, pričom na 1 liter vody použite pol čajovej lyžičky prípravku. Domáci kondicionér používajte aspoň raz za dva týždne pri zalievaní.
Recepty na domáce hnojivá. Môžete ich vyrobiť z kuchynských zvyškov
Okrem citrónovej šťavy môžete použiť aj iné účinné hnojivá pre lopatkovca. Na podporu kvitnutia rastliny môžete použiť kuchynské zvyšky, napríklad zemiakovú vodu alebo banánové šupky.
Hnojivo pre lopatkovec – z banánových šupiek
Banánové šupky sú pokladnicou cenných stopových prvkov, ktoré majú pozitívny vplyv na stav kvetov v kvetináčoch. Namiesto toho, aby ste ich vyhodili, použite ich na prípravu odvaru na zalievanie rastlín. Do nádoby vložte tri banánové šupky, zalejte ich vodou a odložte na niekoľko dní. Po uplynutí tejto doby môžete konáriky zalievať, aby ste ich povzbudili k tvorbe väčších kvetov.
Hnojivo pre lopatkovec – zo zemiakovej vody
Možno si myslíte, že je to absurdné, ale zemiaková voda je pre lopatkovca účinným hnojivom. Je to odvar, ktorý obsahuje cenné mikroživiny a škrob, ktoré stimulujú mikroorganizmy v pôde. Pred zavlažovaním rastlín sa však zemiaková voda musí ochladiť. A nezabudnite, že tekutina nesmie byť vopred osolená.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo lopatkovec kvitne na zeleno? Chýba jej jedna vec
Lopatkovec vyrastie a nádherne rozkvitne. Stačia zvyšky z ranného nápoja
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.