26.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Standret).
Hoci majitelia psov a mačiek dobre poznajú povahu a zvyky svojich miláčikov, nie vždy správne rozumejú niektorým prejavom ich správania. To, čo sa javí ako zábavná hra alebo vyvádzanie rozmaznaného domáceho maznáčika, môže znamenať vážny zdravotný alebo emocionálny problém. Tu je niekoľko signálov, ktoré by mali vyvolať obavy.
Toto správanie psa poukazuje na vážne zdravotné problémy. Radšej choďte k veterinárovi
Správanie, ako je naháňanie vlastného chvosta, možno označiť za nutkavé. Inými slovami, zviera cíti nutkanie pokračovať v takejto činnosti. Niekedy sa pes len točí na mieste, inokedy chytí chvost a uhryzne ho, čo môže viesť k zraneniam a bolestivým ranám.
Znepokojujúce by mali byť aj iné podobné činnosti, ktoré pes vykonáva obsedantne. Môže ísť napríklad o naháňanie tieňov, svetelných odrazov, lovenie neexistujúcich múch a nadmerný záujem o predmety, ako sú loptičky, ktorých sa zviera nechce vzdať.
Hoci niektorí majitelia zvierat považujú tieto aktivity za zábavné, je dôležité uvedomiť si, že sú znakom hlbších problémov psa.
Olizovanie labiek
Olizovanie labiek u psov nie je vždy hygienická činnosť. Hoci sa často môže zdať, že pes sa stará len o čistotu svojho tela, nepretržité lízanie labiek môže poukazovať na rôzne zdravotné alebo emocionálne problémy.
Nadmerné lízanie labiek môže byť reakciou na podráždenie kože. Môže to byť spôsobené alergiou, plesňovou infekciou, prítomnosťou cudzích telies, ako sú napríklad špicaté labky, alebo úrazom. U psov s alergiami môže byť koža medzi prstami červená a svrbiaca, čo vedie k častému lízaniu a hryzeniu v snahe zmierniť svrbenie.
Chronické lízanie labiek môže byť znakom bolesti, napríklad spôsobenej artritídou alebo iným ochorením kĺbov. Pes môže olizovať oblasť, ktorá ho bolí, v nádeji, že sa mu uľaví.
U niektorých psov však môže byť nadmerné lízanie nutkavým správaním, podobne ako u ľudí hryzenie nechtov. Môže to byť reakcia na stres, nudu alebo úzkosť. V takýchto prípadoch je často potrebný behaviorálny zásah a niekedy aj podpora liekmi.
Neustále škrabanie
Škrabanie psa je zvyčajne normálna činnosť, ale nadmerná a neustála potreba škrabania môže naznačovať vážnejší zdravotný problém.
Jedným z najčastejších dôvodov nadmerného škrabania psa je alergia. Môže ísť o potravinovú alergiu, alergiu na peľ, plesne alebo chlpy iných zvierat alebo alergiu na roztoče domáceho prachu. Okrem toho môžu alergické reakcie vyvolať uhryznutia určitým hmyzom, napríklad blchami.
Ďalšou príčinou nadmerného škrabania sú kožné infekcie, bakteriálne aj plesňové. Infikované miesta môžu byť červené, opuchnuté a niekedy vydávajú nepríjemný zápach. Okrem toho sa nadmerným škrabaním môžu prejavovať aj niektoré vnútorné ochorenia, napríklad poruchy štítnej žľazy. Problémy so správaním, ako je úzkosť alebo stres, môžu tiež viesť k zvýšenej potrebe škrabať, hrýzť alebo olizovať kožu.
Agresívne správanie mačiek
Agresívne správanie mačky môže byť znakom vážnych zdravotných problémov alebo reakciou na faktory prostredia. Predovšetkým je potrebné poznamenať, že každé zviera môže prejavovať agresiu ako reakciu na bolesť alebo nepohodlie.
Ak sa mačka zrazu stane agresívnou bez zjavnej príčiny, neznamená to, že je „neposlušná“ – takéto správanie môže naznačovať, že jej niečo ubližuje. Napríklad infekcie močových ciest, bolesti zubov alebo artritída môžu viesť k bolestivosti a následne k zmene správania. Preto je dôležité, aby ste sa v prípade neočakávanej agresivity poradili s veterinárom.
Ďalším faktorom vedúcim k agresii u mačiek je stres. Zmena prostredia, privedenie nového domáceho zvieraťa do domácnosti, rekonštrukcia alebo zmena programu majiteľa sú len niektoré zo situácií, ktoré môžu byť pre mačku stresujúce. Za takýchto okolností je agresia často obrannou reakciou a mechanizmom na zvládnutie napätia.
Mačky, s ktorými sa v minulosti zle zaobchádzalo alebo ktoré mali počas svojho mačacieho detstva obmedzené sociálne skúsenosti, môžu častejšie reagovať agresívne. Plachosť, strach alebo neistota sa u nich môžu prejaviť agresiou.
Majitelia domácich zvierat často pripisujú určité činy vrtochom svojho zvieraťa alebo jeho povahe. Je však dôležité pochopiť, že takéto správanie môže byť volaním o pomoc. Preto je vždy dobré poradiť sa s veterinárom alebo odborníkom na správanie zvierat, ak si všimnete u svojho domáceho maznáčika zvláštne správanie. Odborná rada a správny prístup môžu nielen vyriešiť ťažkosti, ale aj posilniť puto medzi majiteľom a jeho zvieraťom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hryzie vás vaša mačka, keď ju hladíte? Je to dôležitý signál
Najdrahšie plemená psov. Za niektoré musíte utratiť milióny…. doslova
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.