28.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Guenter Albers).
Pyramídy sú stavby, ktoré dodnes udivujú vedcov a sú plné záhad, ktoré čakajú na objavenie archeológmi. Napriek dlhoročnému výskumu sa nepodarilo úplne preskúmať všetky zákutia Veľkej pyramídy. Čo v sebe skutočne skrýva a aký mýtus láme hlavu zvedavcom?

Pyramídy v Egypte stále ukrývajú mnohé tajomstvá
Staroveké hrobky faraónov v egyptskej púšti sú preslávené mnohými legendami, vrátane tých, ktoré vo svojich interiéroch ukrývali zložité pasce a kliatby, ktoré dodnes chránia poklady pyramídy pred vykrádačmi hrobiek.
Aj keď sa mnohé z týchto príbehov stali súčasťou mytológie egyptských pyramíd, zdá sa, že ich tvorcovia skutočne použili prepracovanú obranu, aby zlodejov udržali.
Popredný egyptológ Dr. Mark Lehner tvrdí, že našiel dôkazy o „primitívnom stroji“, ktorý bol inštalovaný vo Veľkej pyramíde v Gíze na ochranu komnaty smrti kráľa Chufua.
Riaditeľ projektu mapovania náhornej plošiny v Gíze a archeológ na Chicagskej univerzite povedal, že to má zabrániť komukoľvek získať prístup do kráľovskej komnaty.
Počas dôkladného skúmania pyramídy sa po naskenovaní budovy ukázalo, že boli identifikované tri susediace kamene na základni, ktoré vykazovali vyššie teploty ako ostatné v tejto budove.
To viedlo k teórii, že možno ukrývajú tajnú komnatu, ktorá ešte nebola objavená. Vstupy do nej majú strážiť tie nástrahy, o ktorých fanúšikovia egyptskej histórie hovoria už roky.
Nenápadné priehlbiny v stenách komory. Nie je to dekorácia?
Pozornosť vo Veľkej pyramíde priťahujú malé výklenky v jej stenách. Podľa výskumníka ryhy nemusia byť prvkom výzdoby, ale… pascou.
„Tu stavitelia Cheopsu navrhli obrannú líniu proti každému, kto by vstúpil do kráľovskej komnaty, keby išiel tak ďaleko. Tieto drážky a výčnelky nie sú dekoratívne. Sú súčasťou veľmi primitívneho stroja“
– hovorí egyptológ.
Boli však pyramídy naozaj plné smrtiacich pascí priamo z dobrodružného filmu? Je naozaj plná gilotín číhajúcich na hlavy odvážlivcov, alebo kolapsy plné ostrých hrotov šípov?
Ukazuje sa, že … nie nevyhnutne. Jednou z obľúbených „pascí“ bolo maskovanie vchodu do hrobky vápencovou doskou tak, aby splynula so stenou pyramídy.
Na nájdenie správneho kameňa strážiaceho vchod do pyramídy však stačilo vedieť, kde majú všetky pyramídy vchod, a tie sa nachádzajú na severnej stene budovy.
Vo vnútri budovy boli vytvorené prázdne komory, aby zmiatli prípadných zlodejov, aby sa dostali do správnej kráľovskej komory. Archeológovia nazvali tieto prázdne komory „zástrčky“.
Prístup do kráľovskej komnaty mali brániť aj ťažké žulové bloky, no našiel sa spôsob, ako ich prekonať. Ich hmotnosť a veľkosť neboli pre objaviteľov problémom.
V pyramíde dodnes neboli objavené pasce v podobe padacích dvierok, kotúľajúcich sa lôpt, či iných smrtiacich atrakcií.
Stavitelia vynaložili úsilie len na zaslepenie vchodu do pyramídy, vybudovanie falošných chodieb a komôr a ukladanie blokov žuly na cestu do kráľovskej komnaty.
Neobjavená komnata stále plná tajomstiev
Hoci vo Veľkej pyramíde neboli objavené žiadne smrtiace pasce, vedcov stále zaujíma stále neotvorená komora nad Veľkou galériou. Niet pochýb o tom, že v Cheopsovej pyramíde je stále čo objavovať.
Alebo možno práve v tejto, zatiaľ neotvorenej miestnosti, čaká ešte niečo, o čom archeológovia doteraz vedeli?
V súčasnosti nie je možné túto záhadnú dutinu preskúmať. Možno s rozvojom vedy jedného dňa bude ľudstvo schopné objaviť svoje tajomstvo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V Egypte objavili veľký poklad. Bol neporušený 2200 rokov
V jaskyni našli chýbajúci fragment artefaktu spred 35 000 rokov. Vedci sú z toho zmätení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.