29.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Twitter.com/@HeritageDaily).
Archeologický svet nás stále prekvapuje svojimi objavmi. Teraz archeológovia v strednom Švajčiarsku objavili v kameňolome veľký rímsky komplex neznámej funkcie. Čo ukrývajú staroveké ruiny?
Počas archeologických prác v oblasti kantónu Zug našli výskumníci z Úradu pre ochranu pamiatok a archeológiu ruiny rozsiahleho komplexu z rímskej doby.
Zaujímavosťou je, že nález sa nachádza v oblasti kameňolomu, ktorý sa nachádza na vrchole kopca v regióne Äbnetwald. Práve tu archeológovia už skôr odhalili dôkazy o osídlení a existencii hrobov z doby bronzovej a železnej.
Za zmienku stojí, že záchranné vykopávky v uvedenom lome sa vykonávajú od roku 1990. Až teraz však archeológovia odkryli rímske stavby, ktoré spolu tvoria rozsiahlu stavbu – jej plocha je najmenej 500 metrov štvorcových.
Vedci zároveň upozorňujú, že celková veľkosť komplexu a jeho funkcia zatiaľ neboli určené. Odborníci predpokladajú, že ruiny by mohli byť pozostatkami veľmi veľkej vily alebo chrámu.
Vedci sa domnievajú, že staroveké stavby mohli byť postavené pred 2 000 rokmi. Ako uvádza internetová stránka Heritage Daily: „Po prvý raz po takmer 100 rokoch sa tak výskumníkom podarilo získať nové poznatky o rozsiahlom rímskom osídlení predalpskej oblasti stredného Švajčiarska.“
Profesorka Christa Ebnötherová z univerzity v Berne uviedla: „V súčasnosti je to veľmi dôležité: – „Na rozdiel od iných regiónov z rímskeho obdobia je v predalpskom regióne známych len niekoľko stavebných objektov takejto veľkosti. Prekvapujúci je aj relatívne dobrý stav zachovania pozostatkov.
Čo sa podarilo objaviť v rímskom komplexe v strednom Švajčiarsku?
Archeológovia odkryli základové múry komplexu a medzi nimi našli aj predmety dennej potreby a artefakty vysokého statusu. Pri odkrývaní postupných vrstiev zeminy oči výskumníkov odhalili okrem iného aj importovaný rímsky riad (terra sigillta z Talianska a Galie). Predmety tohto typu sa vyznačujú červenou farbou, lesklým povrchom a rôznorodou reliéfnou výzdobou.
Výskumníci objavili aj zlomky zlata, mince, kúsky amfor, sklenené nádoby a veľké množstvo železných klincov, ktoré pochádzajú z drevených konštrukcií.
Vďaka tejto príkladnej spolupráci sa nám v posledných rokoch podarilo zdokumentovať a zachrániť mnoho nálezov. Tieto kúsky skladačky nám umožňujú sledovať život našich predkov a lepšie pochopiť našu históriu,“ hovorí Karin Artho, vedúca Úradu pre ochranu pamiatok a archeológiu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V jaskyni našli chýbajúci fragment artefaktu spred 35 000 rokov. Vedci sú z toho zmätení
V Egypte objavili veľký poklad. Bol neporušený 2200 rokov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.