1.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/ogrodnikdoskonaly).
Ktoré jesenné hnojivo pre tuje by ste mali zvoliť, aby vaše kríky boli krásnou zelenou ozdobou po celú zimu? Namiesto použitia chemického prípravku z obchodu si pripravte lacnú, ale účinnú zmes. Postačia vám produkty z vašej kuchyne. Čo presne potrebujete?

Smaragdová tuja, je jedným z najobľúbenejších kríkov, ktoré zdobia mnohé záhrady. Za svoju popularitu vďačí nielen krásnej zelenej farbe a nenáročnému pestovaniu, ale predovšetkým svojej funkčnosti. Všetko preto, že často funguje ako prirodzený plot, ktorý umožňuje trochu súkromia. Ako sa o ňu starať, aby rástla husto, zdravo a nezhnedla?
Kedy hnojiť tuje? Nepoužívajte produkty s touto zložkou na jeseň
Smaragdová tuje nemá príliš veľké nároky na pestovanie. Najlepšie rastie vo vlhkej pôde a na polotienistom mieste. Ak je pôda chudobná, nezabudnite ju pravidelne prihnojovať. Cieľom jesenného hnojenia je pripraviť ju na nadchádzajúcu zimu. V tomto prípade je dobré, aby zmes obsahovala fosfor a draslík, ale nepoužívajte dusík. Dusík totiž stimuluje rast rastliny a môže spôsobiť, že výhonky pred zimou nezvädnú a zamrznú. Jesenné hnojenie by malo byť jednorazové a najlepšie je ho vykonať koncom augusta alebo v septembri.
Jesenné hnojivo pre tuje, ktoré si sami vyrobíte. Nestojí nič
Účinné hnojivo pre tuje si môžete vyrobiť sami. Okrem iného výborne poslúži voda z varenej zeleniny, ako sú zemiaky, karfiol alebo fazuľa. Dôležité je, aby nebola osolená. Počkajte, kým vývar vychladne, a potom ním zalejte kríky. Nebudete plytvať vodou a zároveň sa postaráte o to, aby sa tuje pred zimou vyživili a posilnili. Pre ešte lepší výsledok môžete vrchnú časť pôdy, kde rastú, posypať kávovou usadeninou.
Hnojivo na banány a ďalšie. Ako pripraviť najlepšie jesenné hnojivo pre tuje?
Na jesenné hnojenie tují dobre poslúži aj odvar zo šupky banánu. Nakrájajte ju na kúsky, vložte do nádoby, zalejte horúcou vodou a nechajte pôsobiť dva dni. Po uplynutí tejto doby ju sceďte a použite na zalievanie kríkov. Môžete použiť aj čerstvé droždie. Rozpustite 100 g v 10 litroch horúcej vody, počkajte 1 – 2 hodiny, nalejte do konve a zalejte tuje. Túto zmes môžete používať počas celej sezóny, ale nie častejšie ako dvakrát mesačne. Tuje budú viditeľne vyživené, prestanú strácať ihličie a všetky hnedé vetvičky zmiznú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako môžem rýchlo skrátiť svoje tuje? S týmto trikom pôjde strihanie ako po masle
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.