4.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/ wasanajai)
Jablčný ocot, najlepšie domáci, by nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Tento produkt je všestranne využiteľný, používa sa pri varení, ako aj pri čistení, starostlivosti o pleť a vlasy a dokonca aj pri liečbe. Nasledujúci recept sa vám osvedčí pri výrobe prírodného jablčného octu.
Jablčný ocot je ľahko dostupný takmer v každom obchode s potravinami, ale my sme toho názoru, že je oveľa lepšie, si ho vyrobiť sami. Len vtedy sme si istí jeho zložením, vlastnosťami a prirodzenosťou. Ocot sa dá vyrobiť veľmi rýchlo. Po jeho výrobe však musíte byť trpezliví. Jeho kvasenie môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Jablčný ocot – úplne jednoduchý recept. Potrebujete len 3 prísady
Jablčný ocot vzniká ako výsledok fermentačných procesov v jablkách. Tento produkt sa používa v mnohých oblastiach života. V kuchyni ho používame ako prísadu do šalátov, omáčok, nátierok a na marinovanie mäsových a hubových pokrmov. Okrem toho sa osvedčuje aj pri liečbe – výplach jablčným octom upokojuje bolesť hrdla a obklad znižuje opuchy a modriny.
Mnoho ľudí používa jablčný ocot na čistenie. Ako zložka univerzálnej čistiacej tekutiny skvele zafarbuje sklo a zrkadlá a zároveň im dodáva lesklý povrch. Kyselina octová obsiahnutá v octe je tiež známym a veľmi obľúbeným prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa. Pri akomkoľvek použití jablčného octu ho nezabudnite zriediť.
Ingrediencie:
- 1 kg jabĺk (najlepšie nestriekaných),
- 1,5 l vody,
- 4 lyžice cukru.
Domáci jablčný ocot. Spôsob prípravy
Jablká umyte, osušte a nakrájajte nadrobno. Jadrovníky nemusíte odstraňovať. Namiesto toho odstráňte stopky a listy. Nakrájané ovocie vložte do zaváracej nádoby (približne 3 litre).
Cukor nasypte do veľkej misky a zalejte ho vlažnou vodou. Miešajte, kým sa cukor úplne nerozpustí, a potom roztok nalejte do nádoby s jablkami. Prikryte nádobu kuchynskou utierkou, gázou alebo dokonca tetra obrúskom a pridržte ju gumičkou. Zaváraciu nádobu umiestnite na chladné, tienisté miesto, napr. do pivnice.
Počas prvého týždňa kvasenia ocot raz denne premiešajte. Keď zistíte, že jablká klesli na dno a na povrchu sa vytvorila biela vrstva (nejde o pleseň, ale o tzv. octovú matku), môžete prestať miešať ocot. Po mesiaci sa zbavte bielej vrstvy a ocot prelejte cez sitko do fliaš. Uzavrite ich a odložte na mesiac a pol na tmavé miesto.
Po tomto čase by mal byť prírodný jablčný ocot hotový. Aj po otvorení ho skladujte v kuchynskej skrinke alebo v špajzi. Nemajte obavy, ocot je prírodný konzervant, takže mimo chladničky sa nepokazí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento olej je skutočnou zdravotnou bombou. Porazí všetky ostatné
Tento “sirup na chudnutie” si vyrobíte doma. Pite ho každý deň a rýchlo uvidíte výsledky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.